Остап Могиляк: “Те, що вкрала природа, ми відновлюємо!”

logo


Відомий дитячий пластичний хірург розкрив таємниці своєї рідкісної професії

За 40 років активної хірургічної практики в Остапа Могиляка тисячі успішно прооперованих дітей. Цей лікар кинув виклик

багатьом колегам, адже першим почав виправляти вроджені вади обличчя у дво-тримiсячних немовлят, пише газета “Експрес”.

І досi в захiдному регiонi нiхто, крім нього, не робить таких операцій. “Заяча губа”, “вовча паща” — це дефекти, яких можна позбутися ще в грудному вiцi. Та й не тільки їх.

— Дитячий пластичний хірург — доволі рідкісна спеціалізація. Хто ваші пацієнти?

— Я оперую вади, які приносять дискомфорт, з якими дитина приречена на знущання та приниження в суспільстві. Якщо їх не ліквідувати, то виросте закомплексована особа, яка не зможе розвинутися сповна і відкрити свої найкращі здібності, таланти. Переважно я зосереджений на корекції вроджених вад розвитку обличчя, крім того, ми оперуємо наслідки травм чи вади, спричинені хворобою. І навіть дітям із синдромом Дауна нині можна допомогти, у мене є такі пацієнти. Досить розріз очей змінити, зменшити щоки, язик (а все це корегується без ризиків для здоров’я) — і вже інакше личко, і дитина по-іншому почуватиметься.

— Як часто оперуєте дітей з різними вадами?

— У середньому — це від 600 до 700 операцій на рік. Первинних, з вадами розвитку, наприклад, лиця — 200 — 300. По три — чотири операції в день. Дуже багато дітей із Центральної України та й з інших регіонів, у тому числі з Донецької області.

— У якому віці варто робити такі операції?

— Досі багато хто каже, що не можна оперувати дітей у ранньому віці, мовляв, зупинимо ріст. Але це — найбільша брехня, яка тільки може бути, коли батькам кажуть, щоб дитину привели на операцію у 2 — 3 роки. Це виправдання лише для тих лікарів, які не працюють із новітніми техніками. Знали б ви, скільки на мене скарг писали такі “колеги”! Нині сучасна медицина губу закриває у віці від місяця до двох — трьох, двобічну губу (щілина) — у 3 — 4 місяці, а піднебіння — у віці від 6 до 8 місяців. І що швидше відновити ту структуру, яку вкрала природа, то більш гармонійно починає розвиватися дитина.

— Чи слідкуєте за долею своїх колишніх маленьких пацієнтів?

— Серед моїх пацієнтів — багато талановитих. Якось ми з дружиною гуляли у парку і попросили одного юнака, щоб нас сфотографував, а він виявився моїм колишнім пацієнтом, одразу мене впізнав. Цьому хлопчині я робив шість операцій — зараз він у збірній України по баскетболу, два метри зросту (197 см), вчиться у Києві. А мамі іншого свого пацієнта я радив колись, щоб віддала його вчитися грі на духовому інструменті, аби вправляв губи. Той хлопчик опанував саксофон і зараз дуже популярний серед жіноцтва! (Сміється). А скільки є акторів, які мали таку ваду, як щілина губи (навіть знаю кількох американських). Тому раджу батькам — дайте дитині нормальне життя, щоби в майбутньому вона відрізнялася не вадою, яка постійно гнітить, а розвинутими талантами.

— Щодня ви маєте справу з такими непростими вадами розвитку, як відволікаєтеся?

— В кінці операційного дня молюся “Отче наш” біля стадіону “Україна”. Там встановлена дуже гарна фігура Матері Божої, дивлюсь у її блакитні очі… 

Ірина ШЕЛУПЕЦЬ