Олексій Шведов: “На домашньому турі ми грали на фоні навантажень”

logo


Минулої неділі у Львові завершився шостий, заключний тур регулярного сезону чемпіонату України-2016/2017 з водного поло серед клубів Суперліги. Але попереду найцікавіше – фінальна серія плей-оф до п’яти перемог, в якій прогнозовано зійдуться чинний володар титулу харківський «Слобожанець» та переможець регулярної першості львівське «Динамо». Про підготовку до битви за «золото» команди з міста Лева розповів тренер динамівців Олексій Шведов.

– Останній матч заключного туру ми зіграли в неділю, а перші два поєдинки плей-оф відбудуться уже 17-го і 18-го червня у Харкові, тож часу на підготовку до них не так вже й багато. Тому замість тижня, як це було після попередніх турів, цього разу ми надали гравцям лише три вихідних. І вже сьогодні (розмова відбулася вчора, 1-го червня, ввечері) провели перше тренування. Сьогодні було одне втягуюче заняття, але вже починаючи з п’ятниці працюватимемо у режимі дворазових тренувань. План підготовки передбачає лише два дні з одним заняттям та стільки ж вихідних.

– До фінальних матчів готуватися будете увесь цей час у Львові чи проведете кількаденний збір на виїзді?

– Залишаємося вдома, у Львові у нас будуть умови, яких ми ще на моїй пам’яті не мали ніколи. Як я вже казав, щодня два тренування. Зранку працюватимемо у малому басейні «Динамо», де займатимемося плавальною підготовкою та працюватимемо над технікою. Окрім того, займатимемося і в тренажерному залі. А ввечері тренування проходитиме на басейні СКА. Керівництво клубу надало цього разу нам можливість тренуватися щодня на великій воді, чого раніше ми були позбавлені. Зрозуміло, що вечірні заняття ми будемо по максимуму використовувати для відпрацювання командних дій. Перш за все будемо на них приділяти увагу повноцінній роботі над тактикою – це те, що ми не маємо змоги проводити у малій ванні. Тому я маю велику надію, що це дозволить нам вийти на пік спортивної форми команди саме до вирішальних матчів сезону.

– З ваших слів можна зробити висновок, що ви, незважаючи на три перемоги у трьох матчах, не зовсім задоволені грою команди у домашньому турі?

– А ми й не збиралися зараз виходити на пік форми. Для чого? Адже після п’ятого туру стало зрозуміло, що плей-оф доведеться грати. Хоча зізнаюся, що ми попередньо планували виграти золоті медалі без нього – за підсумками регулярного сезону. Але для цього треба було відірватися від «Слобожанця» щонайменше на дев’ять очок. Ключовою стала гра п’ятого туру у Харкові. Перед нею ми були попереду на шість очок. Тож в разі нашої перемоги навіть по пенальті, все б вирішувалося в останньому турі у Львові. Але в Харкові ми програли і стало зрозуміло, що плей-оф не уникнути. Тоді ми й вирішили, що домашній тур стане етапом підготовки до фінальних матчів. Маю на увазі не тільки матчі, а перш за все підготовку до них. Готуючись до заключного туру, ми дуже багато уваги приділили функціональній підготовці – щодня багато працювали в тренажерному залі над силовою підготовкою, максимально навантажуючи усі групи м’язів, а також займалися плаванням і бігали кроси.

– Виходить, домашній тур ви грали на фоні великих навантажень?

– Абсолютно вірно. Ми свідомо на це пішли, бо перед плей-оф, тобто зараз на «фізику» часу не буде – треба працювати над тактикою, награвати різні схеми ведення командної гри. Ну а те, що нам у минулих матчах бракувало свіжості, нормальне явище. Мені сподобалося, як ми зіграли два перших періоди проти «Слобожанця». Хлопці виконували установку на гру, тож звідси й результат – після двох періодів рахунок був 9:3 на нашу користь.

– А чому команда не продовжувала так грати до кінця?

– Для того, щоб на такому рівні зіграти усі чотири чверті, треба бути на піку форми, а нам це зараз ні до чого було – тур був прохідний. Також зважте на те, що після великої перерви в наших діях закономірно не було свіжості. Тут, як кажуть, проти фізіології не попреш – коли ти граєш на фоні навантажень, свіжості не може бути в принципі. Крім того, десь хлопці трішечки розслабилися. А ще я дав пограти нашій молоді. Можливо трохи форсував події, коли випустив на майданчик одразу усіх наших юніорів. Саме тоді «Слобожанець» скоротив рахунок до трьох голів, який і протримався до закінчення матчу. Але молоді хлопці повинні відчути на своїй шкірі в бойових умовах, чим різниться юнацьке ватерполо від дорослого, так само як і зрозуміти те, що грати проти ХПІ або Маріуполя – це одне, а проти «Слобожанця» – зовсім інше. Саме в таких матчах молодь росте, набирається досвіду і починає чітко усвідомлювати, над чим саме треба їй працювати в подальшому.

– І як ви оціните гру своїх наймолодших гравців?

– Давайте почнемо з того, що мірило оцінки до них не може бути однаковим. Адже Орест Джура з нами грає упродовж усього сезону, для Кості Алєксєєва це був третій тур, а от Максим Осика та Михайло Лісовий у Львові зіграли за «Динамо» свої перші офіційні матчі. Тому до Джури й вимоги зовсім інші, ніж до решти. На жаль, я від Ореста сподівався більшого, ніж він показав. Його потенціал дозволяє грати на порядок сильніше, ніж ми бачили. Не скажу, що він провалив тур – ні, але його ККД повинен бути значно вищим. Що ж до решти, то в принципі зіграли на своєму рівні. Але наразі їхня присутність в команді – це той аванс, який вони повинні виправдовувати як в іграх, так і на тренуваннях. Їм надали шанс довести свою профпридатність, а чи вони її доведуть – залежить виключно від них.

– Ви не сказали про ще одного юніора – воротаря Нестора Бабського…

– На цьому турі він і Денис Волончук мали однакову кількість ігрового часу – кожен по шість періодів. З ХПІ кожен зіграв по дві чверті, проти «Слобожанця» стояв увесь матч Волончук, а з «Маріуполем» – Бабський.

– Вибачте, але чи не доцільніше було, щоб в кожній грі вони стояли по два періоди? Все ж Бабський тоді мав би нагоду відчути, що таке захищати ворота проти «Слобожанця».

– Я над цим питанням думав і спершу хотів надати йому пів або й цілий період у тому матчі. Але потім прийняв рішення, що краще буде, коли і Денис, і Нестор по разу проведуть увесь матч.

– А от у «Слобожанця» перші два періоди стояв молодий Каліберда. Цей факт лише підтверджує розмови серед фахівців про те, що досвідчений тренер «Слобожанця» Сергій Колточихін не ставив перед своєю командою завдання обов’язково виграти у «Динамо». Навпаки, кажуть, він хотів зробити усе, аби динамівці відчули свою силу над суперником і підійшли до матчів плей-оф впевненими на сто відсотків у своїй перевазі над слобожанцями. Тобто його стратегія полягає в тому, щоб розслабити гравців «Динамо», а потім взяти їх «тепленькими». Ви з цим згодні?

– Я не можу знати, якою є стратегія підготовки до плей-оф у тренерів «Слобожанця». Можливо те, про що ви кажете, і відповідає істині, а можливо і ні. Я ж вважаю, що виграш в матчі з командою Сергія Колточихіна для нас є важливим у психологічному плані і зізнаюся, я ставив завдання на установці перемогти. Чому? Справа в тому, що після поразки у грі п’ятого туру в Харкові, настрій у наших хлопців був трохи пригнічений. А перемога вернула їм бойовий дух та віру в перемогу. Я це бачу по гравцям – по їхнім очам, по їхнім діям як у грі, так і за межами водного майданчика.

– На сам кінець ще одне питання стратегічного плану. Ви виграли регулярну першість і отримали перевагу свого поля у плей-оф: якщо справа дійде до п’ятого, останнього матчу серії, то його буде зіграно у Львові. Але перші два поєдинки пройдуть у Харкові і якщо ви їх програєте, то відіграватися вам доведеться без права на помилку. А навіть вдома виграти три матчі поспіль, що називається, на замовлення – справа неймовірно складна.

– Розумію, про що ви говорите. Звісно, для нас було б краще, коли перші два матчі проводилися у Львові, потім два – у Харкові, а при необхідності п’ятого поєдинку, серія б знову переїздила до Львова. Але положення про чемпіонат є таким, яким воно є – тут вже нічого не зміниш. Та ми собі голову цим особливо не забиваємо. Якщо ти сильніший, то повинен вигравати і вдома, і в гостях. Але допомогу рідних стін, своїх вболівальників, а частенько й симпатії арбітрів до господарів, ніхто у спорті наразі не відміняв та й це не можливо зробити. Звісно, ми будемо прагнути виграти в Харкові обидва матчі. Але я ставлю й задачу мінімум – виграти на виїзді бодай раз. Ну а як воно вийде, розсудить тільки реальна гра. Можу лише пообіцяти нашим вболівальникам, що ми робитимемо усе, аби досягти максимуму.

Прес-служба ВК «Динамо» Львів

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: