На Львівщині атовці блокують російські вагони із вугіллям

logo


На залізничній станції Соснівка атовці та активісти впродовж десяти днів блокують російські вагони з вугіллям. Вимагають пояснень: яким чином порода із країни агресора опинилась у Західній Україні. Поки походження вугілля визначатимуть правоохоронці, активісти цілодобово чергують поблизу колії.

Вагони із написом РЖД на станції Соснівка активісти помітили 1 вересня. Учасники бойових дій, шахтарі та мешканці зупинили поїзд і почали безстрокову акцію протесту.

«Інсайдерська інформація, що це вугілля закупила фірма з Одеси, в якої статутний капітал дві тисячі гривень. По розмові з директором збагачувальної фабрики вона підписала договір на переробку цього вугілля, тобто вони приїжджають, змішують з нашим вугіллям, аргелітом і відправляються на електростанції», — розповідає учасник бойових дій Іван Ройко.

У лісі поряд облаштували наметове містечко та цілодобове чергування, налагодили навіть волонтерську службу. Хтось долучається після роботи. У перші дні акція налічувала до півсотні небайдужих. Усі вагони активістам звідси видно як на долоні.

«Вони прикривають українськими вагонами, але ми вже навчилися, знаємо що знизу подивитися, по звуку знаємо, де простий вантажний, де порожняк, вже навчилися. Удень якби більше народу є, то легше, вночі чергуємо», — каже шахтар Борис Бортнік.

Впродовж десяти днів до блокадників приїжджають на переговори. Директор збагачувального підприємства, куди їхали вагони, за словами активістів не приховує, що горюча копалина російського походження. Навіть пропонував пікетувальникам угоду.

«Я можу поговорити з власником, що Львівщина регіон специфічний, давайте надамо допомогу Сільцю, Соснівці, відремонтуємо лікарню, дитячий садок», – каже директор. «Вам не схоже це на підкуп?» – питають активісти.

А от із журналістами ніхто із керівництва Червоноградської збагачувальної фабрики на контакт так і не вийшов. В обласній адміністрації чекають на висновки експертизи у Києві. Вона має визначити якого походження вугілля у вагонах із російським маркуванням.

«Законних підстав для того, щоб не пускати його на територію України немає, крім випадку, якщо це є вугілля з непідконтрольних територій України, тобто антрацит. Скоріш за все, це не антрацит, тому є моральна дилема: з одного боку торгувати з агресором ми не хочемо, а з іншого ми маємо дефіцит вугілля», — пояснює голова Львівської облдержадмінстрації Маркіян Мальський.

У Службі безпеки України та поліції ситуацію поки що не коментують. Атовці ж обіцяють не пропустити жодного із 64 вагонів, допоки не отримають відповідей на усі запитання.