Як змінився Львів у 2016 році: Новий транспорт, ремонти вулиць і робочі місця

logo


Трамвайна лінія на Сихів, новий громадський транспорт, ціла низка відремонтованих вулиць, доріг і дворів, початок модернізації очисних споруд і ще багато іншого.

ZAXID.NET підготував добірку, чим жив і як розвивався Львів у 2016 році.

***

Новий громадський транспорт

7 листопада у Львові відкрили трамвай на Сихів. Поки маршрут №8 їде з пл.Соборної до кінотеатру ім.Довженка. Будівництво трамвайної колії, яка сполучила найбільший житловий масив з центром міста, фінансувала міська рада та ЄБРР, грантовими коштам до проекту долучився уряд Німеччини. Довжина колії – 11,5 км у дві сторони. З Сихова до центру трамваєм можна заїхати за 25-30 хв. На новому маршруті курсує 7 сучасних трамваїв львівського виробництва та капітально відремонтовані вагони. Цей інфраструктурний проект – один з найбільших проектів, які реалізовані в Україні з часів незалежності.

Також триває будівництво тролейбусної лінії до Міжнародного аеропорту «Львів» імені Данила Галицького.

Окрім того, у 2016 році «Львівелектротранс» отримав 7 нових трисекційних трамваїв «Електрон», 9 тролейбусів «Електрон» (чотири на початку року і п’ять в грудні).

Цьогоріч на маршрут виїхав перший львівський електробус, придбаний торік.

АТП-1 у травні отримало 10 великогабаритних низькопідлогових автобусів «Електрон» та уклало угоду на постачання ще 55 «Електронів». 20 з них планують отримати до кінця року. АТП-1 також придбало 20 малогабаритних автобусів «Атаман», пристосованих для людей на візках.

Нові зупинки громадського транспорту

Нові павільйони облаштували на 52 зупинках громадського транспорту, у тому числі вздовж трамвайної лінії на Сихів. До кінця року буде облаштовано й кінцеву зупинку у мікрорайоні Рясне-2.

Нові автостанції

Відкрили нову автостанцію «Західна», куди перенесено кінцеві зупинки автобусів Городоцького, Мостиського, Самбірського, Старосамбірського, Турківського напрямків.

Ремонти вулиць, доріг і шляхопроводів

Фото ZAXID.NET

У місті відремонтували понад 287 тис. м.кв. міських шляхів. Серед найбільших об’єктів – вул.Київська, вул.Русових, вул.Котляревського, Нечуя-Левицького, вул.Садова, вул.Богданівська, вул.Кирилівська, вул.Творча, вул.Хлібна, вул.Пимоненка, вул.Замкова, вул.Ангеловича, вул.Аркаса, вул.Молдавська, вул.Підміська, вул.Кульчицької, вул.Гамалії, вул.Корейська та інші.

Завершується ремонт шляхопроводу на вул.Городоцькій. Аварійний міст, який відслужив понад 50 років, капітально ремонтують. Фактично оновлений міст, проїзну частину якого розширили до чотирьох смуг, прослужить щонайменше ще 80 років.

Ремонти дворів, двориків, брам і вікон

Фото “Твоє місто”

У 2016 році вдалось відремонтувати 67 дворових територій. При ремонті внутрішніх дворів використовували бруківку та плитку, бо ці матеріали є екологічно чистими та мають більший термін експлуатації. Серед найбільших об’єктів: вул. Пасічна, 71, вул. К.Левицького, 74, вул. Ангарна, 18, вул. Сірка, 2, вул. Підмурна, 2, вул. Тарнавського, 104-106, 110-112, вул. Зубрівська, 17-19, вул. Угорська, 23-27, вул. Масарика, 12, вул. Миколайчука, 4-6, вул. Шевченка, 358-360.

Спільно з GIZ відремонтовано 4 внутрішні двори в історичній частині міста на вул. Газовій, 6, Лепкого, 7-Шопена, 3, Мулярській, 7, Кониського, 3-5, Ф.Ліста, 6, Братів Рогатинців, 28, тривають роботи у дворах на вул. Театральній, 7 та Фредра, 6.

За спільного фінансування міста, GIZ та мешканців реставровано сходову клітку на просп. Свободи, 33. Проведено реставрацію 32 історичних брам та 228 історичних вікон.

Ремонти хідників

Фото ZAXID.NET

У місті відремонтували майже 180 тис. м. кв. тротуарів. Серед найбільших об’єктів: хідники на вул. Богданівській, вул. Окружній, 38-42, вул. Трускавецькій, вул. Володимира Великого – від вул. Боткіна до ТЦ «Ашан», вул. Митрополита Андрея, вул. Героїв Майдану, вул. Миколайчука – від вул. Мазепи до вул. Орлика, вул. Грекова, вул. Сихівській, 2-4, вул. Навроцького, вул. Кульчицької, вул. Петлюри, вул. Пасічній – від вул. Таджицької до вул. Ярошинської, вул. Вашингтона, 7-11 тощо.

Вуличне освітлення

У місті встановили 360 опор зовнішнього освітлення і 1350 нових світильників, замінили 5955 ламп зовнішнього освітлення, проклали близько 34,5 тис. м мереж.

Велоінфрастурктура

Фото ZAXID.NET

У Львові вже працює сім терміналів системи муніципального велопрокату, укомплектованих 55 велосипедами. З них п’ять німецька компанія NextBike, за сприяння Львівської міської ради, змонтувала ще торік: на пл. Ринок, біля бізнес-центру «Технопарк» (вул. Героїв УПА), Аквапарку (вул. Княгині Ольги), Львівського національного університету ім. І. Франка та НУ «Львівська Політехніка». Цьогоріч закупили ще дві станції на проспекті Чорновола – біля МакДональдсу та біля Арсену. У 2017 році планують змонтувати ще 17 велотерміналів.

Нові зелені насадження

У 2016 році у Львові висадили 1523 дерев та 749 кущів, вартістю близько 1,5 млн грн. Серед рідкісних екземплярів дерев, висаджених на території міських парків: айлант високий, бархатне дерева (амурське коркове дерево), бук лісовий форма рожево-облямована, гледичія звичайна, гледичія колюча, груша верболиста форма плакуча, каштан Бріоті, метасеквоя китайська та інші.

Нові громадські простори

Фото ZAXID.NET

Облаштували 13 нових громадських просторів для прогулянок, зустрічей, відпочинку та приємного проведення часу мешканців. Серед основних об’єктів: реконструкція площі та скверу біля Цирку, облаштування пішохідних алей на вул. Пулюя, вул. Морозній та вул. Трильовського. Оновили також два сквери на перехресті вулиць Ряшівська-Городоцька, а також на вулицях Свенціцького та Японській і площі Вишиваного, реконструювали парк «На Валах».

Пам’ятник Богдану Ігорю-Антоничу

Фото ZAXID.NET

Наприкінці листопада відкрили перший в Україні пам’ятник Богдану-Ігорю Антоничу. Пам’ятник виконаний із бронзи, а його висота становить 4,5 метри. Автор – Володимир Одрехівський. На будівництво пам’ятника й постаменту, оновлення мощення та влаштування благоустрою довкола скульптури було виділено близько 2,1 млн грн. з міського бюджету.

Проект «Площа Синагог»

Фото Facebook / Простір синагог

Виконано реставрацію і консервацію синагоги «Турей Загав» («Золота Роза») та фасадів прилеглих будинків. Завершено першу чергу проекту «Площа Синагог», що охоплює простір Бейт Гамідрашу (навчальної школи) та меморіальну інсталяцію «Увіковічнення».

Музей Пінзеля

Тривають роботи із заміни даху та ремонту фасаду. Відреставровано головний фасад і замінено дахи, окрім покрівлі вежі Музею. Роботи виконані на 50% і будуть завершені наступного року.

Оновлення водойм

Упродовж 2015 року тривали роботи з покращення благоустрою прибережно-захисної зони водойм у парку «Піскові озера». Водойми очистили від трави, ряски, синьо-зелених водоростей, каламутності і цвітіння, внісши спеціальний біоконцентрат американського виробництва. Довкола водойм відремонтували доріжки та сходи, на що використали 500 тис. грн з міського бюджету.

Нові колектори

Під час реконструкції дороги на вул. Мечнікована ділянці від вул. Пекарської до вул. Личаківської замінили найстаріший у Львові колектор 1898 року побудови, проклали нові водопроводи. А на вул. Стуса замінили ділянку старого колектора, ня якому часто траплялися аварійні пориви. Старі труби довжиною1400 метрів від вулиці Стуса, 17 до вулиці Угорської замінили на об’ємніші.

Ремонти у парках

Стартував капремонт алей у парку «Залізна Вода», вартістю 3 млн грн. та сходів у Стрийському парку, вартістю 500 тис грн. Розпочато роботи з поточного ремонту садово-паркової доріжки у парку «Високий Замок» від вул. Ужгородської до будинку садівника. Вартість ремонтних робіт – 1,3 млн. грн. Закуплено 99 садово-паркових диванів та 100 урн для сміття, встановити які планують навесні наступного року.

Екологія

У місті збір відпрацьованих люмінесцентних ламп та батарейок здійснюють два пересувні приймальні пункти (еко-буси). За 2016 рік мешканці міста здали близько 2,5 тонн відпрацьованих елементів живлення (батарейок), а з 2014 року – понад 6 тонн. Зібрано та утилізовано 8446 відпрацьованих люмінесцентних ламп, що містять ртуть. Від юридичних осіб із 20 жовтня (після отримання ліцензії лінією з переробки ртутних ламп) до кінця листопада зібрали та утилізували 1237 ламп.

Ще у жовтні 2015 року на базі міської ТЕЦ-2 запустили лінію з переробки ртутних енергоощадних ламп. Установка – унікальна, і є єдиною такою на території України, відтак – готова приймати лампи не лише зі Львова та області, а й з усього західного регіону. За годину вона переробляє 200 кг відпрацьованих електронних відходів. Цього року в жовтні міністерство екології та природних ресурсів України видало ДП «Боднарівка» ЛКП «Зелений Львів» ліцензію на право здійснення господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами.

Модернізація очисних споруд

На очисних спорудах збудують станцію з виробництва біогазу. Фото “Львівводоканалу”

Львівська міськрада підписала угоди з ЄБРР, Північною екологічною фінансовою корпорацією і Східноєвропейським партнерством у сфері енергоефективності та екології про виділення Львову 27,5 млн євро на реконструкцію очисних споруд та будівництво станції переробки мулу для очищення і утилізації стічних вод і виробництва біогазу для когенерації у Львові. Завдяки реалізації проекту вироблятиметься «зелена» електроенергія, зменшиться забруднення річки Полтви та вирішиться проблема неприємного запаху від мулових полів поблизу очисних споруд міста Львова.

Ремонти котелень і мереж

Щоб покращити якість надання послуг та скоротити споживання енергоносіїв, реконструйовано підвальну котельню на вул. К.Левицького, 67; ліквідовано 1 котельню на вул. Хлібній, 1 шляхом зміни схеми споживачів та переобладнання котельні під ЦТП. Тривають роботи з ліквідації 2-ох підвальних котелень на вул. Коновальця, 99 і 103 шляхом будівництва нової модульної котельні на вул. Коновальця, 103а. Замінили 6,2 км. теплових мереж. В роботі ще 1,5 км. теплових мереж. У житлових будинках встановлено 55 вузлів обліку теплової енергії. Прокладено 1,8 км нових каналізаційних трубопроводів, що дало змогу підключитися до каналізації мешканцям вул. Зборівська, Січнева, Горівська, Дріжджова, Милорадовича, Бахматюка, Поморянська, Миргородська, замінено 13,5 км аварійних ділянок водопроводів, 2 км аварійних ділянок каналізаційних колекторів.

ЛМКП «Львівтеплоенерго» оголосило тендер на встановлення індивідуальних теплових пунктів (ІТП) за кошти ЄБРР. У 2017 році планується розпочати виконання робіт зі встановлення у Сихівському житловому масиві 409 ІТП.

Захист учасників АТО

Будинок для учасників АТО на вул. Під Голоском. Фото ЛМР

Місто надало 14 квартир сім’ям загиблих учасників АТО та 5 квартир – особам з інвалідністю, які втратили нижні кінцівки в АТО. До кінця 2016 року буде закуплено ще 9 квартир особам з інвалідністю.

На вул. Під Голоском завершують будівництво першої багатоповерхівки для учасників АТО. У будинку є 53 двокімнатні квартири.

Місто надало понад 4 тис. допомог учасникам АТО (1024 на оздоровлення/відпочинок дітей, 332 особам, які отримали поранення, контузії, інші ушкодження) на суму 8,6 млн. грн., а також звільнило 3 тис. сімей учасників АТО від сплати за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій на фактично відшкодовану суму 2,7 млн. грн. Ще передбачено 2,7 млн. грн. для 19 родин учасників бойових дій АТО, які у 2015 році отримали житло.

У місті діє програма захисту інтересів учасників АТО, яка дає змогу надавати організаційно-правову допомогу в отриманні земельної ділянки за межами Львова для дачного будівництва, площею не менше 0,06 га, або одноразову матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб у розмірі 100 тис. грн. з міського бюджету Львова. Програма розрахована до 2020 року, впродовж яких відбуватиметься виплата коштів. На виплату матеріальної допомоги у міському бюджеті виділять 410 млн грн.

Медицина

Відкрились три сучасні амбулаторії – на вул. Грінченка, 6, на вул. О.Степанівни, 35А та на вул. Шевченка, 358Б. Відкрились кабінети фізичної реабілітації у неврологічних відділеннях 5-ї та 8-ї міських лікарень, в 2-й, 4-й, 5-й, 6-й міській поліклініці та поліклінічному відділенні №1 і №2 1-ї міської лікарні. Для цих кабінетів закуплено обладнання на суму 3,2 млн. грн.

На ремонти та реконструкції у закладах охорони здоров’я з бюджету розвитку інвестовано 10 млн. грн. Придбано медичного обладнання у кількості 130 одиниць на суму понад 62 млн грн. Наприклад, місто закупило 29 одиниць наркозно-дихального обладнання, з них 15 наркозних апаратів і 14 апаратів штучної вентиляції легень.

Вперше на комунальному рівні у Львові реалізовано проект «Електронна реєстратура» у комунальній 4-й міській поліклініці.

Вирішення проблеми зі сміттям

Обладнання може пресувати 40 тонн сміття у годину. Фото ZAXID.NET

У ангарі «Львівспецкомунтрансу» на вул. Шевченка, 327г, почали встановлювати прес для брикетування сміття та обгортальну лінію. Компанія «Грінера Україна» дала «Львівспецкомунтрансу» в оренду це обладнання на три місяці, вартістю 10 грн/місяць.

Ремонти шкіл

Замінено вікна у 26 навчальних закладах, заплановано провести ремонтні роботи 172 санвузлів у 54 навчальних закладах, з них у 38 ремонтні роботи завершені. Розпочато ремонт басейнів – у 7, проведено ремонт харчоблоків – у 5, пралень – в 11, тирів – у 5, систем опалення – у 7, ліквідовано підвальні котельні – у 4, відремонтовано покрівлі – у 16, проведено капітальний ремонт з утепленням фасадів – у 3 навчальних закладах. Тривають ремонти спортивних залів у 6 закладах, завершено роботи у 3 школах. Відновлено спортивні майданчики у 3 школах. Виготовляються документи на капітальний ремонт майданчиків у 13 навчальних закладах.

Майданчик для вигулу собак

Майданчик для вигулу собак у парку Івана Франка

У Львові з’явився перший в Україні Dog-парк: у парку імені Івана Франка встановили тренажери для собачого фітнесу. Ініціативу з відкриття унікального парку вдалося реалізувати завдяки співпраці громадських активістів, місцевої влади та соціально відповідального бізнесу. На території майданчика розміщені спеціальні снаряди для аджиліті, а саме: гірки, гойдалки, кільце, бам. Користуватися тренажерами можна безкоштовно. Майданчик охоплює площу майже 4000 кв м та розділений на дві секції: для великих і маленьких порід собак. Територія огороджена парканом і оснащена спеціальною тамбурною системою входу.

Бездомні тварини

Працівники ЛКП «Лев» допомогли прилаштувати у добрі руки близько 400 тварин, відловили 1100 тварин, з них 900 – собаки, та 200 – коти. Стерилізували майже 900 тварин. Запустили роботу Першої ветеринарної комунальної клініки та розпочали будівництво центру адопції на території ЛКП. Відбулась реконструкція вольєрів, які замостили плиткою та підвели у них світло. Почала діяти обов’язкова реєстрація для домашніх тварин. Також ЛКП «Лев» стало першим в Україні комунальним підприємством, що показує свою роботу он-лайн: тут встановили 9 веб-камер та вивели трансляцію усіх процесів у вільний доступ.

Туризм

Цьогоріч Львів відвідало 2 млн 600 тис. гостей, що на 30% більше, ніж у 2015 р. Туристичний збір склав 4,5 млн грн, що на 80% більше, ніж торік. Середні витрати туриста за час перебування в місті – 200 євро. Середній час перебування – 4 дні. Загалом впродовж року гості міста залишили у Львові 520 млн. євро.

Е-петиції

Львів долучився до Єдиної системи місцевих петицій. Мешканці можуть реєструвати свої звернення, пропозиції та вимоги до посадовців і депутатів міськради. У Львові на платформі e-dem.in.uaподано більш, ніж 660 електронних петицій. З них 21 набрала понад 1000 голосів. Ідентифікація особи, з метою уникнення накруток, тепер здійснюється винятково через систему BankID.

Незаконні забудови

Протест поблизу однієї з незаконних будов на вул. Варшавській

Інспекція ДАБК у Львові провела 260 перевірок щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. За їх результатами винесено низку приписів про усунення порушень, зупинення виконання будівельних робіт та знесення самочинно збудованих об’єктів, а також накладено штрафів на суму 2,69 млн грн. Інспекція подала позови про знесення 5 самочинно збудованих об’єктів будівництва, готує ще один.

Нові виробництва

На вул. Шевченка відкрили найбільший у Європі торговельний та офісний центр компанії Amway, у який інвестовано 300 тис. доларів. Під Львовом відкрили дві черги японських заводів «Фуджікура Аутомотів Україна Львів». До цього перемовини між інвестором та містом тривали 5 років. Компанія має працевлаштувати 3 тис осіб.

Безпека міста

Запрацював оновлений Центр безпеки міста, де опрацьовують зображення з понад 130 відеокамер, встановлених на вулицях, а також у медичних закладах. Усі ці камери об’єднані в одну мережу разом із системою відеонагляду правоохоронних органів. Відеокамери планують встановлювати і в освітніх закладах міста, на виїздах-в’їздах до Львова та на великих перехрестях. До 2020 року у місті буде 1500 камер відео спостереження.

Для безпеки всіх учасників дорожнього руху, цьогоріч освітлено 92 пішохідні переходи. До кінця року освітлення облаштують на ще 28 переходах.

Збудовано нові світлодіодні світлофори на вул. Городоцькій, 280, а також на перехрестях вулиць Стрийська – Володимира Великого та Хмельницького – Поліська. Окрім цього, капітально відремонтували світлофор на перехресті вулиць Любінська – Петлюри.