Землетрус у Трускавці: причини та наслідки

logo


Джерело фото: FacebookДжерело фото: Facebook

На території, що знаходиться за півкілометра до дороги Львів-Трускавець, стався обвал. На території діаметром 300 метрів та глибиною 50 м утворилось провалля. Припускають, що причиною обвалу став землетрус невеликої сили. Екологи б’ють на сполох, адже саме тут розташовані величезні соляні шахти підприємства, яке вже не працює. Якщо шахти будуть обвалюватись, є ризик, що під водою може опинитись дорога та навколишні села.

Землетрус у Трускавці – техногенний?

В ніч на 30 вересня поблизу Трускавця на Львівщині зафіксовано декілька поштовхів невеликої сили. Руйнувань внаслідок землетрусу немає. Як інформували очевидці, поштовхи вони відчули вночі, між 12 та 1 годинами. Інформацію підтвердили у прес-центрі ДСНС Львівщини. Сила землетрусу була невеликою, тому кількість балів не фіксували.

Згодом стало відомо, що у селі Стебник (Дрогобицький район) стався обвал карстової породи. Як проінформував мер міста Трускавець Андрій Кульчинський у Facebook, обвал стався на території видобувних шахт колишнього підприємства «Полімінерал». Проте за словами Кульчинського, обвал прогнозували давно і він впевнений, що для Трускавця загрози немає.

Минулого року приблизно у серпні у м. Стебник теж відбувся землетрус. Тоді сила поштовхів становила 4 бали. За словами представників «Полімінералу», було з’ясовано, що однією з причин виникнення землетрусу є саме порожні шахти.

У 70-80-х роках ХХ століття тут працювало підприємство із добування калійних солей. Це не новина для спеціалістів, які ще декілька років тому попереджали про можливі обвали ґрунтів, а в перспективі і землетруси техногенного характеру.

Шахти, де колись добувались калійні солі, тепер порожніють. Щоб не допустити їх обвалу, вміст заповнюють спеціальним соляним розчином. Проте виготовлення розчину – процес довготривалий. Для заповнення всіх пустот, що є на території потрібно більше 5 років.

Саме тому цілком ймовірно, що землетрус може бути техногенного характеру – внаслідок підземних обвалів території колишніх шахт. Проте підтвердження або спростування надати зараз не можуть, оскільки територію потрібно обстежити та провести дослідження.

Руйнування території продовжиться?

Як розповів кандидат гірничих наук Інституту Гірничих Наук Зіновій Варивода у коментарі «Галицькій Варті», обвал карстових порід може принести до серйозних наслідків. Очевидно, що шахти розпочинають обвалюватись і це далеко не кінець.

За словами Вариводи, зараз фахівці схиляються до позитивного розв’язання проблеми. Він ж переконаний: якщо не розпочати термінову роботу, ситуація сильно ускладниться. За його прогнозами, утворення солоного озера – це не лише змінення гідрологічного стану регіону. Підняття високомінералізованих вод може спричинити прорив ґрунтової дамби з подальшим виливом у р. Тисменицю, а далі – в Дністер. Побідна аварія сталась на території у 1983 році – після сильних дощів.

Але в найближчій перспективі, на думку науковця, в небезпеці дорога. Недалеко від території обвалу знаходиться траса Львів-Трускавець. Саме ділянка дороги, яка пролягає поблизу може в один момент обвалитись. Не зважаючи на всі перестороги, зараз дорогу не перекривають, рух на ній відкритий.

Науковці лише розводять руками

Епіцентр землетрусу, за даними сейсмічної мережі відділу сейсмічної активності, був на глибині більш як 2 кілометри та відстані 6,2. Це все, що можуть сказати дослідники зараз.

За словами директора департаменту екології та природних ресурсів ЛОДа Руслана Гречаника, зараз на території обвалу та навколо неї проводяться дослідження. Там працюють науковці ТзОВ «Інституту «Гірхімпром» та Державної екологічної інспекції а також вчені Івано-франківського національного інституту нафти та газу.

Як розповів Руслан Гречаник, територія в радіусі 50 кілометрів навколо обвалу є небезпечною. Там висока ймовірність зсувів ґрунтів. На сьогоднішній день навколо карстового обвалу виставили охорону, а серед місцевих жителів проводять бесіди стосовно заборони прогулянок цією територією.

Проте невеликими дослідженнями не обмежаться. Для оцінки ситуації потрібно зробити ретельну перевірку земель та стану шахт. Вартість таких процесів становитиме від 1,5 мільйона гривень, але кінцеву суму озвучать науковці Івано-Франківського університету. А на самі висновки піде щонайменше місяць.

Проте не один експерт зазначає, що подібний зсув вже прогнозували. Декілька років тому, коли продавати підприємства «Полімінерал», перевірка земель показала великі території, де розміщувались карстові порожнини. Відтак, розробили план консервації камер, але ніхто цим не займався.

Винного знайдуть?

Не зважаючи на старі відомі дані, потрібна нова оцінка стану територій. Як розповів начальник Держекоінспекції Микола Маланич, проводився відповідний моніторинг оцінки стану територій. Проте декілька років тому підприємство, яке є власником, просто не впустило фахівців. Внаслідок судових тяганин, підтверджено права власника – інспекторам не дали можливості перевірити ділянку та дізнатись, чи виконує покупець умови договору.

Водночас керівник зауважив, що у Держекоінспекції вже три роки вносять відповідні приписи про роботу підприємства та не виконання ним умов угоди купівлі-продажу. Всі матеріали цієї справи скеровані у прокуратуру, Фонд Держмайна та СБУ. За фактами порушення відкрито кримінальне провадження.