Середньовічний “хмарочос” на Львівщині: як Тустань стала віртуальною, – ФОТО, ВІДЕО

logo


Умови роботи, за словами Василя Рожка, були вкрай складними, оскільки лише на центральному комплексі Камінь є більше 4000 слідів, які потрібно було “оцифрувати”.

Пізніше, для точності даних, увесь комплекс відфотографували з висоти пташиного польоту за допомогою дрона, і вже потім, після серйозної роботи, ці дані “звели” та отримали 3D-модель фортеці.

Фото: 032.ua

“Це дозволяє інвентаризувати заглиблення в скелях, працювати одночасно з кількома періодами в одному вимірі, показувати точні та гіпотетичні речі в одному кресленні, передавати це іншим дослідникам, прив’язувати нові знахідки (дерев’яні конструкції даху, порталів тощо), розповісти більше про споруду та навіть автоматично створювати креслення при потребі. Це дозволяє також зрозуміти та змоделювати, як буде руйнуватися скеля”, – пояснив Василь Рожко.

Як працює “Tustan VR”?

Попри те, що працівники SoftServe уже мали напрацювання у вигляді додатка доповненої реальності, багато чого їм довелося створювати “з нуля”. Основна ідея полягала в розробці трендової програми віртуальної реальності, де можна літати над середньовічною фортецею. Спершу була задумка підвішувати користувачів на мотузки і запропонувати їм політати на драконі, але зрештою зупинилися на версії з дельтапланом, щоби люди краще асоціювали себе із середовищем.

Фото: 032.ua

Інженер Олексій розповів, що у програмі віртуальної реальності за основу взяли площу 1,5х1,5 кілометра. Усі текстури взяті з природного ландшафту, 3D-моделей скель, які потім оптимізували під програму. До прикладу, лише дерев у віртуальній Тустані – 10 тисяч, деталізація – до травинки, але найосновніше – розробникам вдалось показати, як виглядала фортеця у період розквіту.

Подібна розробка є лише в Америці, де створили віртуальний політ над Нью-Йорком. Але представники SoftServe кажуть, що з фортецею Тустань завдання було складнішим, адже це відновлення того, чого вже немає.

Читайте також: Озеро на Панча: як мешканці Львова змінюють простір довкола себе

Завдяки шолому та імпровізованому керму, загострюються візуальні й тактильні відчуття користувача, з додаванням тематичних звуків це дозволяє повністю зануритися в середовище та справді політати над Тустанню.

“Нова технологія, яка з’явилася в Тустані, – це найважливіший результат, що дозволяє побачити кінцевий продукт багатьох років скурпульозних досліджень, обстежень та обмірів пам’ятки. Людина може політати над фортецею у період її розквіту – це п’ятий будівельний період, 13 століття, оскільки він найкрасивіший. Наш музей розповідає про оборонну, адміністративну та митну функції фортеці, озброєння, а коли це все віртуальне, можна повірити і зрозуміти, чому вона справжня”, – зазначив Василь Рожко.

Фото: 032.ua

Зараз нововведення готують до постійного використання відвідувачами заповідника, не виключають можливості протестувати його усіма охочими учасниками фестивалю “Тустань”, який відбудеться уже 2 – 4 серпня.

Які зміни чекають на заповідник “Тустань”?