Не богохульство, а десакралізація: про що говорять ікони Василя Карвацького

logo


Оксана Брошнівська

Василь Карвацький про своє тяжке дитинство, навчання у Академії мистецтв та демонстративність релігії.

Якось я натрапила на роботи Василя. Серед них була на пляшка від миючого засобу. На етикетці писало “Новинка! Зручне нанесення для ідеального очищення”, а знизу був намальований Ісус. То про яке очищення йшлося? І що це взагалі означає?

Довго не думаючи, я покликала Юлю і ми запросили автора цієї роботи — Василя Карвацького на інтерв’ю. Ми спитали його чим він займається, він відповів, що “бєздарь”, нічим толковим в житті не займається, взагалі вже заплутався і чи можна на тому закінчувати інтерв’ю і йти додому.

Але ми почали погрожувати і змусили Василя розповісти його історію.

Отож, в дитинстві маленького Василька змушували ходити до церкви. Недільні богослужіння видались для хлопчика не дуже цікавими, тому за якийсь час замість церкви він почав ходити до сусіда Юрка, скручувати з паперу м’яч і “грати святий футбол”.

“Спочатку були докори і відчуття провини, та потім я збагнув: блін, та в мене ж є вибір!”

Потім Василь виріс і вступив в Академію мистецтв на сакральне. Каже, що освіта ніяк не вплинула на його творчість, зате вплинула на психіку. “Там не вчать найголовнішого — творчого і критичного мислення, бо мені видається, що саме воно відділяє зерно від полови.”

“Перше, що я намалював, була Матір Божа на пляшці “Мороша”. Але то не є щось таке екстраординарне, я бачив, багато хто таке робить.”

“І що то? Якесь богохульство!” — обурююсь (насправді ні).

“Де тут богохульство? А коли вся маршрутка обвішана образочками, то не богохульство?”

“Килими з Матінкою Божою — то не богохульство? Люди самі перетворили релігію на якесь сміття.”

Василь наголошує, що саму релігію він поважає і не намагається принизити чи образити ані бога, ані людину, ані релігію. Його хвилює лише демонстративність та показовість, які її супроводжують. “Це коли молитись образам, які повсюди і забувати про бога” — каже художник. Основна ідея його робіт — десакралізація.

“Я вважаю, потрібно осучаснюватись. Тенденції міняються, змінюються лідери. Рок-музика, технології та наука породили значно культовіших лідерів, яких теж треба канонізувати і які дали світу набагато більше емоцій, відкриттів, аніж просто біблійні розповіді”, — сказав Василь, лишив нас з Юлею пороздумувати над всім і подарував по айфону. 

05.04.1714:54