“Важливий момент — час звернення”. Як на Львівщині волонтери розшукують зниклих людей

logo


Львівські волонтери разом із поліцією та надзвичайниками у 2020 році провели 46 розшуків людей. З них розшукали 11 дітей. Про те, як відбуваються розшуки людей, чим відрізняється пошук людей у місті та поза межами населених пунктів — розповів Суспільному керівник “Пошуково-рятувальної волонтерської групи “Сарва” Олексій Геращенко.

Що відомо про організатора волонтерської групи із пошуку людей?

Олексій Геращенко працює у IT-компанії . Чоловік приїхав у 2014 році з Харкова до Львова. У тому ж році пішов воювати. Коли у 2017 повернувся додому, взяв собаку, яку спеціально навчав. Так познайомився із засновницею кінологічної організації Ольгою Бобрицькою. Згодом з’явилася ідея допомагати спецслужбам у розшуку людей. До цього процесу долучали навчених собак.

Ольга Бобрицька тренує собакуФото Олексія Геращенка

Ольга Бобрицька тренує собаку

Шукаємо людей, які у офіційному розшуку

Офіційно організацію зареєстрували 16 березня 2020 року, як пошукову. Зараз до складу організації входить приблизно 40 людей. До волонтерської організації долучаються і студенти, і викладачі, працівники IT, і продавчині. Волонтери розшукують лише тих людей, яких розшукує поліція.

“У нас є укладений договір з поліцією. Коли зникає людина, ми додатково допомагаємо їм з пошуком. Ми шукаємо лише тих, хто є в офіційному розшуку. Це зроблено для того, щоб уникнути зловживань, коли, до прикладу, колектори когось розшукують”, —розповідає Олексій Геращенко.

“Звертатись можна через 5 хвилин”

Чоловік каже, у розшуку в місті та території за населеними пунктами є різниця. Однак у кожному випадку найважливіше вчасно повідомити про те, що людина зникла.

“Важливий момент — час звернення . Існує такий міф, що звертатися можна через три доби. Це насправді не так. Звертатись можна через 5 хвилин, коли ви помітили, що ваша знайома людина чи дитина зникла. Чим швидше звернення, тим ефективніший пошук. Коли людина зникає у природному середовищі, а звертаються на третій день, це вже недобрий дзвоник”, — каже координатор пошуково-рятувальної групи.

Знайдену людину передають медикам швидкоїФото Олексія Геращенка

Знайдену людину передають медикам швидкої

Для того, аби розшукати людину у місті використовують соцмережі, ЗМІ, а іноді розклеюють орієнтування. У цьому випадку головне повідомити якомога більше людей.

Для пошуків людина має бути підготовлена

За межами населених пунктів доводиться залучати людей фізично. Окрім цього, до пошуку залучають собак, а останнім часом і дрони. Однак для пошуку на окремій місцевості люди мають володіти певними знаннями, каже Олексій:

“Перше, що важливо при роботі у природному середовищі, — це робота на відгук, але це робиться систематично. Не так, коли всі кричать. Ми розказуємо як це робити правильно. Друге — робота по лінійних орієнтирах, це коли треба швидко перевірити дороги біля річки, стежки та “прочіс”, коли треба ставати ланцюгом та закривати квадрати”.

Також вчать правильно користуватися рацією, аби не було хаосу.

Пошук людей. Перевірка стежок поблизу річокФото Олексія Геращенка

Пошук людей. Перевірка стежок поблизу річок

Олексій каже, організації завжди бракує підготовлених людей. А найдовший пошук тривав три доби. Це виснажує волонтерів.

Іноді від пошуків доводиться відмовитися

“Буває шукаємо кілька діб, не знаходимо, і переключаємося на інший пошук, чи просто банально відпочиваємо. Бувають випадки, ми людину не знаходимо, а через деякий час вона з’являється, або хтось знаходить її тіло. Ми намагаємося аналізувати, що можна було зробити, аби фінал не був такий. Люди у цій ситуації можуть бути розгубленими. Ми не робимо винними родичів, але деколи час повідомлення про загублену людину, може врятувати їй життя, особливо, якщо та має проблеми зі здоров’ям”, — каже Олексій.

У 2020 році разом із поліцією та ДСНС волонтери розшукали 11 дітей. Кажуть, статистика свідчить, що значна частина зниклих саме діти. Олексій додає, пошук це комплексна робота поліції, рятувальників, волонтерів і місцевих, адже спецслужби обмежені ресурсом.

"Важливий момент — час звернення". Як на Львівщині волонтери розшукують зниклих людейФото Олексія Геращенка

“Важливий момент — час звернення”. Як на Львівщині волонтери розшукують зниклих людей

“Поліція обмежена кадрами: це слідчий, дільничний, ще може двоє дільничних. Те ж у ДСНС, у них є групи швидкого реагування по 5-6 людей”.

На питання, чому почали розшукувати людей, Олексій Геращенко відповідає: “Це складне питання. Я думаю, що для кожної людини, яка підключається до пошуків як волонтер, це комплексне бажання допомогти. Це така емпатія до людини”.

"Важливий момент — час звернення". Як на Львівщині волонтери розшукують зниклих людейФото Олексій Геращенко

“Важливий момент — час звернення”. Як на Львівщині волонтери розшукують зниклих людей

У жовтні 2020 року волонтери масово розшукували грибників, які губилися у лісі. Одного дня у одному лісі загубилося двоє жінок та чоловік. Однак всі вони знайшли вихід. Загалом за минулий рік знайшли 25 живих людей, 18 людей загинули і троє досі у розшуку.

Схожі організації діють і в інших містах України.