Створено першу в Україні інтерактивну мапу Лемківщини

logo


Нова інтернет-мапа “LemkoLand. beta 2.0”  об’єднує села й міста найзахіднішої української етнографічної групи – лемків. У сучасних кордонах карта охоплює три країни проживання лемків – Словаччину, Польщу й Україну (Закарпаття).

Творцями карти “LemkoLand. beta 2.0” виступили учасники громадської організації “Молода Лемківщина”. “Раніше, якщо ви хотіли дізнатися про приналежність села чи міста до Лемківщини, треба було розглядати різноманітні друковані карти, шукати інформацію в десятках джерел. Це займало справді багато часу. Відтепер кожен охочий може ввести назву в пошуку на нашій мапі. І якщо населений пункт є в межах Лемківщини – його значок буде темно-червоним”, – розповідає Микола Крупей, координатор проекту й керівник секції культури “Молодої Лемківщини”.

Керівник центру “Пограниччя” й активіст “Молодої Лемківщини” Тарас Радь відзначає, що також важливим є факт створення майданчику для віртуального знайомства лемків, візуалізація географії і топоніміки Лемківщини, а при нагоді пошук однофамільців або родини.

Для багатьох сіл і міст у “LemkoLand. Beta 2.0” наведено короткі факти про їхню історію, унікальність, подекуди є фотографії, а також посилання на тексти у Вікіпедії чи інших джерелах українською, польською, а інколи англійською чи словацькою мовами. Посеред лемківських сіл є чимало сірих позначок – це населені пункти Лемківщини, які перестали існувати через депортацію (такі є як у Польщі, так і в Словаччині). Ще декілька сіл вказані чорним кольором – вони є острівцями польської чи німецької культур.

Оскільки етнографічні кордони відрізняються від державних своєю нечіткістю, то на мапі є населені пункти, позначені помаранчевим кольором (порубіжжя: Лемківщини з Бойківщиною, Лемківщини із Надсянням). Це означає, що вони у своїй культурі поєднують лемківське і бойківське, горальське, гуцульське чи словацьке (говірка, звичаї, архітектура). Світло-жовтим кольором на карті позначені межові з Лемківщиною міста та села, де домінувала інша культура, проте була присутня і лемківська.

До Лемківщини часто помилково зараховують бойківські села, що увійшли до складу до складу Польщі за умовами договору про обмін територіями з СРСР 1951 року. Через те вони позначені на карті яскраво жовтим кольором. А синім кольором позначено північних українських сусідів лемків – надсянців.

Над “LemkoLand. Beta 2.0” працювали Богдан Зятик, Тарас Радь, Микола Крупей, Андрій Стадник, Максим Равлюк і Тарас Вархоляк. Складено мапу з використанням однієї з найбільш повних друкованих карт, а також відредагованого “Молодою Лемківщиною” вікіпедійного Списку населених пунктів Лемківщини.

Серед подальших планів “Молодої Лемківщини” – продовження роботи над мапою – доповнення інформації про кожне село й місто Лемківщини та етнографічної межі, а також формування мапи всього Закерзоння й нанесення на неї ще трьох етнографічних українських регіоніву сучасній Польщі – Надсяння, Холмщину й Підляшшя.