Славетний львівський тренер почав війну за мільйони

logo


Безпрецедентні події відбуваються в українському спорті. Аж троє осіб — а це впливові та відомі у футболі постаті — офіційно розпочали боротьбу за свої зароблені гроші. На кону мільйони доларів, які недоплатили людям, що залишили в Україні вагомий слід.

Судову тяганину розпочав Мирон Маркевич, колишній наставник збірної України, який нині керує у ФФУ всіма тренерами, у тому числі й Андрієм Шевченком, а також Артем Федецький і Артем Мілевський, внесок яких в український футбол також дуже вагомий.

“Це справжня ганьба, — каже кореспондентові “Експресу” Олег Печорний, голова Фонду соціального захисту футболістів та тренерів України. — Донедавна в Україні “кидали на гроші” так званих середняків. І суми фігурували скромніші: здебільшого десятки, зрідка сотні тисяч доларів. Тепер ми говоримо про мільйони, і за свої кревні змушені воювати авторитетні люди, серед яких Мирон Маркевич. Це означає, що функціонерам байдуже, кому не платити”.

На найбільшу виплату претендує саме Мирон Маркевич. “Дніпро” завинив йому аж 1,7 мільйона доларів зарплати. Ну а днями футбольну Україну облетіла звістка, що Маркевич претендує аж на 3,5 мільйона доларів. Додаткові 1,8 мільйона екс-тренер “Дніпра” вимагає від Ігоря Коломойського за дострокове розірвання угоди. Свій позов Маркевич подав до Палати спорів ФФУ.

“Мені кілька місяців не видавали зарплату, — обурений Мирон Маркевич. — Свого часу я міг розірвати контракт, щоб піти працювати в іншу команду. Мене не відпустили. І заборгували гроші. Я найняв юристів з Іспанії, які займаються моєю справою. І взагалі, я там якийсь 20-й в черзі, тож до мене не дійде це все. У ФФУ розглядають мою справу. Справу Рамоса вже три роки розглядають, і що? Зиску ніякого. Будуть знімати очки, переводити команду в нижчу лігу. Це проблеми президента, а не наші. Ми свою справу, свою роботу зробили”.

На другому місці за розміром заборгованого Артем Мілевський. Він вимагає від київського “Динамо” 1,4 мільйона доларів.

“Динамо” справді заборгувало Мілевському ці гроші, — каже Олександр Панков, агент футболіста. — Після того як він пішов із клубу, сума не була виплачена. Мілевський довго чекав, сподіваючись, що ці гроші йому виплатять. Але від “Динамо” так і не надійшло ніяких пропозицій. Тоді Артем найняв юриста. Вже відбулося два засідання у ФФУ. На третьому заслухають і Артема, і основних представників “Динамо”. На попередніх слуханнях були присутні лише юристи клубу, а тепер, можливо, відбудеться зустріч Мілевського із президентом “Динамо”, — розповів Панков.

На запитання, за який час “набігла” сума 1 мільйон 400 тисяч доларів, Панков відповів таке: “Це певна кількість зарплат, які не були виплачені перед його відходом із “Динамо”. Плюс — певна сума підйомних, коли він підписував довгостроковий контракт”.

Третій у списку футболістів, який розпочав боротьбу за зароблені мільйони, — Артем Федецький, гравець збірної України, котрий нині захищає кольори німецького “Дармштадта”. Президент “Дніпра” Ігор Коломойський недоплатив йому мільйон доларів. Федецький також подав позов у Палату спорів ФФУ.

“Усіх претендентів на зароблені гроші чекає тривала тяганина, — сказав нам Дмитро Коробко, відомий футбольний юрист. — Наші органи правосуддя зобов’яжуть клуби повернути гроші, але функціонери просто ігноруватимуть ці рішення. Клуби не бояться штрафів, зняття очок та інших санкцій. Вони готові програти всі наші футбольні інстанції, щоб виграти час. Практика показує, що такі справи тягнуться приблизно три роки. Якби футбольне правосуддя працювало належним чином, то вони вирішувалися б за чотири-п’ять місяців”.

Які ж шанси наших футболістів та тренерів повернути зароблені гроші бодай за три роки? Олег Печорний вважає, що шанси нульові. “Власникам клубів легше, щоб команда припинила існування, аніж виплатити давні борги із кругленькими сумами. Найгірша ситуація у “Дніпрі”. Власник Коломойський не має наміру віддавати борги. Маркевич, Федецький та компанія перебувають у ще гіршій позиції, ніж колишні гравці “Металіста”. Харківський клуб припинив існування, але має на балансі майно: базу, стадіон тощо. Суди, можливо, відчужать це майно, і можна надіятися на те, що хлопцям повернуть зароблені гроші. А от Ігор Коломойський зробив хитріше — він вивів своє футбольну майно із власності “Дніпра”, і каса клубу порожня. Топ-менеджери не мають і не матимуть чим розрахуватися з футболістами та тренерами. Усе закінчиться крахом клубу, а боргів ніхто не поверне”.

“В Артема Мілевського картина також сумна, — веде далі Олег Печорний, — І не тому, що “Динамо” має певні фінансові труднощі. Це не так. Мілевський просто може програти суди. Чому? По-перше, він порушував режим, а це недотримання умов контракту. По-друге, футболіст уже п’ять років не виступає за “Динамо”. П’ять років він не думав про борги, а тепер прокинувся. Навряд чи “Динамо” dsllfcnm спортсменові суму, на яку він претендує”.

За інформацією Олега Печорного, загалом в українському футболі понад ста гравців і тренерів наївно чекають, що їм повернуть гроші, або воюють за них. “Загальна сума заборгованості клубів перед футболістами сягнула 50 мільйонів доларів, — каже Олег Печорний. — Звісно, ніхто не думає повертати ці гроші. Гравці та футболісти можуть сподіватися хіба що на моральне задоволення від того, що деякі функціонери сядуть за грати через невиплату заробітної плати. Знаю, що поліція серйозно допитує топ-менеджерів “Металіста”, на допиті побував Олександр Шуфрич, який керував “Говерлою”. Прогрес у слідстві відчувається. Певен, що деяким функціонерам таки доведеться відповісти за свої вчинки”.

Олег ЗУБАРУК