У бюджеті Львова зарезервували 2,65 мільярдів гривень нерозподілених видатків: на що насправді підуть кошти

logo


МІСТО

Спочатку міські чиновники презентували громаді 1,5 мільярда гривень нерозподілених видатків, а згодом ця сума виросла до 2,65 мільярдів


Фото: Galnet

18 лютого громадськості Львова презентували проєкт бюджету розвитку, щоб люди могли сказати своє слово щодо планованого розподілу видатків. Найперше представили видатки бюджету, передбачені на житлово-комунальне господарство – видатки на об’єкти департаменту житлового господарства та інфраструктури, районних адміністрацій і великих комунальних підприємств міста.

Про те, що передбачено проєктом бюджету розповіли заступниця міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства Ірина Маруняк та керівники найбільших комунальних підприємств міста.

«У проєкті бюджету розвитку для районних адміністрацій передбачаємо 198 мільйонів гривень – зокрема, Личаківській, Шевченківській, Залізничній районним адміністраціям, оскільки до них доєднані населені пункти МТГ, –  по 36 мільйонів гривень, а Галицькій, Франківській і Сихівській – по 33 мільйони гривень. Для наших ЛКП – це «Львівтеплоенерго», «Львівводоканал», ЛК АТП № 1, «Львівавтодор» та інші підприємства – передбачено 524,7 мільйонів гривень, із них 338 мільйонів – на операційну діяльність, а 186,7 мільйонів гривень – на капітальні видатки. Для департаменту житлового господарства та інфраструктури на ремонт доріг і облаштування велодоріжок пропонуємо виділити 78 мільйонів гривень. З них – 50 мільйонів гривень – це заборгованість за виконані об’єкти у минулому році», – пояснює Ірина Маруняк.

Вона також зазначила, що на житлове господарство пропонують виділити 40,2 мільйонів гривень, з яких 10,3 мільйонів – це погашення заборгованості. Окрім того, 49,5 мільйонів гривень – на ремонтні роботи для теплопостачальних підприємств, 24 мільйони – для ЛКП «Львівелектротранс». «Львівводоканал» може отримати 74,5 мільйонів гривень з бюджету розвитку, та 5,5 мільйонів гривень на новий автобусний парк АТП № 1 на вулиці Вернадського. 5 мільйонів гривень – на інфраструктуру у парку імені Івана Павла ІІ, та 33 мільйони гривень з бюджету розвитку виділити для ЛКП «Львівсвітло».

Як повідомила у коментарі Galnet громадська діячка Олеся Дацко, спочатку міські чиновники показали громаді 1,5 мільярда гривень нерозподілених видатків у загальному проєкті бюджету, пізніше, з її слів, ця сума виросла до 2,65 мільярдів гривень.

«Будь-які бюджетні видатки сьогодні проєктуються відповідно до програмно-цільового методу бюджетування. Це означає, що має бути чітко вказано, яке цільове призначення видатків. Це вимога Мінфіну, що програмно-цільове проєктування має складатися не менше ніж на три роки. Коли ми сьогодні говоримо про бюджет, маємо бачити стратегічні перспективи на три роки.  Цього, звичайно, немає. Другий момент – відсутність звітів про виконання цих бюджетних програм за попередній період. Якщо зайти на сайт міської ради, то побачимо паспорти бюджетних програм переважно за 2016 – 2017 роки, нових навіть немає. Наприклад, у нас є програма закупівлі квартир для Святоюрського комплексу, вони запроєктували 3-4 мільйони гривень на закупівлі цих квартир. Але що для громади дає ця програма? Святоюрський комплекс належить державі, тому що це частина заповідника, це держава має за нього дбати, а не ми», – пояснює Олеся Дацко.

І Додає:

«Повертаючись до видатків, ми не знаємо, скільки майна маємо, що проєктується і на скільки. Але у нас є в бюджеті коди бюджетної програми, по якій виділяються кошти і ці коди чітко встановлені за цільовим напрямами. Якщо відкрити наш бюджет, то у ньому цих мінус 2,65 мільярдів гривень стоїть по одному коду. Там чітко встановлений код цих боргів, вони не можуть відноситись до освіти чи ще до чогось. І взагалі, ніхто немає права  включати у бюджет такий рядок, як нерозподілені видатки. Інше питання, що, згідно з цим бюджетом, вони усі боргові зобов’язання не виносять окремими стрічками, вписують у статутні капітали комунальних підприємств. До прикладу, у нас є комунальне підприємство «Львівське Радіо», за шалену суму відремонтували цілу його будівлю, а на її утеплення пішло 4,5 мільйонів гривень. У мене запитання: нащо вони міській раді? І таких КП у Львові є дуже багато. Більше того, ці КП є засновниками інших ТзОВ, таких як «Львівські традиції», у яких статутний капітал 106 мільйонів гривень. І чим вони займаються? Де вони?  Нащо їх створили? Або навіщо тендер на таксі для виконкому на 3,5 мільйони гривень? Гроші крадуть зі статутних капіталів підприємств і ЛМР не показують боргових зобов’язань».

Як пояснила Galnet голова комісії фінансів та планування бюджету Львівської міської ради Наталя Шелестак, 2,65 мільярдів гривень, про які говорять Олеся Дацко, – це зарезервовані видатки, але цільово їх ще не розподілили.

«Ми зараз їх розподіляємо. Ці кошти будуть визначені постатейно. Зараз ми цим і займаємося, щоб розподілити ці кошти. Плануємо розподілити видатки  на лікарні, школи, у нас кожна цифра розписана. До прикладу, ми розподіляємо 33 мільйони гривень на Галицьку адміністрацію, то ви можете не побачити, куди постатейно ці кошти підуть. Але ми це бачимо. І ці кошти будуть розподілені не просто по установах, а з конкретним призначенням. Ці кошти заброньовані і не розподілені станом на сьогодні, тому що ще не ухвалили рішення. Питання видатків на засідання сесії міської ради не виносимо, тому що немає ще спільного рішення, куди точно розподілити. Ми вважаємо, що дохідна бюджету неправильно прорахована , і поки це не вирішиться, кошти залишаються у броні»,- каже у коментарі Galnet Наталя Шелестак.

Чиновники Львова звикли брати кредити на проєкти, яких не буде, каже у коментарі Galnet членкиня громадської організації «Народна дія. Львів» Лідія Конюх.

«Вони беруть кредити, вкладають гроші у всякі химерні проєкти, яких фактично не буде. І таким чином просто розбазарюється бюджет. Вони закладають у бюджет кредит і кожен раз крадуть. Вони беруть кредити навіть на проєкти, а це навіть не є виконання робіт! Це викачування грошей з наших кишень»,- обурюється Лідія Конюх.

Як пояснює у коментарі Galnet експерт з економічних питань Ігор Лисий, бюджет міста планують наперед. Ми не знаємо, які у нас будуть доходи і які – видатки, але у цьому випадку, коли мова йде про 2,65 мільярдів гривень, це означає, що не передбачили чіткі статті використання цих коштів.

«Має бути рішення депутатів, куди ці видатки спрямовувати. Але, чесно кажучи, якщо йде планування бюджету, то краще не залишати тих видатків, які є нерозподіленими. 2,65 мільярдів гривень – це дуже велика сума. У нас близько 11 мільярдів – загальновидаткова база бюджету Львова. Виходить, що ця сума – третина усіх витрат. Отже, з’являється можливість домовлятись із депутатами через такі нерозподілені видатки. Ви як депутат даєте дозвіл своїм голосуванням, на що підуть ці видатки. Це один із механізмів пошуку так званого компромісу між Андрієм Садовим і більшістю депутатів, яка є у міській раді, і яка наразі не є позитивно налаштованою на співпрацю з міським головою»,-  пояснює у коментарі Galnet Ігор Лисий.

З витягом про видатки Львова можна ознайомитися ТУТ. 

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.