“У нас забули, що шахи — інтелект нації”

logo


Провідні українські шахісти б’ють на сполох

Вони просять владу звернути увагу на цей вид спорту, бо самостійно триматися на високому світовому рівні стає щораз важче. 

Найкращі українські шахісти — Павло Ельянов, Андрій Волокітін, сестри Музичук, заручившись підтримкою великого прихильника шахів Святослава Вакарчука, написали голові Верховної Ради колективного листа, пише газета “Експрес”. 

Що саме змусило їх зробити це?

— У 2012 році Кабмін прийняв програма розвитку шахів “Інтелект нації”. Там чітко, за пунктами було розписано, як цей вид спорту має розвиватися в Україні. Це була загальнонаціональна програма із системним підходом, яка передбачала обов’язкові уроки шахів у школах, шахові гуртки у дитсадках — і так аж до національної збірної. Але у 2014 році через кризу й відомі сумні події цю програму згорнули.

Тому ми вирішили звернутися до голови Верховної Ради пана Парубія з відкритим листом, у якому закликаємо поновити цю програму. Чому саме тепер? Бо шахи, які приносять нашій державі чимало перемог на міжнародному рівні, просто загнивають. Проблем направду багато. Власне, з усіх регіонів країни лише Львів ще підтримує цю програму, і діти масово займаються шахами. В інших областях все зупинилося. Це якщо говорити про юнацький рівень.

Перша ж команда країни теж перебуває не в найкращих умовах. Судіть самі. На базі в Кончі-Заспі, коли ми готувалися до

Всесвітньої шахової олімпіади, на харчування нам було передбачено 100 гривень на день. Ну як за такі гроші можна прохарчувати, скажімо, 120-кілограмовго Антона Коробова (усміхається). Тим часом  представники інших видів спорту отримували, якщо не помиляюсь, по 360 гривень на день.

Далі більше. На чемпіонат Європи до Косова я їздив за власні гроші. Нам пояснили, що Косово — невизнана в нас республіка і жодних грошей на поїздку туди не дадуть. Але ж не дали їх  і на виїзд до Франції, до Німеччини. У підсумку на поїздку до Косова я витратив тисячу євро, до Франції й Німеччини — близько двох тисяч власних заощаджень.

Дехто дивується, для чого шахістам гроші на підготовку. Поясню це на власному прикладі. Нещодавно замовив з Канади потужний ноутбук, призначений для шахових програм. Його ціна — чотири тисячі доларів. Щоб підготуватися до Кубка світу, я найняв  помічником професіонального тренера-гросмейстерам. Це сильний фахівець, він дуже допоміг мені, але за роботу йому довелось  заплатити декілька тисяч.

А тепер подивімося на Туреччину, яка взагалі нічого вагомого у шахах не виграє. Там кожен гравець збірної в разі потреби звертається куди слід і йому оплачують проїзд, проживання і харчування на зборах, оплачують весь побут тренера, якого він вкаже, плюс платять цьому тренеру за роботу. Про виїзди на змагання я взагалі мовчу — повний пансіон для спортсмена і тренера.

У Росії шахи вже прирівняли до олімпійських видів спорту. Що це їм дало? По-перше, нормальні умови для підготовки, оплачені й регулярні збори. По-друге, олімпійські премії за виграні медалі. У Вірменії та Азербайджані розуміють, що шахи — це інтелект нації. Там у школах вони спорт номер один. Масовість неймовірна.  І маєте: вірмени — триразові олімпійські чемпіони. Але найважливіше, що діти у школі працюють над своїм інтелектом.

У нас все тримається на самих гросмейстерах, а в дитячих шахах — на батьках. І, попри такі умови, нам ще якось вдається перебувати в еліті світових шахів!

Андрій ВОЛОКІТІН, чемпіон та віце-чемпіон шахової Олімпіади, дворазовий чемпіон України, міжнародний гросмейстр.