У 2023 році українські національні театри заробили більш ніж до повномасштабної війни

logo


Українські театри у 2023 році не тільки повернули довоєнний попит, а навіть перевищили його. Про це свідчать результати досліджень компанії YouControl.Market, інформує Комерсант українськийhttps://www.komersant.info/

Як зазначають у Національній спілці театральних діячів України (НСТДУ), для багатьох театрів (особливо прифронтовихрегіонів) 2022 рік позначився призупиненням діяльності від 2-х місяців і часом до пів року і більше.

Театри Києва повернулися до показу вистав десь у червні-вересні. До того ж, театри починали працювати з неповними залами. Багато хто продавав квитки тільки в партер, аби у випадку тривоги швидко провести евакуацію глядачів, або продавалися квитки тільки на ту кількість людей, яку здатне прихистити укриття в театрі (якщо воно було облаштоване). Блекаути і часті обстріли також не сприялизбільшенню глядачів у залах. 

Щодо 2021 року, то не слід забувати, що тоді діяли карантинні обмеження і театри мали дотримуватися карантинних вимог.  

У 2023 році кількість глядачів однозначно збільшилася, оскільки театри призвичаїлися до нових умов, а глядачі потребують емоцій та вражень.

До сфери управління Мінкультури віднесено дев’ять національних театрів:

ДП “Національний академічний театр опери та балету України імені Т. Г.Шевченка”;ДП “Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки”;ДП “Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка”;ДП “Львівський національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької”;ДП “Харківський національний академічний театр опери та балету імені М. В. Лисенка”);Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької;Одеський національнийакадемічний театр опери та балету”ДП “Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка” (був переведений до сфери управління Мінкульту у 2022 році);НЦТМ ім. Леся Курбаса.

Усі національні театри у 2023 році заробили більше, ніж у 2021 році.

Чистий дохід від реалізації продукції київського театру Франка у порівнянні з 2021 роком зріс на 20 млн грн, а показник відносного приросту у порівнянні з 2022 року становить 165%. ТількиОдеський оперний театр у 2023 році не перевищив свій рівень чистого доходу 2021 року.

Найбільше доходів серед національних театрів за 2023 рік згенерував Театр опери та балету імені Т. Шевченка — більше 53 млн грн.

Майже 46 млн грн чистого доходу отримав Театр Франка, ще 31,5 млн грн доходу отримала Львівська опера.

Найбільший чистий дохід серед театрів комунальної власності у Київського театру оперети — майже 157 млн грн.

Понад 70 млн грн чистого доходу згенерував Київський театр опери та балету для дітей іюнацтва, ще понад 67 млн грн — Молодий театр.

Зазначимо, що як показує аналітика даних, комунальні театри включають у чистий дохід і кошти отримані з місцевих бюджетів, які використовують для ведення своєї основної операційної діяльності. 

Українські театри, які знаходяться в державній та комунальній власності ( за даними Держстату в Україні працюють 113 таких театрів) отримують також фінансову підтримку від держави та місцевої влади в регіонах.

У 2023 році напідтримку національних театрів тільки за програмою “Фінансова підтримка театрів” держава виділила понад 1,3 млрд грн. Загалом за даною програмою із державного бюджету фінансуються 8 театрів.

За даними YC.Market, найбільше коштів у 2023 році отримав Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г.Шевченка — понад 322 млн грн, найменше — Франківський драмтеатр — майже 45 млн грн.

Переважну більшість отриманих від держави коштів, театри в першу чергу спрямовують навиплату заробітної плати співробітникам та сплату податків. Ще частина йде на сплату комунальних послуг і лише кілька відсотків на придбання нового обладнання чи оновлення декорацій.