Потреба не зникає з 2014 року: як у Львові небайдужі плетуть маскувальні сітки для українських воїнів

logo


Фото: Galnet

У студентській бібліотеці Львівської політехніки гамірно. Тут зібралися небайдужі, які знайшли час і бажання, щоб плести маскувальні сітки для наших військовослужбовців, що перебувають на передовій у зоні ООС. 

Фото: Galnet

Серед тих, хто збирається тут щосуботи, є жінка, яка з 2014 року по-різному допомагає нашим захисникам: і плете сітки, і возить допомогу. 

Пані Любов, хоч вже на пенсії, знаходить час, щоб у суботу прийти на допомогу.

Мені тут приємно. Яка користь від того, що вдома перед телевізором сидітиму, краще приноситиму користь державі і нашим солдатам, – каже жінка.

Пані Ірина також є членкинею громадської організації і плете сітки від самого початку ініціативи.

Плести сітки приходить завжди мало людей. Хочеш чи не хочеш, але мусиш це робити. Але тут товариство перевірене – всі дуже добрі люди, – пояснює жінка.

Також пані Ірина ділиться атмосферою, яка панує під час плетіння: буває, що вмикають музику, а буває, що самі співають. Каже, часом приходять плести сітки чоловіки, які знають багато коломийок, тоді у всіх веселий настрій.

Вперше плести маскувальні сітки прийшла Ірина з сином Назаром. Жінка хвилювалась, щоб дитині не було нудно, та хлопець завзято плете.

Я давно бачила, що люди збираються і плетуть сітки, але якось не виходило. Коли не могла прийти, надсилала гроші, – додає Ірина.

Щоб плести маскувальні сітки, волонтери збираються у студентській бібліотеці Львівської політехніки, що на вулиці Митрополита Андрея, 3, щосуботи. Працюють з 10:00 до 18:00. В один із таких днів до волонтерів приєднався і Galnet.  

Ініціатором плетіння стала громадська організація «Справа Громад». Розпочали цьогоріч, у серпні. Доки дозволяла погода, плели сітки у парку культури та відпочинку імені Богдана Хмельницького.

Фото: фейсбук-сторінка ГО “Справа Громад”

А тепер домовились із Львівською політехнікою і безплатно плетуть сітки у коридорі студентської бібліотеки.

Хто скільки часу може, настільки приходить і плете маскувальні сітки, – розповідає Galnet член громадської організації Ілля Фединяк, який волонтерить з 2014 року.

Чоловік пояснює, потреба в маскувальних сітках не зникає від початку війни. Захисники потребують багато сіток, тому що усю техніку потрібно накривати. До того ж одна сітка придатна до використання лише на один сезон.

Від серпня небайдужі сплели 17 осінніх маскувальних сіток. Нещодавно почали плести зимові. Ілля Фединяк розповідає, що зазвичай для воїнів плетуть сітки розміром 6*9 метрів – це стандартний формат. Натомість небайдужі львів’яни, які збираються щосуботи, здебільшого плетуть маскувальні сітки 9*12 метрів. У такому розмірі також є потреба, зазначає волонтер. В літню пору одну таку сітку сплітали за один день.

Загалом маскувальні сітки є двох форматів: зимова білого кольору, зелено-коричнева – на інші пори року. Весняна маскувальна сітка має більше зеленого кольору, а осіння – коричневого.

Щоб сплести маскувальну сітку, потрібні основа та матеріал. За основу беруть звичайну рибальську сітку, а матеріал – здебільшого спанбонд. Він легкий та практичний, оскільки не мокне, пояснює Ілля.

Фото: Galnet

Раніше для сітки купляли рулони матеріалу і вручну різали на смужки. Зараз волонтери домовились, щоб на фабриці одразу різали тканину. Кажуть, це у п’ять разів пришвидшує процес.

Ця львівська ініціатива з плетіння маскувальних сіток усі необхідні матеріали закуповує, однак є організації, які плетуть зі старих простирадл чи залишків тканини з виробництв. Ілля розповідає, що вони поки плетуть з нових матеріалів, тому що є така можливість. На своїй фейсбук-сторінці члени організації кидають клич та залишають реквізити. Коштами їм допомагають небайдужі. Деякі люди жертвують не гроші, а матеріали.

Волонтер розповідає, що організації важливо публікувати звіти. Зокрема просять військовослужбовців робити фото з маскувальною сіткою. По-перше, люди, які надсилають гроші, бачать, що їхня допомога не зникає безслідно. По-друге, небайдужі, які витрачають щосуботи час і плетуть сітки, бачать, що вони потрібні і їх використовують за призначенням.

Ми не працюємо для якоїсь конкретної бригади, а для усіх. Але вони мають бути на першій лінії в зоні ООС. Також ми не працюємо через посередників, не надсилаємо сітки на полігон. Ми на пряму надсилаємо хлопцям сітки відповідно до їхніх потреб, – пояснює Ілля Фединяк.

Фото: фейсбук-сторінка ГО “Справа Громад”

Ілля розповідає, що закликають людей плести маскувальні сітки в особливому форматі. На своїй фейсбук-сторінці громадська організація створює подію на конкретну дату і час.

Не так важко зібрати кошти, закупити сітку та матеріал, організувати приміщення і каркас. Найголовніше – це людські руки, яких зараз дуже мало. Якщо просто поставити каркас, і сказати, щоб люди приходили плести, то ніхто цього не робитиме. І навіть, якщо будуть плести, то на це піде місяць, а може й більше. А створення події – це найбільш робочий варіант, – розповідає волонтер.

Щосуботи допомогти військовим приходять люди різного віку, зокрема діти та пенсіонери. Впродовж дня завжди є десять людей. 80-90% небайдужих, які плетуть сітки, це ті люди, які вже були раніше. Однак щотижня у невеликій кількості є львів’яни, які приходять вперше.

Техніка плетіння нескладна. Потрібно міцно закріпити тканину і переплітати її хаотично змійками та зигзагами на кожній ділянці сітки. Важливо, щоб не було прямих лінії та не виднівся узор.

Окрім Львова, громадська організація має точки плетіння у школі в Запитові та у будинку культури в Солонці. Щоб долучитись до цієї ініціативи, варто написати організації на фейсбук-сторінку. Волонтерів забезпечать і основою, і тканиною.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.