На допомогу львівським медикам, які захворіли на COVID-19, виділили 3 мільйони гривень: Куди зникли 255 тисяч

logo


ЛЮДИ

Яку суму з міського бюджету виділяють на допомогу медикам, які захворіли на COVID-19? Хто з медиків отримує матеріальну допомогу 10 тисяч гривень, а хто – 20? Куди зникло 255 тисяч гривень з останніх виділених  коштів? Чи оподатковується матеріальна допомога медикам – дізнавався Galnet


Фото: ЛМР

З початку карантину у Львові почали преміювати працівників лікарень, які контактували з хворими на COVID- 19. Ще з 30 березня у львівській мерії почали додатково виплачувати по 10 тисяч гривень усім лікарям та медсестрам, які працюють із ковідними пацієнтами.

 «Сьогодні підписую розпорядження, яке перерозподіляє фінансування зарплат в органах влади: виплачуємо додатково по 10 тисяч гривень усім лікарям та медсестрам, які будуть працювати з пацієнтами хворими на Cоvіd-19. Доплату робимо незалежно від того чи то лікарня міського підпорядкування чи обласного. Головні лікарні повинні подати списки» – написав тоді на своїй фейсбук-сторінці міський голова Львова Андрій Садовий.


Фото: БУГ

Згодом у місті почали виплачувати по 20 тисяч гривень матеріальної допомоги усім медикам, які захворіли на COVID-19. Останні такі виплати виконком затвердив 28 серпня. Чиновники виділили майже 3 мільйони гривень для 135 медиків.

«Сьогодні ми приймали рішення про виплати медичним працівникам, які захворіли на коронавірус. Мова йшла про 135 медиків, частина з яких є мешканцями міста Львова, частина – ні. Також на виконкомі ми розглядали питання про виплату матеріальної допомоги медичним працівникам 1-ої міської клінічної лікарні, які працюють з хворими з підозрою на COVID-19 та хворими на COVID-19», – пояснила заступниця міського голови Львова Галина Слічна.

За її словами, 135 медичних працівників Львова, у яких діагностували коронавірусну хворобу, отримають по 20 тисяч гривень допомоги. Загальна сума скерованих на це коштів – 2,9 мільйони гривень. 40 медикам Львівської 1-ої міської клінічної лікарні імені Князя Лева, які надають медичну допомогу пацієнтам з ускладненими пневмоніями та COVID-19, дадуть премії по 10 тисяч гривень, загальна сума скерованих на це грошей – 455 тисяч гривень.

Але якщо підрахувати кількість медиків і суми, які їм мають виплатити, то виходить що 135 медиків, які отримають по 20 тисяч гривень це – 2,7 мільйони гривень. Куди зникло 200 тисяч гривень? А 40 премійованих медиків по 10 тисяч гривень це – 400 тисяч гривень. Куди ділись 55 тисяч гривень? Galnet вирішив з’ясувати, куди пропали 255 тисяч гривень.


Фото: Українська правда

Як повідомила Galnet заступниця міського голови Галина Слічна, матеріальні виплати для медиків, які є не мешканцями Львова, оподатковуються.

«Усім медикам, які працюють із хворими на COVID-19 ми від початку карантину виплачуємо по 10 тисяч гривень матеріальної допомоги і також ми проводимо виплати по 20 тисяч гривень медичним працівникам, які захворіли на корона вірусну хворобу. Одні з них є мешканцями Львова, а інші не є мешканцями Львова. Тому для мешканців Львова ми передбачаємо у бюджеті 20 тисяч гривень на людину, а для медиків, які живуть не у Львові – 24 тисячі 844,72 гривні, сюди входить військовий збір і податок з фізичних осіб. З 24 тисяч 844,72 гривень, які отримує людина, яка не живе у Львові, сплачується податок і військовий збір, а людина на руки отримує «чистими» 20 тисяч гривень. Якщо говорити в цілому, то за весь час у Львові на COVID-19 уже захворів 361 медичний працівник, і кожному такому медичну працівнику ми виплатили допомогу. З цих 361 працівника є 254 мешканці Львова, а 107 живуть в інших містах та селах. Так само і з тими людьми, яким ми виплачуємо по 10 тисяч гривень премії», – говорить у коментарі Galnet заступниця міського голови Львова Галина Слічна.

Як пояснив у коментарі Galnet голова Українського лікарського товариства у Львові Олег Дуда, матеріальна допомога для медиків насправді оподатковується для усіх однаково.

«Видаються гроші як матеріальна допомога і вони дійсно оподатковуються, але для усіх однаково. Як мені пояснила наша бухгалтерія, немає бути різниці чи це премія, чи додаткова виплата, чи міський житель, чи з області», – розповів Galnet Олег Дуда

Натомість депутати Львівської міської ради делегували на матеріальну допомогу медикам, у межах повноважень виконкому оперувати сумою, яка, згідно чинного законодавства, складає близько 1% від бюджету міста, а це приблизно 70 мільйонів гривень.


Фото: 24 TV

«Але як виконком розподіляє цю суму – це уже питання. У них є улюблені лікарні та медики. Рішення, кому давати гроші і у яку лікарню приймається, підозрюю, навіть не посадовцями ЛМР. Тому, куди ділись 200 тисяч… напевно на преміювання кого-небудь з головних лікарів, у випадку з Андрієм Садовим завжди треба слідкувати за руками», – говорить у коментарі Galnet депутат Львівської міської ради Петро Адамик.

Що ж до рішення виконкому ЛМР від 28 серпня – про надання матеріальної допомоги медичним працівникам закладів охорони здоров’я міста Львова, у яких діагностували COVID-19 та про надання матеріальної допомоги працівникам КНП «Львівська 1-а міська клінічна лікарня імені Князя Лева», юристи мають кілька зауважень.

 «У Рішенні №746 є спеціальна примітка, яка пояснює, що певні дані в Рішенні деперсоніфіковані, адже інформація містить інформацію про фізичну особу. Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про інформацію», інформація про фізичну особу (персональні дані) – відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. Відтак, кожен охочий зможе ознайомитись з прізвищем, ім’ям та по батькові кожного медичного працівника в різних списках. Видається, що таке розголошення конфіденційної інформації – неправомірне», – пояснює у коментарі Galnet адвокат та президент громадської організації «Фундація медичного права та біоетики» Ірина Сенюта.


Фото: Дебет- Кредит

Адвокат також додає, що у рішенні №746 міститься як додатки 1 і 2, це два різні списки медичних працівників. Отож, ті медичні працівники, що належать до списку додаток №1 отримають по 20000 гривень, а ті, що в списку додатку №2 отримають по 24844,72 грн. (у т. ч. матеріальна допомога – 980000 гривень, військовий збір – 18260,87 гривень, податок з доходу фізичних осіб – 219130,43 гривень). З огляду на наведене, видається, що списки різняться механізмом оподаткування фізичних осіб.

«Відповідно до п 170.7.3. Податкового кодексу України не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, встановленого на 1 січня такого року. Тобто у 2020 році ця сума становить 2 940 гривень. Отже, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, тобто не оподатковується, сума нецільової благодійної допомоги, що не перевищує 2 940 гривень».

Не зрозумілим залишається розмежування на мешканця і немешканця Львова, оскільки згідно з Конституцією України громадяни країни мають рівні права, незалежно від місця проживання.

«У статті 24 Конституції України закріплено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками, зокрема за місцем проживання», – каже у коментарі Galnet Ірина Сенюта.

Сподіваємось, ця стаття була корисною для вас. Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.