У пошуках дешевого газу. Скільки споживачів Львівщини змінили постачальника газу

logo


image

В Україні понад сім місяців діє вільний ринок газу для населення. Від серпня минулого року з’явилась можливість легко змінити постачальника газу, якщо якість чи вартість послуг не влаштовує споживача. Проте значного перетікання абонентів не відбулося. За різними оцінками, упродовж серпня-грудня минулого року постачальника газу змінили лише 3-5% українських споживачів.

ZAXID.NET спробував порахувати, скільки жителів Львівщини змінили постачальника газу від початку роботи вільного ринку газу для побутових споживачів.

Як було раніше

Найбільшою газопостачальною компанією Львівської області до відкриття ринку газу було (і досі залишається) ТОВ «Львівгаз збут». Ця структура – історичний монополіст, який отримав свою клієнтську базу після розділення старого облгазу на дві компанії: газзбут, що власне продає газ, і оператора газорозподільчих мереж «Львівгаз», котрий це паливо транспортує.

Слід зазначити, що змінити постачальника газу можна було ще з 2015 року, проте процедура була дуже складною. Окрім того, не всі газові компанії погоджувалися працювати з населенням через те, що ціна на газ була не ринковою, а фіксованою. Тому у 2015-2020 роках, до моменту запровадження вільного ринку газу, від послуг «Львівгаз збуту» відмовилися лише шестеро клієнтів, які пішли до інших постачальників.

Після відкриття ринку

Після того, як уряд скасував державне регулювання ціни на газ та спростив процедуру зміни постачальника, процес значно прискорився, проте лавини переходів не сталося. Протягом перших місяців дії ринку цим правом скористалися насамперед ті, хто пильнував це питання та шукав дешевшої ціни на газ. Згідно з даними Національної комісії, що здійснює регулювання у галузях енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), до жовтня загалом в Україні до нового постачальника перейшли майже 76 тисяч.

Як розповіли ZAXID.NET представники газопостачальних компаній, які нині працюють зі споживачами на Львівщині, кількість переходів почала зростати наприкінці осені, коли ціни на блакитне паливо пішли вгору. У цей період «Львівгаз збут», як й решта монополістів в інших областях, пов’язаних з групою РГК українського олігарха Дмитра Фірташа, виставив ціну на газ для населення, вищу від середньоринкової.

«Пік залучення клієнтів – це грудень-січень. Восени інформація про газову реформу тільки почала поширюватись, та й ціни у постачальників ще були помірними. Зимовий холод та зростання цін від газзбутів спричинили суспільний резонанс, який посприяв поширенню інформації про ринок газу. На той час різниця в ціні між газзбутами та ринком складала майже 40%, що було значним фактором зміни постачальника серед населення», – розповів ZAXID.NET співзасновник енергетичної компанії Megawatt Костянтин Башкаленко.

Як пояснила заступниця директора з розвитку компанії «Агросинтез Трейдинг», що працює під брендом NEOGAS, Ксенія Ахметова, на початку осені споживачі, зокрема й на Львівщині, лише спостерігали, як буде змінюватись ситуація на ринку загалом та зокрема ціни. «Це новий ринок новий і на початку його робота була не до кінця зрозумілою [для загалу],було багато питань і сумнівів. Активно клієнти почали переходити до нас у листопаді, а максимальна кількість споживачів приєдналась у грудні», – розповіла Ксенія Ахметова.

Попри те, що активність споживачів зросла взимку, істотного відтоку клієнтів «Львівгаз збуту» не сталося і компанія наразі залишається із найбільшою клієнтською базою в області.

У січні, після низки протестів у регіонах, уряд запровадив державне регулювання ціни на газ. Після цього, як повідомили учасники ринку, кількість заявок на перехід від споживачів різко зменшилася. Однак урядове обмеження ціни не вище 6,99 грн/м3 діятиме лише до кінця березня, тому активність на ринку очікувано зросте.

Скільки у кого споживачів

ZAXID.NET спробував з’ясувати, скільки побутових споживачів на Львівщині змінили постачальника газу після 1 серпня 2020 року, проте це виявилось непросто. Адже у відкритому доступі такої інформації немає. Дані щодо переходів має оператор газотранспортної системи («Оператор ГТС України»), проте у відповіді на запит редакції він відмовився їх надати, пославшись на конфіденційність.

«Будь-яка інформація за договорами транспортування природного газу, в тому числі, інформація щодо побутових споживачів, постачальниками яких є ТОВ «Львівгаз збут» та інші ліцензіати з постачання природного газу […] є конфіденційною. Така інформація не підлягає передачі або розголошенню будь-якій третій особі», – повідомив «Оператор ГТС України».

Щокварталу газопостачальні компанії подають звіти до Національної комісії, що здійснює регулювання в галузях енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), зокрема повідомляють про зміну кількості клієнтів за цей період. Проте у відповіді на запит ZAXID.NET НКРЕКП повідомила, що не володіє узагальненою інформацією про кількість споживачів Львівщини, що зміннили постачальника. Натомість статистика конкретно по «Львівгаз збуту» є, але ця компанія не дала згоди на розкриття детальної інформації про скорочення бази побутових споживачів протягом останніх семи місяців

Тому ZAXID.NET пішов від супротивного – звернувся за інформацією безпосередньо до газопостачальних компаній, які після відкриття ринку газу активно пропонували населенню свої послуги та виставляли помірні ціни на газ. Згідно з узагальненими даними, з 1 серпня 2020 року до 1 лютого 2021 року постачальника газу змінили щонайменше 24,4 тис. споживачів Львівщини.

Зокрема до «Нафтогазу», заданими компанії, перейшли близько 20,1 тис. споживачів зі Львівської області, до ETG – близько 3 тис., до Megawatt – близько 900, до NEOGAS – майже 300 абонентів. Решта постачальників або відповіли, що наразі не мають споживачів на Львівщині, або просто проігнорували запити.

Натомість історичний монополіст «Львівгаз збут» стверджує, що за останні сім місяців його клієнтська база «схудла» на 16,5 тис. абонентів – з 836,1 тис. до 819,6 тис. У письмовій відповіді «Львівгаз збуту» на запит ZAXID.NET підкреслюється, що близько 800 клієнтів, які спочатку перейшли до інших постачальників, згодом повернулися назад. «Наша основна перевага – багаторічний досвід роботи з побутовими споживачами та клієнтоорієнтований сервіс. У контакт-центрі спеціалісти консультують споживачів телефоном сім днів на тиждень без вихідних. Ціна, звісно, важливий критерій, але сервіс для багатьох теж є визначальним чинником», – вважають у «Львівгаз збуті».

Наразі приблизна клієнтська база газопостачальних компаній на Львівщині має наступний вигляд:

Пояснити різницю у майже 8 тис. споживачів між заявленим відтоком «Львівгаз збуту» та кількістю місцевих клієнтів «Нафтогазу» та інших компаній, можливо було би завдяки даним оператора газотранспортної системи або оператора розподільчих мереж, компанії «Львівгаз». Проте вони таких даних не розголошують.

Згідно з даними «Львівгазу», на початку березня в області було 844 тис. побутових споживачів. Якщо від цього показника відняти кількість місцевих абонентів «Львівгаз збуту», «Нафтогазу, ETG, Мegawatt та NEOGAS, то виходить, що ще близько 100 домогосподарств отримують газ від інших постачальників.

24,4 тис. абонентів, що перейшли до нових постачальників – це лише 2,89% від загальної кількості побутових споживачів газу в області.

Яка ситуація в Україні

Раніше НКРЕКП повідомляла, що протягом серпня-грудня 2020 року постачальників газу в Україні змінили трохи більше, ніж 600 тис. споживачів з понад 12,5 млн. Антимонопольний комітет на початку січня 2021 року стверджував, що за 5 місяців з початку роботи ринку лише 3% громадян обрали нового газопостачальника.

***

Як змінити постачальника газу та навіщо це робити – можна дізнатися з інструкції ZAXID.NET.