У Львові почався практикум для перших приватних виконавців, які полюватимуть на боржників

logo


justycijaСьогодні у Львові розпочав роботу триденний семінар-практикум для осіб, які готуються працювати приватними виконавцями. Найближчим часом наша держава отримає перших приватних виконавців – якісних, професійних та доброчесних, повідомляє начальник ГУ юстиції у Львівській області Ярослав Жукровський.

Захід організовано Міністерством юстиції України спільно з Центром комерційного права за підтримки USAID.

Нагадаємо, в Україні почала діяти змішана система виконавчого провадження, і незабаром з’являться та почнуть працювати перші приватні виконавці. Про це писав заступник міністра юстиції з питань виконавчої служби Сергій Шкляр.

Вони будуть працювати паралельно з Державною виконавчою службою і виконуватимуть функції з примусового виконання рішень судів та інших органів.

Запровадження інституту приватних виконавців — не українське ноу-хау, а апробована у світі модель, яка вдало працює в багатьох державах. У країнах Балтії, Франції та Нідерландах діють приватні системи, у Великобританії, Болгарії та Польщі — змішані, де державні виконавці співіснують з приватними. Досвід обох груп країн показує, що система приватного виконання — дієва та ефективна, тому в країнах Європи існує тренд переходу від державного до приватного виконання. 

Поява приватних виконавців поруч із державними приведе до конкуренції. Завдяки змагальності робота і тих, і інших буде ефективнішою. До речі, конкуруватимуть не тільки державні та приватні виконавці, а й приватні виконавці між собою. Прийняті в рамках реформи закони усунули корупційні ризики.

Приватні виконавці будуть мотивовані працювати ефективно і чесно, адже для них передбачена винагорода у розмірі 10% від стягнутої суми. Тобто якщо приватний виконавець стягне 1 млн грн боргу, він отримає винагороду 100 тис грн. Хіба потрібно при такому заробітку думати про якісь кримінальні схеми?

Новий закон зацікавив і державних виконавців. Якщо раніше із зарплатнею 2 400 грн вони часто йшли на змову з боржником про невиконання рішення або затягування процесу, то зараз вони фінансово мотивовані цього не робити.

Боржники бояться, що приватні виконавці почнуть виселяти їх з квартир, а стягувачі сподіваються з їхньою допомогою нарешті повернути борги.

Важливо розуміти: якщо у людини нема боргів, їй боятися нічого. Якщо людина — боржник, стосовно якого є рішення суду, то виплатити борг вона зобов’язана. Це норма у всьому цивілізованому світі. Виселяти з квартир приватні виконавці нікого не будуть, ця категорія рішень залишається у компетенції державних виконавців.

Думка, що приватні виконавці — це ті самі колектори, і діятимуть вони, як колектори, — це міф. Діяльність приватних виконавців суворо регламентована законом, діяльність колекторів — ні. Колектори не мають жодних владних повноважень, тому вдаються до морального тиску на боржника, пояснив Сергій Шкляр на сайті Економічної правди.