На Львівщині може зникнути унікальний оборонний комплекс ХХ століття

logo


МІСТО

Частину фортифікації хочуть перетворити на піщаний кар’єр


Фото: perets.media

Днями до департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації надійшов лист від Міністерства культури та інформаційної політики, в якому йдеться, що експертна рада Мінкульту вирішила внести Миколаївську фортецю як об’єкт культурної спадщини у перелік пам’яток культурної спадщини області. Та зробити це вони планують на основі облікової документації, яку розробило комунальне підприємство обласної ради «Реставрація замків і палаців Львівщини». 

Член консультативної ради, яка діє при департаменті архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Василь Петрик розповів Galnet, що згідно з цією документацією, збереглася лише частина пам’яток на території фортифікації, але з тих об’єктів, які там є, каже Петрик, збереглися усі. Це об’єкти групи «Лиса гора», залізобетонні споруди, бліндажі, підземні ходи, печери, викопані в піскових скелях Миколаєва. На всі ці об’єкти ЛОДА виготовила облікову документацію, яку у Мінкульт подали ще у червні 2019 року. Відтоді матеріали досі не розглянули, а пам’ятку так і не внесли до держреєстру:

«У комплексі – понад 10 складових, і кожен з них мав би отримати свій номер. Як тільки вони отримають охоронний номер, то стануть повноцінними складовими пам’ятки. Не отримали свого номера 90%, номер має лише командно-спостережний пункт. Мабуть, тому що замовник на цій території хоче розвідувати піщаний кар’єр», – пояснює Василь Петрик. 

У департаменті архітектури ЛОДА кажуть, що звернуться до Міністерства культури з офіційним листом, щоб з’ясувати долю документації 2019 року і запропонують скасувати рішення щодо документів, які містять неправдиві дані. 

«Ми можемо втратити єдину збережену фортифікаційну споруду австрійської доби, яку спорудили між 1855 і 1914 роками на території України. Інших таких фортифікацій в Україні немає. Єдина найближча збережена така споруда – на території Польщі. Це Перемишльська фортеця, з неї лише 5% перебувають на території України, а решта – у Польщі. А Миколаївська фортеця повністю перебуває на території України. Вона охоплює територію Тростянецької, Розвадівської і Миколаївської ОТГ. Це десятки об’єктів, які розпорошені по великій території. Це унікальний об’єкт», – наголошує Петрик.

Нагадаємо, Миколаївська фортеця з 2017 року є пам’яткою історії місцевого значення і має охоронний номер №2967 Лв. Це комплекс оборонних укріплень, створений у 1910-1914 роках ХХ століття на території сучасного Миколаєва на Львівщині, для захисту переправи через Дністер. Також фортеця прикривала дорогу на Львів. У 1919 році підрозділи УГА на укріпленнях Миколаївської фортеці стримували наступ польських підрозділів, а до кінця 1954 року тут були дві криївки УПА.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.