Назріває інтрига. Садовий додасть Гриценку відсотків і зцілить від статусу “непрохідного” – політолог

logo


Сьогодні, 17:05

20

Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Анатолій Гриценко/Facebook

Анатолій Гриценко

Як і чому мер Львова відмовився від участі в президентських виборах на користь Гриценка, як виросте рейтинг останнього і що його чекає в першому і другому турах – в бліц-інтерв’ю провідного політолога Володимира Фесенка.

“Якщо я зараз цього не зроблю, ми програємо вибори”, – так прокоментував Андрій Садовий, мер Львова і лідер партії Самопоміч, рішення відкликати своє прізвище з президентського бюлетеня і підтримати Анатолія Гриценка.

У штабі Гриценка давно пропонували подібне рішення. Так, під час офіційного висунення екс-міністра оборони в президенти 12 січня Мустафа Найєм, один з його союзників, публічно звернувся до Садового: підтримайте Гриценка, він більш рейтинговий кандидат.

Садовий так і вчинив. Це його друга велика відмова від перспектив кар’єрного зростання. Перша відмова була пов’язана з небажанням займати посаду прем’єр-міністра, яку йому пропонував Петро Порошенко в березні 2016 року. Що тепер світить Гриценку і які політичні перспективи Садового – у бліц-інтерв’ю з політологом Володимиром Фесенком.

– Новина про те, що Андрій Садовий зняв свою кандидатуру з президентських виборів на користь Анатолія Гриценка розбурхала весь український політикум. Якщо вірити Київському міжнародному інституту соціології, у Гриценка – 6,4% підтримки виборців, у Садового – 2,4%. Тепер, чи отримає Гриценко 8,8% – суму рейтингів двох кандидатів?

– Гриценко може отримати навіть більше через кумулятивний ефект, адже тепер до нього почнуть приєднуватися ті виборці, які ще вагаються. Їх багато як серед тих, хто не визначився, так і у виборчій базі Петра Порошенка і Юлії Тимошенко. Так майже у кожного кандидата є чималий відсоток такого електорату, який до 31 березня може ще передумати.

Наведу приклад. Значна кількість виборців на Заході, в Центрі, в Києві схилялися до Порошенка з тієї причини, що Гриценко для них виглядав непрохідним. Тепер, після рішення Садового, він виглядає набагато краще. А тут ще скандал з Укроборонпромом. Ось і відбувається кумулятивний ефект – не просто підсумовування рейтингів Гриценка і Садового, а його множення на коефіцієнт.

За статистикою, електорат Гриценка і Володимира Зеленського мало перетинається, але хтось з тих, хто підтримує лідера Кварталу 95 теж може перетекти до екс-міністра оборони. Як мінімум Гриценко додасть в рейтингу 2%, але найімовірніше, ефект буде більшим. До того ж, виникає проблема для Петра Олексійовича – у нього рейтинг почне знижуватися. Тож тепер замість великої трійки – Зеленський, Порошенко, Тимошенко – у нас з’явиться велика четвірка. Можна сміливо говорити про те, що розклад сил на фініші кампанії змінився.  

– Зрозуміло, що Гриценку тепер потрібно ще активніше зайнятися нарощуванням своєї підтримки. Як йому вийти до другого туру – запропонувати виборцям нові політичні меседжі, більш агресивно критикувати конкурентів?

– Кардинально перебудовувати кампанію на поточному етапі і складно, і небезпечно. Адже на фінал кампанії – останні два тижні березня – потрібно приберегти додаткові гасла. Ось, вчора під час ефіру на телеканалі 1+1, де були присутні відразу кілька кандидатів, Гриценко виглядав непогано. Якщо говорити про гасла, то я б йому порадив конкретизувати в лаконічних формулах його майбутню державну політику. Далі, Гриценку потрібно показати себе як вагому альтернативу Порошенку. Потрібно активніше використовувати скандал з корупцією в оборонному секторі. Критикувати Тимошенко і Зеленського не варто, а сконцентруватися на нинішньому президенті – і в аргументах, і в ідеологічному позиціонуванні. Ось тоді Гриценко отримає позитивну динаміку.

– Якщо Гриценко вийде із Зеленським у другий тур, чи зможе він консолідувати під себе електорат тих кандидатів, яких відсіє перший тур?

– Не весь. Думаю, шанси у Зеленського і Гриценка будуть приблизно рівні. У телезірки з “плюсів” багато що залежить від явки. У другому турі він може додати за рахунок голосів російськомовних виборців зі Сходу, які в першому турі підтримають Юрія Бойка, Олександра Вілкула або Євгена Мураєва. До речі, Мураєв може знятися ще до першого туру, щоб наростити рейтинг Бойка. Для російськомовних українців Зеленський – свій. Проблема як Гриценка, так і Порошенка в тому, що їх ядерний електорат – це жителі західної і центральної України з прозахідними поглядами, і їх голоси обидва кандидати максимально візьмуть в першому турі. Уже в другому Гриценко може додати за рахунок Порошенка, якщо переконає його прихильників. Там вже буде працювати логіка не за, а проти – Зеленського або Тимошенко. Треба буде дивитися, у кого більший антирейтинг, хто буде від себе більше відштовхувати. Хоча великої різниці в антирейтингу між Зеленським і Порошенком немає.

На тлі, скажімо, невисокої явки прихильників Зеленського, Гриценко може вистрілити, зібравши голоси людей, що мислять раціонально – тих, хто побоюється політичної недосвідченості лідера Кварталу 95. Підтягнуться групи підтримки від Порошенка, та й, можливо, від Тимошенко. А що стосується Олега Ляшка, то якась частина електорату розділиться після першого туру – якийсь відсоток відійде до Зеленського, а якийсь відсоток до Гриценка.

– Чи є ймовірність, на ваш погляд, що до 31 березня свої кандидатури на користь Гриценка знімуть Ігор Смешко, Роман Безсмертний і Руслан Кошулинський? В сумі це 4-5%, тобто зовсім непоганий доважок.

– Дійсно, Смешко відбирає голоси у Гриценка, але я сумніваюся, що він зніметься. Були підозри, що йому допомагали фінансово, щоб він пішов на вибори проти Гриценка. Але у Смешка, за КМІСом, є 2,9%, і це його розохочує. Якщо він покаже хороший результат в першому турі, це дасть шанси його партії на парламентських виборах у жовтні. Або ж його будуть запрошувати одним з фронтменів у свої списки інші партії.

У Безсмертного рейтинг невисокий – близько 0,5% – але на відміну від Смешка він брав участь у переговорах з Гриценком і вже почав активно розглядати варіант об’єднання з ним. Зараз, після рішення Садового, Безсмертний може вчинити аналогічно.

Що стосується Кошулинського, то він навряд чи підтримає Гриценка, адже він працює на партійний рейтинг Свободи. Їм важливий націоналістичний електорат, який відійшов до Порошенка.  

– Наскільки реалістично, що нинішні домовленості Гриценка і Садового виллються в спільний похід їх партій – Громадянської позиції та Самопомочі – на парламентські вибори? Адже вони могли б консолідувати електорат Єврооптимістів та інших альтернативних політсил.

– Мені здається, це був би оптимальний сценарій для всього цього табору. Але Садовій каже, що хоче зберегти бренд Самопомочі. Взагалі, з партійними брендами проблема, тому що Гриценко зараз на підйомі і теж захоче, щоб його Громадянська позиція стала платформою для майбутнього об’єднання. Але що абсолютно ясно: їм потрібно об’єднуватися. Домовитися також з Єврооптимістам, з Силою людей, зі Святославом Вакарчуком. Є ряд невеликих політичних партій, де є хороший актив і які можуть посилити об’єднання. І це було б формулою рішення. Потім провести ребрендинг, щоб створити нову політичну силу з новою назвою – і боротися за мандати.