У будинку на вулиці Франка у Львові зберігся один із найбільших вітражів міста

logo


МІСТО

Незабаром його можуть відреставрувати 

Усі фото: фейсбук-сторінка Halia Kovalisko

На останньому поверсі сходової клітки будинку №77 на вулиці Франка  зберігся вітраж, який створили на початку ХХ століття. Це один із небагатьох великих вітражів у житловому будинку, що збереглися до цього часу: його ширина – приблизно один метр, а висота сягає п’яти. Львівська реставраторка Марія Шумська-Барвінок розповіла у коментарі Galnet, що такі масштабні творіння важко зберегти: 

Мало де збереглися такі великі вітражі, здебільшого лишалися менші. Але саме у цьому будинку мешканці намагаються поводитися з оздобою під’їзду максимально акуратно і бережливо. 

Орнамент вітражу – це геометричний поділ із рослинними гірляндами, у центрі розташований солярний знак. Вітраж майже цілий, втратилася лише його нижня частина, на якій були геометрична сітка і підпис майстрів. Тому точно сказати походження засклення не вдасться, проте, каже фахівчиня, з великою ймовірністю можна стверджувати, що походить цей вітраж із краківської майстерні вітражів та мозаїк Станіслава-Габріеля Желенського. 

Нещодавно Марія-Шумська Барвінок разом із колежанкою Галиною Коваліско вирішили за пожертви небайдужих львів’ян відреставрувати один із вітражів у житлових будинках міста. Після тривалих обговорень зупинилися саме на вікні під’їзду будинку №77 на вулиці Франка:

Прекрасно розуміємо, що не кожен орендар чи власник квартири може заплатити за реставрацію вітражів. На засклення у церквах та в адміністративних будівлях кошти знаходять у парафіях чи управліннях міста, а от на такі грошей завжди не вистачає. Але вони дуже цікаві, гарні і заслуговують на те, щоб їх відреставрували. Вітраж на Франка обрали, по-перше, тому, що він має охоронне засклення. Коли його відреставрують, не буде факторів, які його нищитимуть. Він уже захищений. Це дуже важливий момент, бо він має зберігатися. Під’їзд закривається, тож будь-хто туди не потрапить, але зацікавлений знайде змогу подивитися. Цей вітраж можна включити в екскурсійні маршрути, – каже Марія Шумська-Барвінок.

По-друге, говорить реставраторка, відсоток втрат важливих елементів – мінімальний. Тож основну частину вітража треба буде лише розчистити і укріпити. Одна з мешканок будинку зберегла невеликий фрагмент з тієї частини засклення, яка відпала. Жінка зберегла його з надією на те, що колись реставрація таки відбудеться: 

Фрагмент не дуже великий, але справа у ставленні. Мешканка будинку не викинула його, а це говорить про те, що люди цінують те, що мають. Щоб відновити цю частину треба підібрати скло, максимально схоже на автентичне.

Реставрація вітражу коштуватиме приблизно 90-100 тисяч гривень. У вартість входять виготовлення та погодження повної документації, усі реставраційні та монтажні роботи, матеріали для реставрації та реконструкція втраченого фрагменту. 

Коли ініціаторки відновлення зберуть половину суми, Марія Шумська-Барвінок звернеться до міської ради за дозволом на реставрацію, а після погодження – почне роботи. Кожен крок, кажуть, висвітлюватимуть у фейсбуці, щоб кожен міг зазирнути за ширму реставраційного процесу. Долучитися до відновення може будь-хто. Для цього потрібно звернутися до Галини Коваліско.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.