Залізниця Львів-Чернівці мала стати частиною шляху до Індії

logo


Залізниця Львів-Чернівці мала стати частиною шляху до Індії150 років тому, 1 вересня 1866 року, відкрили сполучення на колії Львів–Чернівці, яка з’єднала Буковину з Галичиною й іншими австрійськими краями та мала стати однією з важливих ланок транспортної системи Європи й Азії.

Про це пише photo-lviv.in.ua

Ініціатором будівництва залізниці став князь Лев (Леон) Людвіг Сапіга (Leon Sapieha, 1803–1878). Леон Сапіга їздив до Лондона, щоби переконати британських фінансистів і політиків у необхідності продовження цієї залізниці через Константинополь і Багдад до Перської затоки та далі до Індії.

Князь писав у своїх спогадах про ці лондонські перемовини: “Англійців мало б цікавила залізниця зі Львова до Ясc та Чернівців, якби вони не бачили в ній початку лінії, що йшла аж до Індії. Міністром торгівлі був тоді містер Мільнер Ґібсон [Milner Gibson], а його заступником – сер Емерсoн Теннет [Emerson Tennent] … Я розповідав йому про можливість продовження колись нашої колії через Малу Азію аж до Бомбея. Він почав сміятися, але попросив, щоби я прийшов до нього, щоб обґрунтувати свою пропозицію. У нього в кабінеті був величезний глобус. Ми розтягнули на ньому нитку, тримаючи один кінець в Лондоні, а другий в Бомбеї. Ця нитка позначала найкоротший шлях між двома пунктами. Вона проходила, враховуючи особливості рельєфу, через Дрезден, Краків, Львів, Чернівці, Русе, Варну, один із портів в Малій Азії і, прямуючи долиною Євфрату, спускалася існуючою там вже колією до Бомбею. Якби наша залізниця була збудована, то можна було би нею за 6-8 днів прибути з Лондона до Бомбею”.

Сер Джемс Емерсoн Теннет у 1852-1867 роках був сталим секретарем Ради торгівлі в британському уряді. За його сприяння до будівництва колії були залучені британські капітали і створено Привілейоване товариство Львівсько-Чернівецької залізниці.

У 1866 році збудовано відтинок залізниці Львів–Станиславів–Коломия–Чернівці довжиною 267 км. 28 жовтня 1869 року відкрили рух на колії Чернівці–Сучава, а у 1870-му продовжили залізницю до Ясс. Збудували ще кілька бічних гілок, але проект трансконтинентальної залізниці від Ла-Маншу до Бомбея так і не був реалізований ні у ХІХ-му, ні у ХХ столітті. Насамперед, через війни Прусії з Австрією 1866 року та Росії з Туреччиною (1877–1878), світову фінансову кризу 1873 року (після краху Віденської біржі) та політичні чинники – суперництво між Британією, Німеччиною та Росією на Близькому Сході й у Південній Азії.

Таким чином Львів і Чернівці втратили свій шанс стати важливими вузлами стратегічного шляху з Європи до Перської затоки й Індії. Частково його функції перебрали на себе збудований у 1859–1869 роках Суецький канал і Багдадська залізниця, яка, проте, пролягла вже значно довшим південнішим шляхом.

Нагадаємо, святкування 150-річчя відкриття залізничного сполучення Львів-Чернівці заплановано на 8 вересня.

Підписуйтесь на новини “МБ” у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook

Рейтинг:

(голосів: 1)

Сьогодні, 15:49

Коментарів
0
Переглядів
9