МРТ за 46 мільйонів: чи потрібне коштовне обладнання для львівської міської лікарні

logo


16 вересня на сесії Львівської міської ради розглянули питання закупівлі у лізинг нового МРТ для міської клінічної лікарні швидкої допомоги. Вартість обладнання складає 46 млн грн, і потреба його закупівлі, з огляду на значну кількість боргів львівського бюджету, викликала дискусію в місті.

Зрештою, під час сесії ЛМР 46 депутатів проголосували «ЗА» відповідне рішення, хоча ще у липні голосів для підтримки чергової закупівлі в борг не знайшлось. 

Уляна Пак, депутатка ЛМР від фракції «Європейська солідарність», була однією з тих, хто розкритикував ідею про закупівлю коштовного МРТ в лізинг.  

“Презентували цю ухвалу не профільні медики, а департамент економічної політики. То ж питання – наскільки конче необхідно це обладнання саме зараз. В нас у швидкій є два приватних МРТ. Комунальне МРТ не буде безкоштовне для всіх. Це очевидно з огляду на те, що і зараз львів’яни оплачують послуги тих же КТ, закуплених за бюджетні гроші.  За ці послуги мала б оплачувати НСЗУ (Національна служба здоров’я України – редакція). Та є питання до того, що НСЗУ свої зобов’язання виконує не повністю”, – говорить Уляна Пак.

Депутатка ЛМР окремо наголосила на тому, що НСЗУ з огляду на різні фактори не повністю виконує свої зобов’язання перед лікарнями. З огляду на це виникає питання, чи доцільно інвестувати 46 млн грн в закупівлю дорого обладнання, якщо послуги з його використання будуть для львів’ян не безоплатні. Це питання особливо актуальне з огляду на важку ситуацію з наповненням львівського міського бюджету, який вже є обтяжений лізингами та борговими й кредитними платіжками. 

Детальніше про ситуацію з бюджетом Львова читайте за посиланням. 

Речниця міської клінічної лікарні швидкої допомоги Соломія Якубечко у коментарі для «Вголос» зазначила, що потреба у МРТ для медичної установи є вкрай гостра з огляду на профіль самої лікарні. 

«Ми – найбільша ургентна лікарня Західної України. До нас везуть пацієнтів, яким потрібна невідкладна допомога, не лише з міста, а і з області, навіть гелікоптерами доправляють. І, щоб допомогти їм, потрібна якісна і оперативна діагностика, зокрема МРТ. У нашому закладі є МРТ, послугами якого доводиться користуватися пацієнтам, але він – приватний, а значить – платний. Так не має бути. Нам потрібен свій МРТ, аби безоплатно обстежувати ургентних пацієнтів, а також планових», – говорить вона

Як зауважила у коментарі для «Вголос» Уляна Пак, питання належного фінансування лікарень великою мірою лежить саме на НСЗУ (Національна служба здоров’я – ред.). 

“Навіть ті підприємці, які мають приватні МРТ, мають проблему з розрахунками з НСЗУ. Адже вони надають змогу безоплатного обстеження для пільгових категорій. Чи буде комунальне МРТ безкоштовне – ні, бо воно дороге і треба його обслуговувати”, – наголошує депутатка. 

Іншим аргументом  проти такої закупівлі Уляна Пак називає ймовірну нову хвилю пандемії, до якої вже закликав готуватись уряд. За словами депутатки, далеко не всі львівські лікарні є належним чином забезпечені та підготовлені до прийому пацієнтів з COVID-19. Відтак виникає питання, чи не було б доцільніше інвестувати кошти в цьому напрямку. 

«Можливо все ж таки ці кошти вартували перерозподілити для критичного обладнання в інших лікарнях. Ми говоримо що ми на прозі чергової хвилі COVID-19. Але для якісного реагування на погіршення ситуації з пандемією лікарні потребують саме КТ, а не МРТ.  Наприклад в 5-лікарні хороша пульмонологія, і там якісно лікують, але КТ там немає. Тобто люди, що там лікуються, змушені шукати його в інших закладах, що очевидно створює рад зайвих проблем та незручностей. А з огляду на стан деяких пацієнтів – не завжди є фізично можливим», – говорить Уляна Пак. 

Водночас у міській лікарні швидкої допомоги наголошують, що саме ситуація з пандемією зумовлює необхідність закупівлі коштовного МРТ. За словами речниці лікарні, в умовах, коли значна частина комунальних медичних установ зосереджена саме на лікуванні хворих на COVID-19, важливим є створити у базовій лікарні міста повний спектр надання медичних послуг. 

“КТ та МРТ відрізняються, у кожного з них своє завдання. Якщо коротко, то на МРТ досліджують м’які тканини, головний та спинний мозок, суглоби. КТ використовують, здебільшого, для обстеження органів грудної клітки, кісток, черевної порожнини та кровоносних судин. Для прикладу, перші години інсульту видно тільки на МРТ, КТ апарат його не покаже. Лікарня швидкої допомоги міста Львова – у ТОП-3 медичних закладів для лікування інсульту в Україні, що забезпечують замкнутий цикл медичних послуг для пацієнтів з гострим порушенням мозкового кровообігу. В лікарні функціонує найсучасніший у світі ангіограф, а загалом їх у нас їх два! А також два КТ апарати нового покоління. Єдине чого не вистарчає – це МРТ«, – коментують ситуацію для редакції »Вголос” у лікарні швидкої допомоги.

Представники лікарні заявляють, що усвідомлюють важку ситуацію з бюджетом Львова, яка є станом на зараз. Проте аргументують гостру потребу у придбанні МРТ необхідністю «замкнути» цикл надання різних медичних послуг в межах одної лікарні, для чого власне і потрібен коштовний апарат. 

“У держаній лікарні мусить бути МРТ апарат! Важливо, що наш заклад сьогодні приймає найбільше пацієнтів з коронавірусною хворобою. Діагностика ковід-енцефалітів та ковід-міокардитів здійснюється лише за допомогою МРТ. Звичайно, якісний апарат, який не буде ламатись щопівроку, коштує дуже дорого. Але це для якісної та комплексної діагностики здоров’я пацієнта, життя якого дорожче!”, – говорить Соломія Якубечко.

Брак комунікації між медиками та депутатами 

Зауважимо, що на сесії ЛМР 16 вересня, де розглядали це питання, пропозицію про закупівлю нового МРТ презентувала очільниця департаменту економічної політики Львівської міської ради Ірина Кулинич. Медиків або ж інших представників міської лікарні швидкої допомоги в цей момент у сесійному залі Ратуші не було. За словами Уляни Пак, саме відсутність обґрунтування потреби у новому МРТ з боку медиків було одним з факторів, який зумовив негативне голосування з цього питання. 

Разом з тим Уляна Пак окремо акцентувала на тому, що теза  безкоштовне МРТ для всіх пацієнтів – це популізм. 

“Але ми знаємо, що КТ, яке є в лікарні швидкої допомоги, є платними. І мешканці платять ці внески на рахунок лікарні. Особисто я робила там обстеження, коли захворіла на COVID-19, і мені дали рахунок благочинний, на який я мала перекинути певну суму коштів. Я розумію – якщо така ситуація є з комунальним КТ, то така ж буде з комунальним МРТ”, – говорить вона. 

Нагадаємо, раніше «Вголос» писав про те, що томограф, який придбали в лізинг для 8-ї міської лікарні за 24 млн грн, перестав працювати після трьох місяців роботи. 

Всі свіжі новини на нашому
Telegram-каналі Приєднуйся!