Стань інвалідом й отримай “Хонду”

logo


27.08.2016 12:40

Стань інвалідом й отримай "Хонду"

Чиновники Мінсоцполітики дозволяють обраним інвалідам економити десятки тисяч доларів на розмитненні іномарок

Днями, моніторячи розпорядження керівництва Львівської облдержадміністрації, звернули увагу на одне з розпоряджень “Про визнання вантажу гуманітарною допомогою”, яке підписала виконувач обов’язків голова ЛОДА Ірина Гримак.

Поставивши під ним свій підпис, пані Гримак визнала гуманітарною допомогою для інваліда автомобіль “Хонда”, ціна якого щонайменше 26 тисяч доларів.

Дата першої реєстрації автомобіля — 24 червня цього року. Якийсь добрий дядько з Німеччини Александер Шер вирішив зробити такий милий подарунок інвалідові із Львівщини Святославові Сопільнику. Тому самому, що п’ять років тому “прославився” на всю Україну під час сутичок у Львові в День перемоги — він стріляв в активістів із пістолета.

Так-так. Ідеться саме про Святослава Сопільника — кандидата в депутати від Партії регіонів, який уник кримінальної відповідальності за стрілянину у Львові 9 травня 2011 року із застосуванням травматичного пістолета. Тоді Сопільник поранив помічника депутата міськради. Але ж батько Святослава Сопільника — полковник міліції, понад 30 років пропрацював в органах внутрішніх справ… А от інформацію про те, коли Сопільник-молодший став “інвалідом” і за яких причин, ніхто не розголошує.

Ми ж вирішили перевірити, хто ці щасливці, котрі можуть отримати в подарунок іномарку від благодійника з-за кордону. І скільки таких людей загалом по Україні.

Як виявилося, у країну щорічно з-за кордону ввозять декількасот автомобілів без сплати мит, акцизів та податків під прикриттям закону “Про гуманітарну допомогу”. За останні два роки їх ввезено 888 штук. Підставою для несплати податків до держбюджету є рішення Мінсоцполітики, яке формується на основі листів департаментів соціального захисту населення облдержадміністрацій. Так от, протягом 2014 — 2015 років найбільше таких дозволів, а отже, й автомобілів надійшло в такі області: Львівська — 96, Рівненська — 53, Київська — 50, Івано-Франківська — 45, Хмельницька — 31, Київ — 23, Тернопільська — 22. Для прикладу, лише від початку цього року департамент соцзахисту населення Львівської облдержадміністрації видав інвалідам 42 автомобілі, визнані гуманітарною допомогою. Це становить більш ніж половину за два останні роки.

Та хто ж повірить, що так багато тих, хто готовий подарувати українським інвалідам нові або майже нові автомобілі, вартість яких становить кількадесят тисяч доларів! Зрозуміло, що як начебто гуманітарну допомогу ввозять транспортні засоби, за які не хочуть платити мито. Лише за згаданий автомобіль “Хонду” пан Сопільник при розмитненні мав сплатити понад 10 тисяч доларів ввізних мит та податків. Непогана економія!

Нині в Україні десятки тисяч справжніх інвалідів — у черзі на виділення транспортного засобу. Безплатних авто від держави вже не видають кілька років. Ті ж, хто кмітливіший, шукає “благодійників” за кордоном. Обласні управління соцзахисту та Мін’юст, покликаючись на закон “Про захист персональних даних”, приховують імена осіб, котрим надійшли гуманітарні авта з-за кордону. Тож, щоб встановити їхні імена, ми проаналізували декілька розпоряджень голів ОДА про визнання вантажу гуманітарною допомогою. І, як виявилося, автомобілі в дарунок одержали аж ніяк не бідні люди.

Так, автомобіль “Мерседес-Бенц” як гуманітарна допомога дістався скандальному екс-голові Івано-Франківського окружного адмінсуду, а нині судді цього суду Петрові Черепію. Щасливим власником “Volkswagen Passat” 2009 року випуску став начальник Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Віталій Лісовий. Розкішний “Nissan X-Trail” дістався в подарунок Михайлові Войтюку, депутатові Хмельницької облради від Партії регіонів, директору держпідприємства “Хмельницьккурортресурси”. У 2014 році авто “Toyota Corolla” 2011 року випуску отримав Віктор Градоблянський, директор Полтавської філії ДП “Український науково-експертний центр дослідження якості лікарських засобів та виробів медичного призначення”. Варто зазначити, що пан Градоблянський — не єдиний медик в Україні, котрий дістав у подарунок авто. Торік “Volkswagen Passat” 2012 року випуску одержали головний лікар Дрогобицького протитуберкульозного диспансеру Анатолій Левицький, а також Оксана Грицевич. Остання — дружина депутата Львівської міськради від БПП Романа Грицевича, завідувача сімейного відділення №1 1-ї міської клінічної лікарні Львова.

В інтернеті навіть існують сайти, на яких вам допоможуть одержати гуманітарне авто. Схема доволі проста. Ви купуєте за кордоном автомобіль, і вам, нібито інвалідові, організовують ввезення його як гуманітарної допомоги з-за кордону. За таку послугу доведеться викласти 2 — 3 тисячі євро. Але це набагато дешевше за всі належні платежі за ввезення авто.

До речі, торік Кабмін прийняв постанову, згідно з якою, якщо інвалід отримав автомобіль як гуманітарну допомогу, після його смерті така машина залишається в сім’ї цієї людини. Раніше в разі смерті інваліда така машина переходила державі для перерозподілу іншому інвалідові або родичі платили за неї викуп. Автомобіль, який передають через іноземного дарувальника, не повинен мати більше як вісім років, а об’єм двигуна — перевищувати 1800 куб. см.

Ось так закон, що мав полегшити життя інвалідам, став легальним способом узаконити придбані за кордоном дорогі іномарки без сплати мит, з якого користають сильні світу цього — судді, чиновники, депутати.

Богданна МАРТИНИК, Богдан КУФРИК

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter