На інтернет-аукціоні знову «засвітилися» викрадені у Львові мистецькі твори

logo


В мережі на продаж виставили графічні твори найвідомішого художника УПА Ніла Хасевича. Вони належать Державному історичному архіву у Львові, але з 2005 року значилися як зниклі. Це вже друга за цей рік схожа історія.

Роботи Ніла Хасевича з’явилися у каталозі аукціонного дому «Епоха». 10 грудня вони мали піти з молотка. І, можливо, пішли б, якби не львівський музейник, який помітив на них архівні написи.

«У цьому каталозі було представлено три графічні роботи Ніла Хасевича, які, власне, мали цю архівну пагінацію, мали залишки клею на куточках», ― розповів співробітник «Музею визвольної боротьби України» Орест Круковський.

Натомість в аукціонному домі переконують: не знали, що ці твори крадені. Купили їх на ринку і про мистецьку цінність, мовляв, також не здогадувалися.

«На території «Експоцентру» проходять так звані антикварні зльоти. Директор нашої фірми якось придбав там 4 графічні роботи. В кого саме ― він вже і не пригадає, бо там тисячі торговців. Це як «блошиний» ринок. Тим більше, що він не знав, що це щось цінне. Ми їх планували виставити дуже-дуже дешево. Можу сказати, що дешевше навіть, ніж рамки, в які ми їх обрамили», ― розповів представник аукціонного дому «Епоха» Олександр Коровін.

Коли ж з’ясували, що роботи належить Державному історичному архіву, колекційний дім сам їх повернув. Зниклою графіка вважається з 2005 року.

«Стверджувати, що вони зникли, наприклад, 12 квітня 2005-го чи 2004-го року, ми не можемо. Так їх не було і ми це зафіксували у 2005 році, коли проводили суцільну перевірку наявності справ», ― розповіла директор Центрального державного історичного архіву у Львові Діана Пельц.

Скільки конкретно та які саме документи тоді зникли, директор архіву не озвучує. Каже, що не має права. А всі матеріали передала в СБУ. А от колишні працівники архіву стверджують, що тоді недорахувалися аж півтисячі справ.

«500 одиниць ― це вантажна машина документів. Почалася ця архівна справа з того, що кандидат у президенти Янукович перед камерами подарував історичному музею України підбірку листів Грушевського, вони були зшиті, пронумеровані. Нібито ці документи він купив в антикварному магазині закордоном. Але кожен фахівець одразу зрозумів, що вони є викрадені, бо ніхто з колекціонерів не підшиває те, що збирає. Ну і з цього почався скандал, почалося слідство», ― пригадує директор Львівської обласної наукової бібліотеки Іван Сварник.

Слідство, каже Іван Сварник, триває і досі. Спочатку львівські правоохоронці, потім київські, врешті знову львівські розслідують справу вже 12 років. Ми скерували інформаційний запит і чекаємо відповіді. Щоправда, за ці роки в архіві віднайшли частину зниклих справ. Кажуть, їх просто неправильно підшили під час інвентаризації.

«Наприклад, ще 122 справи за цих 12 років віднайшли, які були просто не на місці. Протягом цього року, 2016-го, ми знайшли три справи, які були у списку справ, які були в розшуку», ― говорить Діана Пельц.

Від часу гучної крадіжки в архіві щороку перевіряють 30 тисяч справ. Та якби зникле не тримали у таємниці, кажуть колекціонери, хеппі-ендів з віднайденими творами могло би бути набагато більше. Що ж до графіки Ніла Хасевича, її стартової ціни аукціон так і не озвучив. Але мистецтвознавці кажуть, що робіт митця у світі одиниці, а інтерес колекціонерів до них дуже великий.

«Вони вже були дуже високо оцінені ще в 30-х роках, коли в нього було ряд дипломів на міжнародних виставках, в тому числі в Лос-Анджелесі. Цінність його творів є дуже висока з його національно-патріотичною поставою, яка дуже цінується на Заході. Тому ціна цих творів дуже і дуже висока з погляду комплексності», ― наголосив проректор Львівської академії мистецтв Роман Яців.

До слова, як цінні мистецькі твори потрапили до колекціонерів ― ніхто не з’ясовує. Правоохоронці наразі не зверталися до аукціонного дому «Епоха».

Нагадаємо, кілька місяців тому в інтернеті намагалися продати дві картини Львівського історичного музею ― вкрадені у 1960 році портрети Розанди Лупул-Хмельницької та Тиміша Хмельницького. Їх анонімний покупець виставив на продаж на найбільшому українському онлайн-аукціоні для колекціонерів.