Виставлені на продаж раритети з Львівського історичного музею вже… в музеї

logo


Як стало відомо «Музейному простору», портрет Розанди Лупул-Хмельницької, що 11 вересня з`явився на найбільшому онлайн-аукціоні для колекціонерів і за долею якого нині спостерігає вся Україна, вже перебуває в м. Кропивницький, під контролем обласного Управління Служби безпеки України. 22 вересня 2016 р.  в обласному художньому музеї відбудеться прес-конференція з публічною презентацією раритетів громадськості.

«Раритетів» – бо найбільшою сенсацією цієї історії є те, що другий портрет з диптиху –  з зображенням Тимоша Хмельницького, також знайшовся у того ж власника і відтак теж повернеться до Львівського історичного музею.

Диптих Розанди Лупул-Хмельницької та Тимоша Хмельницького першопочатково перебував  у колекції польського історика та мистецтвознавця Владислава Лозинського, що жив у Львові до 1913 року і заповів її місту. Його колекція стала основою Львівської картинної галереї, для якої магістрат придбав будинок Лозинського на вул. Оссолінських, 3 (Стефаника). Обидві роботи, намальовані одним автором (який поки невідомий  і з`ясування якого стане новим завданням для музейних науковців), олійними фарбами на дереві, були викрадені  у 1960 році з приміщення музею на площі Ринок, 24, де у той час був розташований Відділ феодалізму Львівського історичного музею.

Успішна розв’язка цієї детективної історії визначилась пильністю громадян, оперативністю дирекції Львівського історичного музею, яка вчасно звернулася до Служби безпеки України та Національної поліції з повідомленням про продаж на Violity музейної власності, та високим рівнем роботи спецслужби.

Завідувач відділу Львівського історичного музею – Музею «Палаццо Бандінеллі» Сергій Васильович Богданов 19 вересня 2016 року здійснив огляд картин та засвідчив, що віднайдені раритети  – саме ті твори, що були викрадені з Львівського історичного музею. Диптих, що територіально перебував на Кіровоградщині,  власник передав 16 вересня до СБУ. Наразі раритети перебувають на тимчасовому збереженні у Кіровоградському обласному художньому музеї, а згодом будуть представлені у Львівському історичному музеї, в експозиції, замість фотокопій, які там експонувалися довгий час. У Львівському історичному музеї і буде здійснено передачу на постійне зберігання творів до музею.

За сприяння у отриманні інформації та фотодокументів висловлюємо величезну подяку п. Тетяні Ткаченко, директорці Кіровоградського обласного художнього музею.