Культурна столиця – культурницькі скандали: чому активісти вимагають звільнення директорки Львівського мистецького центру

logo


13 лютого група небайдужих громадян зірвала виставку “Стрічки та трикутники” скандального київського митця, який позиціонує себе як анархіст. Керівництво Львівського муніципального мистецького центру, де й відбувалися публічні покази, назвало інцидент “нападом праворадикалів”, а самі громадські активісти висловили ряд претензій до комунальної установи.

Новини.LIVE розбиралося з позиціями сторін та з’ясовувало, чому роботи ліворадикального художника провокують патріотичну громадськість до рішучих дій.

Що сталося у Львівському мистецькому центрі?

Давид Чичкан

4 лютого у Львівському муніципальному мистецькому центрі стартувала десята велика виставка. Цього разу місцевий культурний простір розмістив у себе проєкт “Стрічки та трикутники” київського митця Давида Чичкана, який, за словами кураторів, працює з графікою, живописом, стріт-артом та перформансом.

За інформацією з сайту комунальної установи, виставка є особистим уявленням Чичкана про альтернативну історію розвитку УНР, яку не захопили більшовики. В контексті виставки історична лінія цієї держави не переривається і зараз на наших теренах панує соціал-демократія. На роботах автора зображуються жовто-блакитні, чорні, фіолетові та червоні стрічки.

За задумом Чичкана, вони символізують основні ідеї його уявної країни. Коли ж з кольорами національного прапора все зрозуміло, то чорний колір означає анархізм, фіолетовий – фемінізм, червоний – соціалізм, який, на думку автора, є невіддільною частиною самої ідеї українства.

13 лютого до Львівського муніципального мистецького центру навідалась група активістів. Вони висунули адміністраторці закладу претензії щодо минулих виставок, які проводились в артпросторі. Також представники патріотичних організацій виказали своє обурення й стосовно проєкту “Стрічки та трикутники”, що на той час демонструвався в комунальному закладі.

Директорка мистецького центру Ляна Мицько назвала цей інцидент “нападом праворадикалів” і підкреслила, що активісти під час своєї акції керувалися гомофобними настроями.

“В неділю, 13 лютого о 10:09, коли на Стефаника, 11 лише починається життя і приходять перші працівники, на комунальну установу Муніципальний мистецький центр було здійснено напад праворадикалів, які керувалися гомофобними настроями. Мова йде про приблизно 15 осіб, частина з яких були у масках, іншу частину вдалося ідентифікувати. Молодики хотіли переконати адміністраторку та єдиного на той час відвідувача у неправильності виставок та частини проєктів, які створюються у Центрі”, – написала на своїй сторінці у Facebook жінка.

Проте один з учасників тих подій, Вадим Рибачук – співзасновник організації “Львівське ветеранське братерство”, категорично не погодився зі словами директорки закладу та стверджує, що ніякого нападу не було.

“Навіть з тексту самої Мицько, і з фото камер відеоспостереження видно, що ніякого нападу не було. Тому в якості результатів “праворадикального погрому” вона пише про “моральний тиск” на адміністраторку (добре, що не харасмент!), зламаний вішак, і “знищення постеру шляхом поклейки агіток”, – стверджує активіст.

Також Рибачук додає, що Ляна Мицько використовує Львівський муніципальний мистецький центр як майданчик для просування своїх особистих політичних і ідеологічних поглядів. Цю інформацію, за його ж словами, молодики намагалися розповсюдити під час візиту до артцентру.

Чому Давид Чичкан потрапив в опалу патріотів?

14 лютого Львівський муніципальний мистецький центр зробив офіційну заяву, де йшлося про призупинення виставки “Стрічки та трикутники” Давида Чичкана. Адміністрація закладу також повідомила, що “неприємний інцидент”, який стався 13 числа, був спровокований зокрема роботами київського анархіста.

“Вчора у Мистецькому центрі стався неприємний інцидент, спровокований у тому числі виставкою Давида Чичкана. Образи Лесі Українки та Драгоманова не змогли переконати частину відвідувачів у проукраїнській позиції автора”, – йшлося в заяві.

Проте це далеко не перший випадок, коли картини Чичкана провокують конфлікти в українському суспільстві. Зокрема 2 лютого 2017 року у київському Центрі візуальної культури відкрилася виставка “Втрачена можливість”. Тоді автор заявляв, що його роботи є візуалізацією його роздумів стосовно Революції гідності та її наслідків для України.

7 лютого група молодиків у масках увірвалася у центр, розгромила виставку і пошкодила зали. На стінах вони лишили написи “Слава Україні!”, “Слуги Москви”, “Сепари”. Нападу передувало рішення організаторів обмежити екскурсії виставкою через погрози з боку “праворадикальних груп”.

Тоді патріотична громадськість звинувачувала Давида Чичкана в порівнянні майданівців та українських військових з фашистами та прирівнянні їх до терористичних угрупувань так званих Л/ДНР і російських шовіністів. Також на одній з картин була помічена електронна адреса сайту російської ліворадикальної організації “Автономна дія”.

Які претензії мають львів’яни до ЛММЦ?

Львівський муніципальний мистецький центр

Отже, за словами Вадима Рибачука, однією з підстав візиту громадських активістів до Львівського муніципального мистецького центру була політика його директорки Ляни Мицько. А 14 лютого у львівському відділі громадської організації “Суспільство Майбутнього” заявили, що вимагатимуть звільнення жінки з керівної посади.

“Вимагаємо від Львівської міської ради звільнення Роксолани Мицько з посади директора центру, а Управління СБ України у Львівській області просимо здійснити перевірку на предмет можливих навмисних дій пані Мицько, метою яких є провокування ветеранського середовища, дестабілізації ситуації у Львові та підігрування ворогові в інформаційній війні проти України (яка може вже найближчим часом перерости у військове вторгнення). Дії небайдужих громадян, які намагались не допустити даної виставки, підтримуємо та застерігаємо правоохоронні органи від переслідування цих громадян за вчинені дії”, – йдеться в заяві організації.

Конкретні претензії до діяльності комунального артпростору активісти виклали в статті “Що не так з Львівським Муніципальним Мистецьким Центром?”, яку вони й поширювали за допомогою стікерів розклеєних у мистецькому центрі. Автори наводять ряд суперечливих виставок, які проводились в установі.

Наприклад, активісти згадують виставку Яни Бачинської “Перший Львівський Квір”. Свого часу авторка прославилась скандальним фільмом “Товариство “Секта”, де одна з жінок в образі Діви Марії мочиться під себе, а інші активісти розливають це в пляшки. Також у цьому фільмі знялися декілька членів мистецького об’єднання “Воїни Добра-і-Світла”, про яке вже писало Новини.LIVE. Тоді одна з активісток публічно помочилася на пам’ятник Степану Бандері.

Окрім того, автори статті згадують скандал із журналом “Грішниця”, який розгорівся в середині січня 2022 року. Тоді Львівський муніципальний мистецький центр звинуватили в пропагуванні та розповсюдженні порножурналу, в якому до того ж містилася реклама київського БДСМ-простору.