У Бориславі відреставрували пам’ятку архітектури – церкву святої Анни (Фото)

logo


МІСТО

У храмі відновили 87 розписів

Фото: Бориславська міськрада

У бориславській церкві cвятої Анни завершили реставраційні та ремонтні роботи. Про це сьогодні, 23 грудня, у коментарі Galnet розповів бориславський отець-декан Роман Василів.

За радянських часів у церкву cвятої Анни завезли міндобрива, унаслідок чого хімічні речовини глибоко проникли в стіни. Одного разу через одне моє доторкання відпав метр стіни. Тому ще у 2019 році у храмі розпочали ремонтні та реставраційні роботи. – Розповідає Роман Василів.

За словами отця Романа Василіва, протягом трьох років у бориславській церкві cвятої Анни ліквідували хімічні речовини, замінили стару цеглу та перетинькували стіни. Крім того, довелося оновити багато фресок. Загалом, станом на сьогодні, у храмі є 87 розписів. Навколо кожного образу художники додали зліплені з позолоти елементи. Ба більше, усі фрески у храмі є або прообразом Богородиці, або пов’язані з фрагментами її життя.

На центральній частині вівтаря зобрази трьох птахів. По центру можна побачити голуба, який символізує Святого Духа. Поруч з ним – фенікс. Кожен колись перетвориться на попіл, проте настане час воскресіння. Тому цей птах символізує саме воскресіння. З іншого боку намалювали пелікана. Як пелікан своїм діткам дав протиотруту від укусів плазунів, так Ісус Христос дав людству протиотруту від гріха. Тому цей птах уособлює Пресвяту Євхаристію. – Ділиться з Galnet отець-декан.

У церкві святої Анни можна також побачити композицію «Рута», яка поєднала в собі дві історії. Йдеться про мотив, запозичений зі старозавітної книги «Рута», а також про трагічний період України – Голодомор 1932-1933 років.

На цій композиції зобразили спричинені голодом страждання однієї родини. Крім того, жінка, яка збирає колоски, – Україна під час голодомору. Поруч з нею стоїть Богородиця, яка захищає знедолену жінку. Богородиця тримає в руці п’ять колосків, що є посиланням на заборону Сталіна про п’ять колосків. Також поруч зобразили чекістка, який охороняє снопи. А нагорі – хрестики. Вони символізують душі українців, які підіймаються на небо внаслідок Голодомору. – Пояснює Роман Василів.

На куполі церкви художники зобразили чотири великі трикутники, що символізують чотирьох Євангелістів, а також вісім маленьких трикутників – архангелів.

Загалом архангелів є лише семеро. Проте я запропонував намалювати і восьмого – архангела України. Його зобразили із тризубом, відтінили блакитними та жовтими кольорами.

Напередодні, 22 грудня, у День святої Анни, у Бориславі освятили оновлений храм. З цієї нагоди відбулася Архієрейська Божественна Літургія. Її очолив єпископ Самбірсько-Дрогобицької єпархії, владика Ярослав (Приріз) у співслужінні з понад 20 священниками УГКЦ із Бориславського, Трускавецького, Дрогобицького, Стрийського, Сколівського, Підбузького деканатів.

Додамо, храм святої Анни у Бориславі (колишній парафіяльний Римо-католицький костел Святої Барбари) почали будувати у 1900 році, завершили – 1902 році. Тоді храм освятили на честь Святої Барбари (Варвари), покровительки гірників (у Бориславі та його околицях багато шахт).

Як відомо з відкритих джерел, автором проєкту є Станіслав Маєрський. Споруда костелу, вимурувана у формі латинського хреста, характерна для епохи неоготики та неороманського стилю. Розписували храм майстри під керівництвом традиційного костельного художника з Кракова Антонія Процайловича.

Зараз храм є пам’яткою архітектури місцевого значення. Це один із найбільших паломницьких центрів Української греко-католицької церкви, тут зберігають понад тисячу мощей святих.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.