Половина партій у Львівській міськраді втратили підтримку львів’ян

logo


Якби вибори до Львівської міської ради відбулись тепер, туди б пройшли тільки чотири партії, хоча зараз їх у міській раді представлено сім. Про це свідчать результати соціологічного дослідження агенції «Фама».

Через рік після проведення місцевих виборів 5% бар’єр до Львівської міської ради подолали би тільки чотири партії: Об’єднання «Самопоміч» (39,6%), «Блок Петра Порошенка “Солідарність”» (11,1%), «Громадянська позиція Анатолія Гриценка» (10,5%) та ВО «Свобода» (7,2%). Решта партій у 2016 році не отримали б достатню кількість підтримки, щоб пройти до міської ради. За «Батьківщину» готові віддати свої голоси 4,9% , «Народний контроль» підтримують 3,7%, «Народний фронт» – 3,3%, Українську галицьку партію – 2,9%, а «УКРОП» – лише 2,5% львів’ян.

41,7% львів’ян взагалі не мають наміру йти на місцеві вибори, якби вони відбувались зараз. Окрім того, 13,6% респондентів не змогли визначитись з вибором між політичними силами, а кожен п’ятий виборець вагається між кількома партіями. Найбільшу частку спільного електорату мають «Самопоміч» та БПП – 3,9%. Проголосувати проти всіх або зіпсувати бюлетень готові 4,5% виборців. Ще 9,8% голосів розподілились би серед інших партій.

За словами соціологів, падіння рейтингів може бути пов’язане не лише з розчаруванням у конкретних політичних партіях, але й політичному процесі загалом. Причин для цього є кілька, зокрема нечіткі пропозиції від партій, часте оновлення політичного істеблішменту, розчарування у політичних програмах, які подібні одна на одну і містять мало конкретики.

«Дуже небагатьох людей хвилюють конкретні дії на рівні міста. Якщо ми говоримо про делегацію депутатів до Львівської міської ради, дуже багато аргументів йдуть крізь призму національних осередків та національної політики. Мабуть, виборці мали б опиратись на досвід місцевих осередків. Але національні бренди досі мають значення. Зрештою, так легше», – каже директорка соціологічної агенції «Фама» Мар’яна Малачівська-Данчак.

Варто зазначити, що порівняно з минулим роком зріс рейтинг «Самопомочі» – попри скандали довкола Грибовицького сміттєзвалища та проблеми сміття у місті. На думку Мар’яни Малачівської-Данчак, ця ситуація навпаки зіграла на користь партії.

«Через скандали довкола Грибовицького сміттєзвалища було очікування, що відбудеться падіння рейтингу «Самопомочі». Але ситуація розгорнулася таким чином, що у львів’ян відбулась захисна реакція через негативне позиціонування міста у національних медіа. Частково львів’яни, які підтримували «Самопоміч» сприйняли це саме як критику міста. Також, обираючи політичні сили, які «родом» не зі Львова, виборці посилаються на загальнонаціональну діяльність партій та майже нічого не знають про діяльність міських осередків чи її представників, натомість обираючи так звані «львівські партії» виборці аргументують свій вибір саме діяльністю міських осередків», – каже Мар’яна Малачівська-Данчак

Нагадаємо, що за результатами місцевих виборів, які відбулись у листопаді 2015 року, до Львівської міської ради пройшло 7 партій – «Самопоміч» (31,7% голосів), «Блок Петра Порошенка “Солідарність”» (12,9%), ВО «Свобода» (9,9% голосів), «Громадянська позиція» (9,4%), «Народний контроль» (7,5%), «УКРОП» (5,9%) та Українська галицька партія (5,7%).

Дослідження проводилось соціологічною агенцію «Фама» у листопаді 2016 року. Було опитано 800 респондентів. Похибка репрезентативності вибірки для даних не перевищує 3,5% для показників близьких до 50%, 3% – для показників близьких до 25% або 75%, 2,1% – для показників близьких до 10% або 90%, 1,5% – для показників близьких до 5% або 95%, 0,7% – для показників близьких до 1% або 99%.