Жителі Львівщини, які травмувалися у громадському транспорті, можуть отримати до 102 тисяч гривень компенсації

logo


Фото ілюстративне: Уніан

Аварії на дорозі з участю громадського транспорту – не рідкість. Як наслідок, пасажирам у салоні часто дістається: вивихи, струс мозку, переломи і навіть летальні випадки. Про те, як діяти, якщо ви травмувалися, розповідає Galnet адвокат ГО «ОСА» Анна Качмар.

Про що потрібно подбати у громадському транспорті, аби потім, у разі отримання травми, не було запізно вимагати виплату на лікування?

Головне пам’ятати про квиток. Але слід звернути увагу на те, яким транспортом ви користуєтесь. До прикладу, комунальний транспорт передбачає наявність квитка. Це може бути паперовий квиточок чи електронний, якщо ви оплатили з допомогою додатків. Для приватних перевізників квиток не є обов’язковим,  як і для перевізників міського сполучення. Водій має надати його на вимогу пасажира. А факт, що людина перебувала у салоні маршрутки доводить її фактична оплата за проїзд. Інакше б водій її просто не впустив.

Інша справа – міжміське та міжобласне сполучення.  Тут наявність квитка у пасажира є обов’язковою нормою.  Його потрібно купувати у касі, а не «на руках», бо в квиток  закладено обов’язковий страховий платіж.  У разі, якщо трапиться ДТП чи людина травмується у салоні, вона може претендувати на виплату.

Чи можливо довести своє право на страхову виплату, якщо пасажир купить квиток у водія, а не в касі?

У разі страхового випадку, довести своє право на компенсацію без офіційного квитка   буде неможливо. Якщо мова йде про ДТП з участю громадського транспорту міського сполучення, де квиток надають лише на вимогу,  тоді травмований пасажир, якщо він перебуває в більш-менш нормальному стані, повинен попросити квиток у водія.

Що робити, якщо пасажир просить у водія квиток, аби мати офіційне підтвердження, що він їхав саме у цій маршрутці, а водій відмовляється його надати?

Перевізники повинні розуміти, що навіть у разі відмови надати квиток на вимогу пасажира, під час спорів, суди стають на захист потерпілих, тому що фактична оплата за проїзд є підвердженням того, що пасажир їхав у цьому транспорті. Ще раз повторюю: інакше водій би не погодився перевозити цього пасажира. До того ж, травми, отримані внаслідок ДТП, можна також підтвердити медичними документами, що буде додатковим доказом для пасажира.

Буває, що людина отримала важкі травми і її без свідомості транспортували до лікарні. Звісно, що про квиток ніхто не подбає. Втім при первинному огляді медиків буде зазначено  характер травм, обставини, час їх отримання. Тому вийти «сухим із води» перевізнику буде важко.

Має значення, чим пересувався пасажир – трамваєм, маршруткою, автобусом, тролейбусом чи потягом?

Це не є страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів. Ми маємо справу з Законом про страхування, а саме  зі страхуванням пасажирів від нещасних випадків у транспорті. Є постанова Кабміну, яка регулює це питання. Максимальна страхова сума, яка може бути виплачена пасажиру – це 6 тисяч неоподаткованих мінімумів громадян, а це 102 тисячі грн. Звісно, що фактичні витрати на лікування мають бути доведені чеками. Якщо постраждалий не збирав чеки, довести право на виплату буде не можливо. Усі перевізники повинні заключити угоду зі страховими, але в нашій країні немає порядку в цьому питанні. Якщо комунальні АТП працюють у правовому полі, через тендери, офіційні документи, то деякі приватні перевізники часом не мають навіть ліцензії на перевезення, відтак про жодні угоди зі страховими компаніями не йдеться, адже це додаткові витрати, і ніхто цього не контролює.

Чи важливо мати свідків, якщо людина травмувалась в громадському транспорті?

Якщо людина в стані усвідомлювати свої дії, її травми не важкі, вона може зафіксувати номерні знаки автобуса. Важливо не залишати місця події, навіть якщо пасажиру видається, що травми легкі. Адже в емоційному стані він може не відчувати справжньої шкоди, а лише ввечері чи наступного дня відчує справжні наслідки. Викликайте поліцію, вона буде опитувати пасажирів, записувати дані і фіксувати подію. Якщо пасажир отримав важкі тілесні ушкодження, перебуває в лікарні, тоді слід згодом зателефонувати в поліцію, дізнаватись, як проходить справа, писати заяву про визнання себе потерпілим. І якщо ця сума ліміту (102 тисячі гривень) не покриває усіх ваших витрат на лікування, є сенс звертатись до перевізника і в судовому порядку вимагати доплати цієї різниці у сумі на лікування.

Чи мають водії шанси довести, що пасажир сам винен у травмах, які отримав? Наприклад, не тримався за поручні, не дотримувався правил безпечного пересування салоном маршрутки…

Водію буде складно це довести. По-перше, він сидить спиною до пасажирів, стежить за дорогою і не може фіксувати поведінку пасажирів у салоні. По-друге, у кожному транспорті  встановлена норма, яка кількість стоячих і сидячих пасажирів може бути під час перевезення. Якщо водій допустив перевищення, тоді все одно питання будуть до водія. Це підстава до дисциплінарних стягнень. Якщо йдеться про залізничний транспорт, міжміський, міжобласний, де наявність квитка є обов’язковою, страхова компанія може зайняти сторону перевізника чи власника транспортної компанії, якщо пасажир не має квитка. Тому квиток у такій ситуації – порятунок пасажира.

Чи можна пасажиру йти «на мирову» і взяти кошти, які пропонує перевізник, аби не порушувати офіційну справу?

Вибір за  пасажиром. Якщо він вважає, що цього достатньо, змусити його до інших висновків  не можливо. Втім треба пам’ятати, що той стан, який є у нього на мить аварії, може цілком не відображати важкості травм у перший день. Наступного дня чи через тиждень може виявитись, що характер травм складніший і коштів, які оплатив «за мировою» перевізник не достатньо. В такому випадку пасажир вже безправний і перевізник просто може не захотіти з ним продовжувати діалог на цю тему. А доводити щось у суді вже не буде сенсу.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.