На Львівщині зафіксували 3 випадки сказу: як уникнути інфікування

logo


Найчастіше людина може інфікуватися сказом від котів та собак. Щоб уникнути поширення хвороби, щороку власникам домашніх улюбленців обов’язково слід їх вакцинувати.

До теми Не гладити та не наближатися: українцям пояснили, що робити при зустрічі з лисицею в місті

На Львівщині зафіксували 3 випадки сказу

У Золочівському районі ускладнилась епізоотична ситуація. Там з початку 2022 року зафіксували 3 випадки сказу у тварин:

у місті Буськ, селі Балучин, селі Задвір’я.

Жителів району закликають ознайомитися з пам’яткою “Обережно сказ!” та сприяти ветеринарам у проведені вакцинації домашніх тварин.

Що таке сказ? Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, яке спричиняє нейротропний вірус Rabies. У хворого розвивається своєрідний енцефаліт зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. Якщо людині невчасно надати медичну допомогу, її смерть – неминуча. Дані Вікіпедії

imageЩо потрібно знати про сказ / Фото Буської міської громади

Зверніть увагу День боротьби зі сказом тварин: чому брикети, які кидають з літаків, – це не 5g і не коронавірус

Як уникнути зараження сказом

Сказ може передатися через укус, подряпину, мікроушкодження шкіри та потрапляння зараженої слини на слизові оболонки. Окрім цього, науковці довели, що сказом можна заразитись аерогенно-контактно. Тоді вірус потрапляє в організм через кон’юнктиви та слизові ротоглотки.

Найчастіше у контактний спосіб людей інфікують коти, собаки, лисиці та вовки. Особливу увагу слід звертати на безпритульних тварин, зокрема собак. Адже укус для них є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї тощо.

Якщо вас таки вкусила тварина, спочатку необхідно ретельно промити рану щонайменше протягом 15 хвилин. Це потрібно робити мильною водою (водомильним розчином з господарським милом та йодом), дезінфектантами для обробки ран у хірургії, 70% спиртом чи 5% розчином йоду. Після цього необхідно негайно звернутися до лікаря.

Цікаво У Чернівцях скажена білка покусала людей: дві вулиці міста – на карантині

Симптоми сказу

У людини інкубаційний період сказу зазвичай триває 1 – 3 місяці. Проте цей час може варіюватися й від одного тижня до року, залежно від:

Місця, кількості й глибини укусів. Укуси в обличчя та голову – найнебезпечніші. Кількості й активності вірусу, який потрапив у рану. Віку постраждалого. Діти зазвичай вразливіші за дорослих.

Початковими симптомами сказу є підвищення температури та біль. Також може бути незвичне або незрозуміле поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів хвороба практично завжди закінчується смертю. Коли вірус поширюється центральною нервовою системою, у хворого розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.

У 96 – 99% випадків антирабічна вакцина запобігає розвитку захворювання. Вона є ефективною лише, якщо почати курс не пізніше 14 дня з моменту укусу. Проте курс імунізації можуть призначити навіть через кілька місяців після контакту з хворою на сказ твариною.

Антитіла у людини з’являються через 12 – 14 днів, а максимальні їхні рівні досягаються через 30 – 40 днів. Імунітет виробляється приблизно через 2 тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається дієвим упродовж року.