Як в американських фільмах: на Львівщині відновили їдальню, яка стала улюбленим місцем школярів

logo


Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А другого — Юру — знайшла на вулиці зі зламаним крилом. Тепер дівчина веде блог про життя з вуличним птахом та розповідає, як їм важлива людська допомога. З початком повномасштабного вторгнення Марія створює провокативні арти та прикраси з посліду своїх голуба та папуги, аби привернути увагу світу, зокрема, і до подій в Україні. 

Як буквально використовувати послід птахів і робити з цього соціальне мистецтво та як арт-активізм може змінити світ, розповіла для ШоТам художниця з псевдонімом Misha Kush. 

Я народилась у Києві, але більшу частину свого дитинства провела в селі. У бабусі завжди було великегосподарство, а особливо багато курей, качок і гусей. Щоразу, коли ми купували нових курчат, бабуся дозволяла мені гратися з ними, тож вона помічала моїх улюбленців зеленкою, і так я могла відшукати серед 40 курочок своїх. Вони швидко приручалися та навіть виконували деякі команди. Ба більше: коли курчата хворіли, моя бабуся вчила мене їх лікувати, а саме того, які таблетки використовувати та в яких пропорціях. Також у мене завжди були папуги.   

В якийсь момент у мене неочікувано з’явився перший голуб. Мій батько не брав участі у моєму житті, бо був залежним від алкоголю. Тому ми досить рідко з ним спілкувалися. Одного дня мені зателефонував двоюрідний брат та повідомив, що він помер. Мені дісталася від нього квартира. Про цей спадок я так і не дізналася б, якби не колектори. Виявляється, на квартирі був борг 70 000 грн у ЖЕКу, який хотів її вилучити. Та поки я займалася приватизацією квартири за півторароки в ній завелися голуби. 

Про цю новину я дізналася від сусідів, які й попросили приїхати перевірити квартиру. Приїжджаю — а там відчинене вікно. Я взяла ліхтарик, увійшла в туалет, а там за дверима побачила гніздо. У ньому лежали два померлі голуби та один, який ще дихав. То був мій Валера — так його згодом назвала. Полишити це маленьке пташеня я не могла, тому вирішила врятувати, але знайти лікаря-орнітолога виявилося ще тим завданням із зірочкою.Багато людей радили просто викинути голуба в смітник, буцімто він може бути заразним. Спочатко ситуація викликала в мене паніку, адже я не знала, що робити. Та мені вдалося знайти фахівчиню, яка працювала в Київському зоопарку, і вона змогла допомогти врятувати Валеру.

Тоді вона не лише вилікувала його — вона розвінчала міф про те, що голуби можуть бути заразними. Мій Валера був маленькою тендітною пташечкою, яка боязливо літала по квартирі. Та з часом япочала відчиняти пацану балкон, щоб він вчився літати, і він завжди повертався до мене. Але одного дня так і не прилетів додому. Я його шукала, кричала: «Валеро, ти де?». Люди вже питали: «Ви кого шукаєте? Брата?». Та він знайшов свою зграю. Більше я його так і не бачила.  

Голуб Валера

Свою першу серію картин я присвятила саме йому — уявляла, як Валера ніжиться на Балі, в Амстердамі, або як стоїть за діджейським пультом. Друзі кажуть:«Класні ідеї! Роби арт-виставку». Виявилося, що в Україні взагалі є серйозна проблема з притулками для птахів. Особливо це стосується птахів-інвалідів. Я знайшла лише декілька притулків, але вони розташовані в окремих областях, і це цілком ініціатива місцевих жителів, які самостійно будують клітки біля своїх будинків і допомагають птахам. Мені вдалося познайомитися з волонтерами з Житомирщини, які опікуються понад 200 птахами-інвалідами — деякі з них червонокнижні. Вони розповіли, що зазаконом України в нас дозволені притулки тільки для свійських тварин і деяких видів диких, натомість утримувати хижих і червонокнижних птахів заборонено.

Тож мій головний меседж у картинах — це привернути увагу людей до захисту птахів-інвалідів, бо, як виявилося, багато хто й не знав, що закон України обмежує їхні права на лікування. Та цим бідолашним птахам банально немає, де законно перебувати в притулках. 

Квартиру, яку отримала в спадок, я продала. Розрахувалася з батьковим боргом, частину вклала в нове житло, а решту 2000 доларів вклала у свої картини. Я самостійнозробила рамки, використовуючи матеріали, які під ультрафіолетовим випромінюванням світяться навіть вночі, ще витратила на деревину, шпаклювання та фарбування. 

Потім я створила мерч до картин — футболки та чашки з принтом посліду. Пам’ятаєте, як з дитинства нам казали: «Якщо голуб тебе обгидив, то це до грошей»? І знаєте, це працює. Саме тому ми з голубом Юрою почали робити «гівняний мерч», тож ти носиш футболку з гівном, щоб буквально притягувати гроші. Свою першу виставку картин я провела на Арт-заводі Платформа на фестивалі «Білі ночі». Була вражена, але люди купили мої картини та мерч. З того часу я почаларозвивати свій бренд «Валера», який назвала на честь свого першого голуба. 

Кожне замовлення я пакую в коробку з-під піци й додатково кладу корм для птахів, аби хтось із вас міг нагодувати Юриного братана.

Тепер я живу з голубом Юрою, якого знайшла біля свого будинку. У мене є ритуал — зранку годувати пташок. Та одного разу я помітила пораненого голуба, який був окремо від зграї. У нього було зламане крило. Він був дуженаляканий і постійно намагався від мене втекти. За декілька днів він прийшов до мого під’їзду. Я подумала, що це доля, тому взяла кофту й почала його ловити, бо коти могли б з’їсти голуба. Далі лікувала Юру, але, на жаль, крило не вдалося відновити, бо воно вже зрослося неправильно. Нині він не може літати на велику висоту.

А взагалі сизі голуби раніше були домашніми тваринами, які повністю залежать від людини. Колись завдяки їм  — ми виживали абопередавали послання. Але тепер їх ненавидять. Чому? Так сталося, що вони почали жити в містах, і тепер ми маємо про них піклуватися, навіть якщо самі ми, люди, живемо в часи повного абсурдного гівна в суспільстві, коли люди можуть вбивати одне одного. Робити такі доволі провокативні арти з посліду я почала у Швейцарії, куди тимчасово переїхала з початку війни. 

Misha Kush — художниця, засновниця бренду «Валера»

24 лютого я відразу не зрозуміла, що сталося. Але коли побачила великі черги людей, то поспішила швидко купитиклітку для голуба на випадок евакуації, бо в мене не було маленької клітки, яка б помістилася в машину. Коли я зайшла в зоомагазин, то зовсім не побачила кліток, окрім як для хом’яків, тож довелося купити таку, щоб перевезти Юру. Помістила свого песика, 2 папуг і голуба в автівку, і ми евакуювалися. На дорогах затори були всюди, навіть у полях, де ти взагалі їх не очікуєш. 40 годин я перебувала за кермом. Спочатку мій маршрут був до Мукачева, але  туди не доїхала. Я поїхала на Чернівці тачерез Румунію виїхала до Швейцарії. 

Переживала весь час, щоб мене з голубом пропустили через кордон. У мене тоді навіть на собаку паспорта не було. Та кордони відкриті були й для тварин, тому мені вдалося виїхати зі своїми улюбленцями. А ось моя мама до останнього залишалася під Києвом в окупації. Вивозити її довелося дистанційно — це було вкрай важко, але мені вдалося, в цьому мені допоміг мій друг. Так мама пробула в Цюріху зі мною місяць, а щойнозвільнили Київську область — поїхала садити картоплю. Натомість я почала відновлювати роботу над своїми артами, та тепер вони «кричали» про війну в Україні. Якщо перша серія моїх картин була створена в жартівливій формі, то другу серію я почала робити провокативним артом з Юриного посліду. Відверто кажучи, цим артам і папуга допомагав:) Бо я б ці картини довго робила. А так мені вдалося за рік зібрати посліду.

У Цюриху мені вдалося за 170 франків представитисвої картини на виставці «Кунст Лабор». На одній з картин я лайном написала «No War!». Потрібно було нагадати людям, що війна триває, і треба її зупинити. Багато хто з відвідувачів виставки вважав, що мої картини — з мармуру. Та коли дізналися, що вони з посліду — були шоковані. У Швейцарії з 2023 року заборонено годувати голубів на вулиці, але й тут є місцеві активісти, які борються з цією проблемою.

У деяких містах їх просто вбивають через велику популяцію.Проте у деяких регіонах це питання вирішили за допомогою волонтерів, які замінюють яйця в гніздах на штучні, а якщо в гнізді вже є пташенята, їх віддають для годування їжаків та інших тварин у зоопарку — це є повністю природним процесом. Крім того, у Цюриху також проводять відстріл голубів раз на рік на площі міста.

Далі я почала робити прикраси, але вже не просто з принтом, як на футболці, а зі справжнім голубиним послідом. У Цюриху є один цікавий магазин з б/у речами, і я помітила там набори для виготовлення брошок ікліпс. Подивившись на них, я подумала, що це може бути чудовий подарунок для моєї мами, яка дуже сумує за своїм улюбленим песиком — можливо, я зроблю брошку з фотографією нашого собаки, заливши її епоксидною смолою.

Але, коли вчергове прибирала за своїми птахами, я подумала: «Ну скільки вже можна це прибирати? А що, якщо використати послід для цієї форми і залити епоксидною смолою?». Я спробувала й була просто вражена результатом. Щоправда, це невийшло відразу — довелося провести кілька експериментів. Якщо просто залити епоксидною смолою, то прикраса стає не такою, як треба: виникає реакція, і смола закипає та стає мутною. Потрібно було правильно обробити річ.

Але після перших невдалих спроб я зрозуміла, що з цим можна працювати. І коли нарешті досягла бажаного результату, послід дійсно нагадував мармур. «Гівняна біжутерія» — це умовна назва. Надалі я планую робити вироби зі срібла та золота. 

Щиро кажучи, я це робила просто для розваги. Можливо, для людей, які бояться голубів, хоч я не розумію, чого вони бояться. У мене є підписники, які кажуть: «Ой, я подарую їх тещі», або: «У мене є знайома, яка боїться голубів, тож я подарую їй, і потім буду казати, що це просто незвичайний подарунок. А за кілька років розповім, з чого він зроблений». 

Зараз я активно підтримую наших хлопців на передовій, ізібрані кошти від продажів своїх картин і мерчу віддаю на потреби армії. Також віддаю частину коштів і з власної кишені. З Юрою ми продовжуємо представляти картини на благодійних виставках: як у підтримку наших ЗСУ, так і для донесення свого соціального меседжу про проблему притулків для птахів. Я прагну привернути увагу до них, як до прекрасного. Допоки ви не знаєте, з чого ці картини зроблені, ви будете вважати їх просто мистецтвом, та щойно дізнаєтесь, якими «фарбами» створений арт, ви вцьому побачите відразу. Ось так ми в суспільстві звикли бачити прекрасне в пташці зовні, але вони викликають у нас огиду, коли нам кажуть, що від них можна заразитися. Але ж правила гігієни ніхто не відміняв! 

Всупереч багатьом упередженням, міські голуби не переносять більше хвороб, ніж синиця чи дрізд. Більшість патогенів, якими вони заражаються не становлять загрози для людини, що вже давно доведено численними дослідженнями, зокрема Інститутом РобертаКоха . Ба більше, тісний контакт і спільне проживання з кішками та собаками може бути «небезпечнішим», ніж ризик передачі хвороби від голуба. А ще їхній послід не завдає шкоди будівлям. Про це  йдеться, зокрема, у звіті 2004 року TU Darmstadt та Баварським бюро охорони пам’яток. Будинки переважно руйнуються через вуглецеві викиди. 

Сережки з посліду

Також я веду свій ТікТок, де розповідаю про життя голубів. Часто вкоментарях люди мені пишуть, мовляв, голуби харчуються на смітниках і можуть бути переносниками різних інфекцій. Але чому вони їдять на смітниках? Бо їм немає що їсти, особливо взимку.

Тому не забудьте сьогодні погодувати пташок, поки наша природа ще тільки розквітає.