Викрадені з архіву документи могли піти з молотка

logo


Історики віднайшли кілька творів мистецтва, викрадених 12 років тому з історичного архіву у Львові

Три роботи Ніла Хасевича і графічний малюнок Олени Кульчицької, які до 2004 року зберігалися у фондах Центрального державного історичного архіву України у Львові, опинилися у каталозі аукціонного дому “Епоха”.

Це не пройшло повз увагу істориків. Науковий співробітник Музею національно-визвольної боротьби у Львові Орест Круковський написав про це в соцмережах. Після цього представники аукціонного дому зателефонували в історичний архів, щоб віддати роботи Ніла Хасевича та Олени Кульчицької, пише газета Експрес.

“Коли ми дізналися, що згадані роботи вважаються викраденими, одразу ж зателефонували до музею, — розповідає Олександр Коровін, представник аукціонного дому “Епоха”. — Ми завжди проводимо передаукціонні виставки, адже сьогодні в Україні багато творів мистецтва викрадають. Попри це, немає каталогів із списками викраденого. Три роботи Ніла Хасевича і графічний малюнок Олени Кульчицької наші представники придбали на антикварному зльоті, де торгують сотні людей. Тож встановити, у кого саме їх купили, буде важко. Зрештою, ціна їх не дуже висока — кількасот гривень”.

Врадені у 2004 році із історичного архіву Львова документи фахівці оцінюють у понад 6 мільйонів євро. Йдеться про пергаментні грамоти ХVI — XVIII століть, польські метричні книги XVII століття, карти й атласи XVIII століття тощо.

“Одразу ми не могли встановити, скільки саме викрадено документів. Це з’ясувалося під час перевірки, яку ми провели впродовж року, — розповідає Діана Пельц, директор Центрального державного істроричного архіву України у Львові. — Після цього складено перелік документів, які зникли. Правоохоронні органи повернули нам невдовзі 52 документи. Частину із них після повторних перевірок ми виявляли у власних фондах, адже в архіві зберігається понад 1,2 мільйона документів. Звісно, що деякі справи та фрагменти справ досі вважаються викраденими”.

Богданна МАРТИНИК