На Львівщині селяни погрожують перекрити трасу Київ-Чоп – репортаж

logo


У Львівській області мешканці сіл Малехів, Грибовичі та містечка Дубляни перекрили трасу Львів-Рава-Руська. Про це повідомив активіст і депутат Львівської міськради Ігор Зінькевич. Активісти вимагають зупинити роботу Грибовицького сміттєзвалища.

За словами місцевих жителів, якщо чиновники Львова не відреагують на вимоги селян, вони погрожують перекривати й інші траси, зокрема Київ-Чоп.

Детальніше про перекриття траси та ситуацію зі звалищами у Львівській області, в ефірі радіостанції Голос Столиці повідомив спеціальний кореспондент зі Львова Андрій Галицький.

Яка в даний момент ситуація на трасі?

– Люди продовжують свою акцію протесту. Наразі перекрита Жовківська траса, траса зі Львова, де саме останніми днями їздила техніка, яка займалася облаштуванням доїзду до Грибовицького сміттєзвалища, роботу якого незабаром планують відновити поблизу Львова. Селяни вимагають, аби на місце події прибув мер Львова Андрій Садовий. Наразі відомо, що Садовий спілкуватися з активістами не поїде. Замість мера Львова до активістів вирушила заступник голови з питань техногенного екологічної безпеки Ірина Маруняк.

Чому місцева влада вирішила відновити роботу сміттєзвалища?

– У Львові дійсно є великі проблеми з вивозом сміття, після того, як на Грибовицькому сміттєзвалищі наприкінці травня сталась трагедія, де стався зсув сміття і загинуло троє рятувальників. Деякий час Львів відправляв своє сміття до Києва. Згодом сміттєспалювальний завод у Києві закрився на ремонт. Львів домовився про вивіз сміття до Чернівців, але зрозуміло, що той обсяг сміття, який продукує Львів, Чернівці прийняти не зможуть. Тому у Львові вирішили знову ж таки відновити роботу Грибовицького сміттєзвалища аби мати змогу куди вивозити сміття. Домовитися з громадами інших сіл, аби облаштувати тимчасові полігони, міській владі Львова не вдалося. Не вдалося чому? Власне, це у громади майже усіх сіл, до яких зверталися львівська міська рада, викликало обурення, тому що підпірну стінку хотіли робити знову ж таки зі сміття. Рекультивація, як на початку домовлялися, передбачає собою повністю засипати землею, зрівняти з землею Грибовицьке сміттєзвалище, а не підпирати сміттєвими тюками.

На трасі утворилася черга з авто?

– На трасі перебуває кілька десятків пікетувальників, основна кількість людей з села Малехів перебуває на трасі, щодо черг, то дійсно починають потрохи збиратися на Жовківській трасі автівки, але стоять ті автомобілі, які їдуть в напрямку Львова. З самого Львова автівки, які виїжджають, проблем немає. Але селяни обіцяють, що якщо ніхто з чиновників в найближчі години не приїде до них на розмову, то перекриють трасу Київ-Чоп.

Поки йде пікет, місто все одно експлуатує це звалище?

– Львів експлуатує Грибовицьке сміттєзвалище, вже мова йде не про той обсяг сміття, який вивозився на Грибовицьке сміттєзвалище до сумнозвісної трагедії. Проблема також в тому, що кілька тижнів тому на території села Малехів розпочалися незаконні роботи з облаштування нового сміттєвого полігону, який розташований надзвичайно близько – буквально 200-300 метрів – до самого Грибовицького сміттєзвалища і до домівок людей. Власне, хвилю обурення викликало саме облаштування нового сміттєзвалища, а також те, що територію, яку наразі облаштовують для нового сміттєвого полігону, може дозволити владі Львову вивозити та експлуатувати Грибовицьке сміттєзвалище ще впродовж п’яти років.

Подробицями перекриття траси в ефірі «ГС» також поділився депутат Львівської облради Ігор Зінькевич.

До пікетувальників вже виїхали представники місцевої влади?

– Так, виїхали, тобто було прохання, щоби приїхав все ж таки мер. Приїхали представники міської ради, які стараються спілкуватися з громадою. Тобто є у громади обурення, що нема відкритості міської ради по Грибовицькому сміттєзвалищу. Нема конкретних фактів, нема конкретної пропозиції що саме робиться і що там буде робитися. Через ту ситуацію виникають отакі от конфліктні ситуації з людьми, які зараз вийшли протестувати. Вже зафіксовані факти того, що сміттєзвалище наповнюється, що туди приїжджають ще сміттєзбиральні машини, які згружають сміття і хто це дозволяє, ми не можемо зрозуміти. Тобто ніхто не несе жодної відповідальності.

Яку альтернативу шукають депутати Львівської міської ради?

– Ми зв’язувалися з певними фірмами, які нам розповіли і показали можливості сміттєпереробних заводів, в тому числі і сміттєсортувальні машини. Є навіть у Львові одна з таких машин, це в 2008-2009 році була привезена австрійцем, який пропонував сортування. Наразі сортування може зменшити можливість сміттєвивозу, але воно не позбавить тієї проблеми, яка у нас безпосередньо в місті склалася. Тому сміттєпереробний завод, це найголовніше.

Раніше директор КП «Київкомунсервіс» Євген Русін в ефірі радіостанції Голос Столиці пояснив, у скільки обійдеться Києву утилізація привезеного сміття зі Львова.

А голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко заявила, що боротися зі сміттям і зростанням полігонів в Україні заважають лобісти. Зокрема ті, що представляють інтереси компаній, які виробляють тару і упаковку.

Читайте також:

«Сміттєвий бунт» на Львівщині: протести підігрівають політики – репортаж