На Львівщині хворі на гемофілію можуть померти через відсутність ліків

logo


У хворих на гемофілію закінчилися препарати, від яких залежить їхнє життя. Ці ліки закуповують за державні кошти, адже ціна однієї дози просто величезна.

Іван Терлецький прикутий до ліжка ще з жовтня 2016. У нього гемофілія А. Восени погіршився стан, тож довелося лягти у лікарню, аби пройти курс лікування. Зазвичай це триває 2 тижні, а тоді хворі повертаються до повсякденного життя, та Івану не пощастило.

«Якщо був фактор, мене би вже давно тут не було. Так що це пов’язано з відсутністю ліків», ― запевняє чоловік.

Його життя залежить від препарату згортання крові 8 фактору. Тобто тільки ці ліки можуть спинити кровотечу, але їх у Львові вже з жовтня не має. А таких як Іван, хворих на гемофілію (генетичне захворювання, через яке не згортається кров), на Львівщині близько 200 осіб. І вони щодня ризикують своїм життям через те, що у Міністерстві охорони здоров’я вже рік не можуть провести тендерів.

«Ситуація так показує, що їм байдуже до нас вже який місяць. Час йде, а тендери не проводяться», ― розповідає Іван Терлецький.

У Львівському інституті патології крові зізнаються, що не мають чим рятувати своїх пацієнтів. Та показують залишки іншого концентрату згортання для ще одного типу гемофілії. У холодильнику їх один десяток. Це легше на один складний випадок. Якщо буде потрібна термінова операція, то тут відмовлять, адже пацієнт помре від одного порізу. Лікарі кажуть, що у них вже черга на операції, в списку близько півсотні осіб. А придбати самотужки концентрат згортання 8 чи 9 фактору крові пацієнти не можуть.

«Його ціна на нинішньому ринку становить біля 10 тисяч гривень за один флакон, а на зупинку кровотечі у пацієнта, в залежності від ситуації, йде декілька флаконів», ― зазначив лікар-хірург Андрій Кались.

Та лікування має тривати не менше 14 днів. Тож вартість зупинки однієї кровотечі ― 250 тисяч гривень. Минулого року Міністерство охорони здоров’я на препарати для гемофіліків виділило 120 мільйонів гривень, але чомусь не провели тендерів на закупівлю.

«Цей процес державних закупівель був зовсім провалений. Це було через саботаж і через корупцію в МОЗі і через українських дитриб’юторів, які співпрацювали з міжнародними організаціями», ― розповіла в. о. міністра МОЗ України Уляна Супрун.

Зараз у МОЗ начебто шукають швидке вирішення цієї проблеми, адже заручниками міністерських махінацій стали не тільки хворі на гемофілію. Та полегшити цей процес могли б вже у Львові в обласній адміністрації.

«Наша область категорично відмовляється нам допомогти. І не те, щоб відмовляється, а так все ніби нормально, але допомоги немає», ―переконує Андрій Висоцький, голова асоціації гемофіліків Львівщини.

Критичної ситуації можна було б уникнути, якби на Львівщині була б обласна програма із забезпечення хворих на гемофілію. Та її з невідомих причин не затверджують. Хоча щороку асоціація гемофіліків просить про це в письмових зверненнях. Такі програми існують в усіх областях України, до прикладу, на Дніпропетровщині.

«Наша область допомагає таким пацієнтам. Ми закупили для них в цьому році препаратів на 2 мільйони гривень, і ці кошти були використані з обласного бюджету. І так буде доти, доки не вирішаться проблеми з державними закупівлями», ― розповіла головний фахівець Дніпропетровської області Ірина Сєліна.

Втім, у Львівській ОДА так і не пояснили журналістам чому такої програми немає на Львівщині, адже на журналістський запит тут не відреагували.