«Простір синагог» у Львові: На місці Будинку навчання висадили перші дерева

logo


понеділок, 25 липня, 2016, 10:41
Львів

«Простір синагог» у Львові: На місці Будинку навчання висадили перші дерева

У центрі Львова на місці споруди Бейт Гамідрашу (Будинку навчання) у єврейському кварталі уже висадили перші дерева.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив журналіст Володимир Бєглов.

«Перші дерева уже висаджено на ділянці, де раніш стояла споруда Бейт Гамідрашу (Будинку навчання) у єврейському кварталі львівського середмістя», – написав Бєглов.

Він нагадав, що ця частина проекту The Space of Synagogues («Простір синагог») буде зеленою зоною – «для навчання, мовчання і діалогу. Діалогу з минулим і діалогу між сучасниками».

Бєглов нагадав, що відкриття проекту заплановане на 4 вересня.

Як повідомлялося, проект «Простір Синагог» передбачає створення меморіального громадського простору на тій ділянці єврейського кварталу Львова, де до 1942 року стояли дві синагоги та Бейт Гамідраш (Будинок навчання). Роботи з консервації вцілілих залишків розпочали у серпні минулого року.

Спільними зусиллями Львівської міської ради, партнерських організацій в Україні та за кордоном для втілення меморіального проекту «Простір Синагог» у середмісті Львова станом на березень 2016 року зібрано 1125000 гривень.

Довідка ІА ZIK.

Перед початком Другої світової війни у Львові діяло кілька десятків синагог. Найдавніша в місті синагога була розташована на місці сучасної площі Арсенальної. Вона була збудована у XIV столітті, а в 1527 році внаслідок великої пожежі, що спалахнула у Львові, була зруйнована.

У 1582 році купець Іцхак бен Нахман за проектом Павла Римлянина приватно збудував синагогу «Золота Роза». Проте вже до кінця XVIII століття простору «Золотої Рози» стало бракувати, і громада вирішила збудувати більшу синагогу на сусідній ділянці. Нову велику міську снагогу відкрили у 1801 році.

Бейт Гамідраш (Дім навчання) розташований між цими двома синагогами, спершу був дерев ’ яною будівлею, але у 1797 році тут вимурували нову цегляну споруду. На горішньому поверсі діяла опалювана бібліотека та навчальні приміщення, а на першому зала для молитви.

Усі три споруди було зруйновано під час Другої світової війни. Це був один із злочинів Голокосту. Збереглися лише фрагменти двох стін «Золотої Рози». Після війни ця ділянка функціонувала як відкритий простір, а в 1970-х на ній проведено археологічні розкопки.

Лише наприкінці 1980-х було здійснено консервацію синагоги «Золота Роза » та ознакування фундаментів будівель Бейт Гамідрашу і Великої міської синагоги. Меморіальну таблицю про синагогу та про її знищення в час війни встановлено аж у середині 1990-х.

Нині до початку консерваційних робіт, на місці, де розташовані ці будівлі, був пустир, зарослий деревами. Згідно з проектом, який почали реалізовувати, простір Бейт Гамідрашу має стати місцем для навчання та роздумів. Меморіальна інсталяція «Увіковічнення» має бути розташована між синагогою «Золота Роза» та Бейт Гамідрашем на місці колишнього внутрішнього двору. Вона складатиметься з 39-ти стел різної фактури, на частині яких будуть розміщені цитати та фотографії. Меморіальні стели міститимуть 21 цитату зі спогадів, щоденників, книг рабинів, мислителів, істориків, письменників і простих мешканців міста, пов’язаних з єврейською громадою.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.