Зони екологічного лиха на Львівщині побачили з висоти

logo


Екологічні проблеми Львівщини найкраще видно з висоти пташиного польоту: сучасна техніка «бачить» і фіксує найстрашніші рани на тілі області, до яких неможливо дістатися по землі через бар’єри охоронців нелегального бізнесу. Який, своєю чергою, вбиває довкілля і нищить здоров’я людей. Про це сьогодні, 13 липня, під час підсумкової прес-конференції розповідали учасники проекту «Дрон-погляд на зони екологічного лиха Львівщини».

Об’єктами спостережень журналістів, які спеціалізуються на екологічній тематиці, були сміттєзвалища  Грибовищах та по всій території області включно з незаконними, гудронні озера, нелегальний видобуток гравію на річках області, вирубування лісів, території екологічного лиха в районі новороздільської «Сірки», очисні споруди Львова тощо.

Спостереження з дрона дозволили виявити проблеми, які гне завжди вдається помітити із землі.

«Сучасна техніка може злетіти над тими об’єктами, на територію яких по землі не пройдеш. Спостерігачі виявили, наприклад, неочищені стоки з підприємств, – з висоти видно, як в річки і потоки впадає рідина іншого кольору. Таким чином, можна вставити підприємства забруднювачі», – зауважив президент Товариства «Зелений хрест» Олександр Волошинський.

Депутат Жовівської міської ради Ігор Муравський додав, що за допомогою безпілотника виявили прорив і витік води на озері з гудронами, що розташовані на території Грибовицького сміттєзвалища.

«Волонтери зафіксували, як на території Грибовицького  сміттєзвалища спеціальною технікою гудрони з озер розігрівали до 800 градусів, вантажили і вивозили невідомо хто в невідомому напрямку. Шкідлива вода, що покривала гудронні озера,  потрапила в грунт, вона може досягти водоносних горизонтів. Також її частина опинилась в річці Малехівка, звідки потрапила в Західний Буг, що своєю чергою впадає у Віслу на території Польщі», – зазначив він.

Ігор Муравський додав, що протягом останніх двох років у селах довкола Грибовицького сміттєзвалища виявили збільшення кількості онкозахворювань, хвороб кісток, крові. Навіть немовлята народжуються з хворобами, – додав він.

Голова комісії екології Львівської облради Андрій Білоус зазначив, що візуалізація проблеми є першим кроком на шляху до її вирішення.

«Коли ми розглядали  бюджет області зокрема, виділення коштів з екологічного фонду, використовували  також інформацію, виявлену з дрона. Наступним кроком мало б стати вирішення виявлених проблем», – зауважив він.

Голова комісії додав, що на виявлені факти Держекоінспекція не реагує, хоча це і перебуває в її компетенції.

Довідка.

Проект «Дрон-погляд на зони екологічного лиха» завершує свою роботу 27 липня.

Проект покликаний активізувати журналістів, громадськість і владу Львівщини на вирішення екологічних проблем регіону, який є транскордонним.

Протягом року були проведені три навчання для журналістів і студентів: з керування дроком. написання екологічних розслідувань і мультимедійних історій. Було підготовлено б опертіторів дрон-зйомки, близько 50 студентів і журналістів отримали знання з вирішення екологічних проблем Львівщини та написання лонгрідів.

Волонтери проекту здійснили 18 експедицій на екологічно небезпечні об’єкти Львівщини з метою проведення дрон-зйомки та збору матеріалів для написання репортажів на екологічну тематику: Новий Розділ, Грибовицьке сміттєзвалище і гудронні озера (4 виїзди), Дрогобицький район (річки Стрий і Бистриця), Жовківський, Сколівський, Старосамбірський, Жидачівський і Дрогобицьке райони (місця рубок лісів), Добротвірська ТЕС, очисні споруди ЛКП «Львівводоканал» (2 виїзди), газопровід «Львівтрансгаз», місто Борислав (озокеритові хвости), Червоноградський кам’яновугільний басейн, Львів (автомобільний трафік).

За результатами експедицій було скеровано 28 офіційних запити в органи державної влади і місцевого самоврядування, а також правоохоронні органи. Відкрито 1 кримінальну справу. Результати експедицій були обговорені з експертами на круглому столі «Дрон-погляд на екологічні проблеми Львівщини», який відбувся у грудні 2015 року, а також представлені в квітні 2016 року на міжнародній конференції у Торуні (Польща) та школі для журналістів в Івано- Франківську.

Волонтерами проекту було створено 10 мультимедійних історій, опублікованих на сайті ІА «Варіанти» і на блогерських платформах. В рамках проекту також була проведена модернізація сайту ІА «Варіанти», в тому числі створено редактор лонгрідів.

Учасники проекту протягом року надали консультації журналістам регіональних і загальноукраїнських видань щодо екологічних проблем Львівщини, допомагали громадським активістам і політикам в роботі по фіксації екологічних проблем дроном.

Матеріали проекту також були використані рядом інших ЗМІ для створення репортажів про екологічні проблеми регіону.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

НА ГОЛОВНУ