На Львівщині змії почали частіше кусати людей: фахівці назвали причини

logo


Гадюка, яку сьогодні демонстрували під час брифінгу. Фото Galnet.

Станом на сьогодні, 17 серпня, у Львівській області зафіксували 34 випадки укусів змій від початку року. Серед потерпілих – 9 дітей. Найбільше у Стрийському районі – 18 випадків (3 дитини) та Самбірському – 8 (2 дитини). Зауважимо, що у ці районі тепер входять Турківщина та Сколівщина, де у попередні роки найчастіше фіксували випадки укусів змій.

Детальну інформацію про статистичні дані сьогодні під час брифінгу у Львівській ОДА розповів директор департаменту з питань цивільного захисту ЛОДА Ігор Туз. 

Так, у 2018-му році на Львівщині зафіксували 38 випадків укусів змій, серед потерпілих – 8 дітей. Найбільше у Сколівському районі – 27 людей (6 дітей) та у Мостиському районі – 3 випадки.

У 2019-му році – 51 випадок, з них – 12 дітей. Найбільша кількість у Сколівському районі  –  23 (6 дітей), Турківський район  – 13 (6 дітей), Борислав – 5.

У 2020-му році – 22 випадки, з них – 5 дітей, у Сколівському районі – 12 (2 дітей), у Турківському районі – 5 випадків (3 дітей).

Проте, експерти кажуть, що кількість людей, яких укусила змія, є більшою. 

Таких випадків насправді трапляється як мінімум удвічі більше. Можна сказати, що близько ста випадків на рік. Тому що частина людей легко переносять укуси і не звертаються у медичні заклади, а частина – звертається до народних цілителів. Про цю річ майже не говорять, але вона існує і навіть є певні свідчення, однак не до кінця перевірені, що це інколи допомагає. Отже, статистика наразі неповна, – пояснив голова Львівського відділення Українського герпетологічного товариства Тарас Гринчишин.

Цього року, порівнюючи із попереднім, укусів змій зафіксували більше. Чому так, пояснив Тарас Гринчишин:

Минулий рік був «ковідним», карантинним. Це означає, що люди через різні застереження менше бували на природі і було менше нагод для зустрічі. Однак, є і природні причини, адже до 2019-го року йшла зростаюча динаміка. Змій стає дещо більше. Сухість клімату сприяє тому, що у них більш успішне розмноження. Вони мусять знайти собі нові гніздові території і території живлення. Біля людського житла, особливо, коли там антисанітарія, різні відходи, звалища, завжди є можливість знайти поживу – мишей, наприклад. Отже, вони наближаються. З іншого боку, люди наближаються до них. Мікрорайон Рясне-2 забудовується, там близько до лісу. Це наразі єдиний мікрорайон у Львові, де гадюки з’являються природним чином. Тому що у центрі Львова, на моє переконання, гадюки, полози та інші змії потрапляють, мабуть, заповзши в автомобіль на природі, можливо гріючись біля двигуна. 

Укус гадюки вкрай рідко призводить до смерті. За словами Тараса Гринчишина, у пересічного жителя Львівщини є один шанс із 25 тисяч бути вкушеним гадюкою і приблизно 1 шанс із 15 мільйонів загинути унаслідок такого укусу.

Фахівці акцентують, якщо вас укусила змія, то варто одразу звернутись по медичну допомогу, адже це пошкодження може мати важкі прояви та наслідки. 

Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу постраждалому:

Зберігайте спокій і стежте, щоби постраждалий менше рухався.
Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас, тощо.
На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком.
Дайте постраждалому воду – при укусі змії важливо багато пити.
Якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії.
При транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення.
Якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину.

Додамо, за словами завідувача анестезіолого-реанімаційного відділення №1 Львівської обласної клінічної лікарні Олега Півня, отрута гадюки, яка живе на території Львівської області, не вимагає введення сироватки. Офіційно зареєстрованої сироватки, з дозволом використання, зараз в Україні немає. Однак, у медиків є відпрацьований алгоритм надання допомоги без сироватки від отрути гадюки. 

image

У наступному матеріалі Galnet розповість про змій, які живуть на території Львівської області та чим відрізняється отруйна гадюка від звичайного полоза чи вужа. 

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.