Реставратори виявили нові докази різнобарв’я «Чорної кам’яниці» у центрі Львова

logo


Під чорним шаром на фасаді будівлі «Чорної кам’яниці» на площі Ринок реставратори знайшли залишки червоної і білої фарб. Саме цими кольорами будинок був розмальований ще від XVI століття, коли побудували перший поверх будинку. Це підтверджує теорію про поліхромію (різнобарв’я) фасаду.

Елементи червоного і білого покриття реставратори з «Львівської політехніки» під керівництвом професора Олега Рибчинського знайшли на стінах і скульптурах, що розміщені на фасаді.

Чорним будинок став у XIX столітті, переважно через сажу й дим з коминів інших будівель. Після цього і з’явилася легенда про «Чорну кам’яницю», яка згодом стала візитівкою Львова. Цьому посприяла Луція Харевічева, польська вчена й історикиня, та її книга під назвою «Чорна кам’яниця та її мешканці».

Сучасного вигляду будівля набула у 90-х роках. Тоді її фасад вкрили чорною акриловою фарбою. Як зазначає професор Рибчинський, це блокувало каменю доступ до повітря, що й спричинило руйнування будівлі. Тому зараз кам’яницю рятують на замовлення Львівського історичного музею. Роботи відбуваються за кошти гранту посольського фонду США.

Після реставрації будівля не буде червоного кольору: Рибчинський зазначає, що будівлю, найвірогідніше, знову покриють чорною фарбою. Але цього разу не акриловою, а такою, що забезпечить дихання каменю.

Додамо, що кам’яницю на площі Ринок, 4 збудували в ренесансному стилі у 1577 році та протягом XVII – XIX століть неодноразово перебудовували.