На Львівщині 31 доброволець вже отримав статус учасника бойових дій

logo


Понад три десятки вояків-добровольців вже отримали статус учасників бойових дій. Щоправда, діє він лише на території Львівщини, бо посвідчення видає обласна рада. На державному рівні це питання так і не вирішене.

«Треба було іти і йшов. Це мій обов’язок», ― говорить боєць батальйону ОУН Андрій Лесик. Усе життя він розмальовував церкви. Та щойно почалася АТО, відклав пензля, взяв у руки автомат і пішов добровольцем на війну. У своїх 57-м.

«Одно добре, що за радянських часів вчився і там була початкова військова підготовка і зброю ми мусіли знати. І то пригодилося, там від ППШ, бо ми туди зайшли і в нас не було сучасної зброї, Калашнікова не було. Всякі такі маузери часів І світової війни», ― каже боєць.

На фронті «Бойко», так його називали у батальйоні, пробув майже рік, з них 8 місяці у самісінькому пеклі ― в селі Піски. Та лише зараз його визнали учасником бойових дій.

«Я би і не звертався, але мав інсульт і, щоб потрапити у військовий шпиталь, довелося підняти на ноги не одного, бо потрібна булла «корочка», що ти учасник. А її в мене нема», ― пояснює він.

Наразі учасником АТО пана Андрія визнала тільки Львівська обласна рада, бо на рівні держави питання статусу добровольчих батальйонів так і не вирішене.

«Це є проблема, бо насправді люди, які воювали, і в першій лінії оборони захищали Україну, мали би в першу чергу йти на державному рівні, але маємо таку державу, яка на сьогодні не дбає про таких людей як ми, і ми дякуємо, що хоч на обласному рівні визнають таких людей, як нас», ― розповідає представник добровольчого батальйону ОУН Зіновій Станішевський.

Посвідчення обласної ради отримав вже 31 боєць. Від вересня, коли депутати прийняли рішення визнати добровольців учасниками АТО, комісія, яка цим займається, засідає вже вшосте. У її складі ― депутати, силовики і командири добровольчих батальйонів. Бійців зазвичай не викликають, але, крім заяви, вони мають надати докази, що справді воювали.

«Найперше питання, чи людина справді була на сході. Потім виникають питання щодо тих осіб, які засвідчують, що справді заявник воював на сході і був добровольцем. Ми вимагаємо їхні посвідчення. Щоби були їхні заяви, нотаріально посвідчені. Також бажано, щоби була довідка з антитерористичного центру», ― зазначила голова обласної комісії з визнання добровольців учасниками АТО Парасковія Дворянин.

Комісія видає посвідчення, але діє воно тільки на території Львівщини. Відповідно, бійці можуть претендувати лише на ті пільги, які виплачують з обласного бюджету.

«Як виплачується 3 тисячі допомоги матеріальної для демобілізованих військовослужбовців, які вертаються з зони АТО, відповідно, зараз бійці-добровольці, які визнані даною комісією, отримують так само 3 тисячі гривень», ― пояснила начальник управління соцобслуговування області Тетяна Медвідь.