У Яворові відкрилась фотовиставка відомого фотомитця Марухняка

logo


Фото надане автором

У Яворові відкрилась  фотовиставка відомого львівського фотомитця Йосипа Марухняка, присвячена 150-річчю від дня народження  видатного українського письменника, поета, публіциста, перекладача і педагога Осипа Маковея.

Виставка експонується у районному Народному домі «Сокіл». П’ятдесят світлин відтворюють життєвий і творчий шлях видатного уродженця Яворова, якого справедливо називають Галицьким Орефеєм, Осипа Маковея.

«Ми гайдамаки, ми всі однакі,

Ми ненавидим вороже ярмо,

Йшли діди на муки, підуть і правнуки.

Ми за народ життя своє дамо»,

Цю пісню нині вважають народною, а насправді слова і музику до неї написав Осип Маковей  –  надзвичайно обдарована особистість, адже він  володів не лише словом, а й писав музику до своїх віршів, грав на  багатьох інструментах, керував хором і оркестром, а ще добре малював, то ж недаремно його називають Галицьким Орфеєм. Про свій  життєвий вибір Осип Маковей жартома висловився так: «Малювати я не міг навчитися, бо заважала короткозорість і бракувало часу через те, що давав лекції, музики також не міг навчитися, бо бракувало грошей щоб купити інструмент, і залишилось те, що найменше коштувало: перо, чорнило і папір».

Осип Маковей написав «Марш січових стрільців», історичну повість «Ярошенко»,  прекрасне і актуальне в наші дні оповідання «Границя», вірш «Брати»  –  про зустріч на полі бою в часи Першої світової двох українців, які воювали по різні лінії фронту: один – за цісаря, другий – за царя, й лише за ці  кілька творів він заслуговує на всенародне визнання, а весь його творчий доробок  –  це вірші, оповідання, повісті, фейлетони, драматичні і публіцистичні твори, рецензії. Багато з них ще й донині не опубліковані.

Фотохудожник Йосип Марухняк пройшовся життєвими дорогами письменника – від яворівської колиски до його місця вічного спочинку на міському цвинтарі райцентру Заліщики на Тернопільщині – і відтворив цей життєвий шлях через призму сучасності. Також на виставці можна побачити чимало старих і рідкісних світлин письменника, його найближчого оточення, знайдених в архівах і дбайливо відретушованих та відреставрованих фотомайстром. Деякі світлини надала родина Осипа Маковея, яка  проживає у місті Яворові.

Осип Маковей – гімназист Львівської  академічної гімназії, студент університету, офіцер цісарської армії, поважний професор і викладач Чернівецької, Львівської та Заліщицької учительських семінарій,  викладач Чернівецького університету, редактор, видавець, хороший сім’янин і улюблений вчитель разом зі своїми учнями – таким постає перед нами ця постать на представлених світлинах. А ще фотомитець дбайливо фіксував заходи, пов’язані із вшануванням Осипа Маковея у Яворові, у Заліщиках, у Львові й у всіх тих місцях, де побував письменник і де зміг побувати автор фотовиставки, то ж на світлинах постають цікаві люди, які дбають про  збереження спадщини видатного українського письменника і про вшанування його пам’яті.

Автор ніби заново відкрив для себе постать Осипа Маковея, автора патріотичних стрілецьких пісень, з якими зараз українські воїни захищають нашу державу, цікавих художніх  творів, блискучих сатир і фейлетонів, актуальних публіцистичних статей на сторінках галицьких і буковинських видань на рубежі ХІХ і ХХ століть і ділиться цим із широким загалом.

Йосип Марухняк, Львів