У Львові розпочався Міжнародний фестиваль сучасної музики «Контрасти»

logo


image

27-й за ліком форум – це 10 днів і 10 проєктів.  У Львівській національній філармонії, яка є організатором «Контрастів», розповідають, що тема цьогорічного фестивалю – past-moderne /post-moderne – натхненна коментарем до проєкту past-moderne (post-moderne?..), реалізованого у Львові 21 рік тому, 2000-го,  Центром міжнародних культурних ініціатив, Львівською організацією Національної спілки композиторів України, директором філармонії Володимиром Сивохопом та музикознавцем і композитором Романом Стельмащуком. Це фрагмент з есею «Час і місце, або Моя остання територія» Юрія Андруховича.

Відкрили «Контрасти» учора, 1 жовтня, концертом, що поєднав музику українських та зарубіжних (Чехія, Німеччина, Швейцарія, Франція) авторів. Віолончеліст Йонас Краєнбюль, піаністка  Андреа Віслі та Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії під керівництвом Володимира Сивохопа виконали прем’єри композиторів Яна Клусака, Ганса Шойбле, Германа Ґьотца, Леона Боельманна та Богдани Фроляк, яка присвятила свій твір патрону Львівської філармонії, класику української музики Мирославові Михайловичу  Скорику (1938 – 2020) .

Сьогодні, 2 жовтня, о 21.00, у другий день фестивалю, відбудеться особлива програма CHORNOZE – ольфакторно-музичний (електронний) перформанс за участю парфумера-концептуаліста Влада Зварича та Миколи Хшановського (a.k.a. MusicDyer).

Загалом програма «Контрастів» – це концерти симфонічної, хорової та камерної музики. Гості фестивалю – виконавці з України, Японії, Швейцарії, Польщі та Німеччини, які виконуватимуть музику композиторів з України, Чехії, Угорщини, Австрії, Німеччини, Швеції, Латвії, Іспанії, Ірландії, Польщі та США.

У межах 27-х «Контрастів» підіб’ють підсумки Всеукраїнського композиторського конкурсу імені Мирослава Скорика, вперше в Україні організованого Львівською національною філармонією. 10 жовтня в Концертному залі імені Станіслава Людкевича на концерті-закритті фестивалю прозвучить твір переможця (лауреата І премії конкурсу). Його ім’я, а також імена лауреатів II та III премій оголосять напередодні – 8 жовтня.

Особливою окрасою «Контрастів» їх організатори вважають симфонічні програми. Зокрема, швейцарський диригент Сімон Камартін привезе до Львова щойно віднайдені у нововідкритому музичному відділі Цюрихської бібліотеки партитури Германа фон Ґленка, Ганса Шойбле, Германа Ґьотца. На думку музиканта, ці твори – «сенсаційні відкриття».

Особлива увага  на «Контрастах» приділена й камерній музиці. 4 жовтня проєкт «Summa Tempologica» (що позначає феномени людського мислення в музиці: сполучення, усвідомлення, компонування) поєднає чотири покоління митців: польського майстра Вітольда Лютославського, українських визнаних авторів Віктора Камінського, Михайла Шведа, Остапа Мануляка та молодого композитора Юрія Пікуша. Прем’єра твору Юрія Пікуша інспірована Резиденцією у «Стипендії Шептицького» – це проєкт Центру Шептицького за підтримки Українського культурного фонду.

5 жовтня струнний квартет імені Левка Ревуцького у концерті «Шлях до Вудстоку», в якому виконуватимуться твори Золтана Алмаші, Томаса Єннефельта, Любави Сидоренко, Богдана Сегіна, Марцеля Хижинського та Сергія Пілютикова, представить публіці програму-маніфест – про те, що сучасна академічна музика може бути мелодійною, колоритною, чуттєвою, водночас –  новаторською та актуальною.

9 жовтня на публіку «Контрастів»  очікує «Ніч контрастів». За словами артистичного директора фестивалю Богдана Сегіна, афіша цього дня – унікальна, бо це «чергування рафінованих камерних концертів у локаціях філармонії, прем’єрний показ інтернаціонального відеоконцерту та аудіовізуальний проєкт на площі Євгена Маланюка – біля нововстановленої скульптурної композиції львівському Моцарту – Францу Ксаверу».

Крім того, весь час фестивалю у фойє Концертного залу імені Станіслава Людкевича Львівської філармонії триватиме експозиція робіт львівської художниці Олександри Головатої, одна із яких сформувала основний візуал до цьогорічних, 27-х, «Контрастів».

Деталі перебігу «Контрастів» – на сторінці фестивалю у Facebook.

Також охочі можуть ознайомитися з ексклюзивним інтерв’ю артистичного директора фестивалю композитора Богдана Сегіна, де доволі детально описані особливості цьогорічного фесту (див. публікацію «Дев’ять гранд-концертів «Контрастів» у «Дні» від 28 вересня 2021).

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів