Заколот у Львівській облраді пов’язаний з президентом Зеленським – Олександр Ганущин

logo


Кілька останніх днів Львівську обласну раду лихоманить: спочатку голова облради Олександр Ганущин звинуватив свого заступника Володимира Гірняка у підготовці заколоту, щоб усунути його з посади. У відповідь Гірняк звинуватив Ганущина у запровадженні корупції у стінах облради. Взаємні звинувачення стають все серйознішими. Що ж відбувається у стінах облради? Спробуємо зясувати це у розмові з головою Львівської облради Олександром Ганущиним.

Доброго вечора, Олександре.

Вітаю, друже Олеже.

Ви публічно звинуватили свого безпосереднього заступника в підготовці заколоту. На моїй пам’яті таке вперше – що відбувається?

Я не можу сказати, що щось подібне має місце вперше в місцевих радах, оскільки сталася та ситуація в державі, яка склалася. Тобто є заміна президента, а новообраний президент Володимир Зеленський буде провадити свою політику, і якась частина місцевого політикуму також на це озирається. Тому коли ми розглядаємо ситуацію в Львівській міській раді, яка мала місце впродовж останніх двох сесій, то не можемо виключати власне цей фактор національний. Бо про що йдеться? Йдеться про те, щоби змінювати конфігурацію в принципі влади на регіональному рівні.

Дехто (на жаль, цей курс фактично очолив мій заступник Володимир Гірняк) вирішили побавитися в те, щоби підвісити мій звіт на попередній сесії для того, щоби дочекатися, коли прийде новий голова ЛОДА, підзбирати відповідні голоси і спробувати розхитати крісло під головою Львівської обласної ради. Мені насправді це теж було дуже неприємно – я про це довідався в суботу перед вівторковою сесією. І пояснень якихось, чому це робиться, я не отримав – окрім тих, що напередодні я дав інтерв’ю одному з сайтів, де достатньо різко відреагував на запитання, чи залишиться Львівщина в опозиції до новообраного президента. Відтак…

Ми ще повернемося і до цього інтерв’ю, і до вашого ставлення до Зеленського. Коли я говорю про «на моїй пам’яті це вперше» – вперше публічно прозвучало таке звинувачення. Я розумію, що в обласній раді завжди ведеться підкилимна боротьба, політична боротьба – це такий тераріум однодумців.

Я тут вимушений заперечити. Насправді обласна рада, незважаючи на те, що вона складалася з 9 фракцій – і я завжди це говорив, і у ваших ефірах також – ми завжди намагалися демонструвати стабільність. Стабільність, яка полягала в тому, що є певний визначений курс, яким ми рухалися, і цей курс дотримувався ціною такого собі балансу.

Тому для мене було дуже дивним, що настільки непрогнозовано і недалекоглядно вирішили грати ці люди, які, на жаль, включно з Володимиром Олеговичем, почали бавитися в те, щоби затримати звіт з подальшим збором голосів під мою відставку.

Але ви пов’язуєте цю ситуацію в обласній раді зі зміною президентської влади.

В першу чергу.

Вам не здається, що це не дуже відповідно?

Ми не поодинокі в цьому. Я дзвонив своїм колегам із Закарпаття, читав вчора пост і телефонував колезі в Полтаві. Насправді ці процеси не є одинокі – вони, на жаль, будуть мати місце на українських теренах в цілому.

Але я говорив і буду говорити: від Львівщини буде залежати, від позиції, котру буде декларувати Львівщина. Бо це дрібне питання, хто там переможе в цій грі – і вчорашній день довів, що здорового глузду є більше. Але від львівської позиції, яку буде транслювати Львівська обласна рада по відношенню до політики відверто проросійської, політики реваншу, котру буде здійснювати новообраний президент – ми це бачимо по перших кроках – буде залежати дуже багато.

Ви в цьому переконані, що президент Зеленський здійснюватиме таку політику?

Переконаний.

Ви вважаєте, Гірняк хоче зайняти ваше крісло? Бо ви конкретно показали пальцем на конкретного заступника.

Я вважаю, що у Володимира Олеговича трошки забракло такту і забракло політичного досвіду в стінах власне Львівської обласної ради. І деякі речі, котрі успішно працювали в місті, на жаль (чи то, певно, на щастя) не працюють у стінах Львівської обласної ради. І тому розрахунок політичний на те, що нібито Гриценко буде мати голову Ради нацбезпеки й оборони, чи на те, що Юлія Володимирівна буде у коаліції, відтак буде мати можливість впливати на призначення керівників відповідних регіональних адміністрацій – це такий недалекоглядний трошки розрахунок, він не вдався.

Ми говоримо про обласну раду – це депутати, обрані Львівщиною.

Олеже, ви розумієте, яка наша вага і вплив на діяльність станом на сьогодні обласної державної адміністрації?

Відверто? Я не дуже розумію.

А ви дарма – ви поцікавтеся цим питанням. За ці три з половиною роки ми зробили все можливе, щоби всі обласні програми, щоб методика прийняття бюджету була зв’язана між двома органами влади докупи.

Ви розумієте, наскільки важливо…? От ми прийняли рішення про недопущення історії з референдумом – ми перші це зробили. Я переконаний, що це буде каскад рішень в місцевих радах, і ми були перші. Ми прийняли рішення про дотримання новообраним президентом в повсякденній діяльності української мови як державної, бо він ігнорує.

Ви вважаєте це завданням Львівської обласної ради, взагалі цим займатися…

На даному етапі – однозначно.

Знаєте, є порівняння. Часто, в тому числі і з ваших уст, на адресу того ж Садового кажуть «ти маєш бути господарником, а не займатися національною політикою». Обласна рада, в принципі, теж мала би займатися господаркою, а не якоюсь глобальною політикою.

За нами зараз будуть слідкувати – не тільки в цьому ефірі і не тільки ті, що будуть дивитися ZAXID.NET LIVE – будуть дивитися тисячі очей, десятки камер і купа інших депутатів із місцевих рад, повірте мені, які будуть брати приклад, як завжди бралося приклад з Львівщини в такій непростій ситуації. Тому говорити про те, що в наші функції входить виключно підтримка чи корекція господарських ініціатив обласної державної адміністрації в час, який зараз має місце, – це дуже недалекоглядно і незріло.

Я зрозумів. Давайте все ж послухаємо пана Гірняка. Прошу його коментар дати.

Давайте.

***

Володимир Гірняк, заступник голови Львівської обласної ради: «Вперше це почалося рік тому, коли були призначення головних лікарів. Я скажу конкретно – йшлося про призначення генерального директора Обласної клінічної лікарні. Я тоді побачив, коли почалися дзвінки до депутатів, різні пропозиції. Коли тиснули тим, щоб людина проголосувала в той чи інший спосіб – не переконували, а тиснули. Воно не пройшло, воно не пройде і зараз.

Я вам хочу сказати, що я маю дуже багато застережень до діяльності керуючого справами насправді. Ми зараз проводимо аналіз закупівель, які здійснювалися в обласній раді. Ми насправді маємо дуже і дуже багато запитань, і ви дізнаєтеся дуже багато фактів. І ті факти, які я озвучив в інтерв’ю – воно дійсно працює.

Ви знаєте, чому я до пори до часу не виходив з цим на публіку? Я вважав, що багато речей не потрібно виносити назовні. І коли минулого разу оця емоційна і, на мою думку, неконструктивна заява голови обласної ради про те, що Гірняк готує якийсь заколот… На даний момент, повірте, я не бачу себе головою обласної ради, мені цього не потрібно. Більше того, за пропозицією своєї політичної партії (99%) я буду балотуватися в парламент, і я думаю, що маю доволі серйозні шанси перемогти. Але така емоційна заява змусила мене продумати певні речі, і насправді я от теж змушений вам коментувати, а що ж відбувається в стінах обласної ради».

***

Пан Гірняк, звичайно, говорить як політик, достатньо розмито – але він конкретно звинувачує в корупції, яка стосується, наприклад, призначення головних лікарів чи генеральних директорів.

Дивіться, як можна звинувачувати в корупції тих, хто голосує за підсумками конкурсу конкурсної комісії, головою якої ти є? Володимир Гірняк з початку запровадження нами спільно (це було наше спільне досягнення – Львівської обласної ради) принципу призначення лікарів у спосіб відкритого конкурсу очолює конкурсну комісію. Який може бути предмет, якщо ця людина виносить рішення конкурсної комісії на сесію? Хочу вам наголосити, що всі рішення, котрі підготувала конкурсна комісія за його керівництва і були внесені в сесійний зал – всі були проголосовані.

Він каже про те, що ці рішення не пройшли, а були спроби тиску на депутатів і підкупу.

Я ще раз скажу, Олеже – дуже уважно. Конкурсна комісія шляхом відкритого конкурсу готувала пропозицію обласній раді для затвердження. Головою конкурсної комісії є Володимир Олегович Гірняк. Всі рішення, які він запропонував на розгляд сесії, обласна рада підтримала. Де тут є корупція?

О’кей. Я сподіваюся, що пан Гірняк сказав, що має багато фактів, і він їх все ж якось покаже і озвучить, щоби журналісти і громадськість могли дізнатися. Але дивіться, Гірняк чітко сказав: не претендую на крісло голови облради, буду балотуватися до парламенту, на 99% впевнений. Відомо, що він має намір балотуватися в окрузі, звідки обраний Ярослав Дубневич. Там вже навіть з’явилися білборди пана Гірняка.

Я про білборди нічого не знаю.

І кажуть, що ця реакція ваша (звинувачення в заколоті) пов’язана, зокрема, з цим – з наміром балотуватися в окрузі вашого близького товариша, соратника, колишнього шефа.

Дивіться, пане Олеже. Що стосується результатів у виборчому окрузі №120 – це справа виборців виборчого округу №120. Я можу тільки побажати успіху тим, хто себе пробує в настільки нелегкому виборчому окрузі. Бо з моїх знань про цей виборчий округ не випливає теза про те, що хтось має великі шанси. Але нас виборець 21 числа розсудить.

А що стосується питання, котре має місце в обласній раді – то надзвичайно просто спрощувати це питання виключно до боротьби за владу однієї або кількох груп, в яке втягнувся Володимир Олегович. Це було би дуже просто. Насправді є всеукраїнський процес – всеукраїнський процес домінування політичної сили, чи то пак середовища, зв’язаного з новообраним президентом України. І камуфлювати ці факти насправді довго не вдасться.

Чекайте, ви хочете сказати, що Гірняк став прихильником президента Зеленського?

Я хочу сказати, що розрахунки на те, що нова влада, яка буде прислана в цей регіон, буде розглядати питання зміни політики представницького органу – це не є для нікого з депутатів, хто має бодай одне скликання за плечима, новина. Якщо це новина для Володимира чи він це намагається видати за новину – то він помиляється. Тому що подібні процеси, як я вже сказав, ідуть в більшості областей. Тому давайте дивитися на цей процес трошки вище. Як я вже сказав і ще раз повторю: буде залежати від позиції, яку буде демонструвати Львівщина. Вже через пів року у вас будуть інші запитання в цій студії – і ви це побачите.

Скажіть, які у вас стосунки з Дубневичами зараз?

Рівні, як з усіма іншими народними депутатами. Привітали мене вчора – так само, як Тарас Батенко привітав і ще декілька депутатів – з успішним складенням звіту.

Ми ще повернемося до звіту. Просто раніше фактично своїми електоральними успіхами Дубневичі зобов’язані вам – ви керували виборчими штабами Дубневичів.

Колись ваш колега Данило Мокрик, який зараз працює на Суспільному, дуже детально допитувався мене на цей предмет. У нас рівні стосунки з обома братами Дубневичами. Я вбачаю в їхній діяльності величезний позитив для регіону, можу описувати його. Виборці і 118-го, і 120-го виборчого округу мають право обрати кращих – це їхнє право. І я би дуже хотів, щоби майбутній корпус народних депутатів був не менш ефективний за той, що ми маємо зараз. І якщо в ньому будуть діючі мажоритарники, в тому числі брати Дубневичі, – то я вважаю це великим позитивом.

Чи самі ви маєте намір балотуватися до парламенту?

Це запитання мені задавали на кожному звіті. І я хочу наголосити, що мене обрали виборці Бродівського району депутатом Львівської обласної ради, мене обрали депутати обласної ради головою Львівської обласної ради – і я вважаю, що маю допрацювати цю каденцію в тому статусі, в якому мене обрали.

Чи на цих виборах ви будете, можливо, допомагати братам Дубневичам? Бо вони точно балотуватися будуть.

Дивіться, мене запитує багато людей думки про те, приміром, хто би і на яких округах мав би балотуватися. Цих розмов побільшало з моменту проведення президентських виборів. І я не приховую того, що консультую багатьох людей з моїх міркувань, як виглядає Львівщина і що нам найбільше потрібно. В тому числі консультував донедавна навіть Володимира Олеговича Гірняка, бо до позаминулої суботи не було жодних натяків на якісь заколотницькі дії в раді. Позавчора, приміром, мені дзвонив голова Верховної Ради і питався мою думку про таких відомих людей, скажімо, як Микола Княжицький чи Володимир В’ятрович.

Я вам кажу, як це відбувається. Тому коли ми говоримо про братів Дубневичів, чи Тараса Батенка, чи Степана Кубіва, чи інших людей, з якими ми контактуємо – то в нас щоденна діяльність приблизно така: коли тобі дзвонить народний депутат, то ти зобов’язаний трубку брати і відповідати. Просить тебе щось таке, що відповідає законодавству, – також, очевидно, краще зробити, бо є певні переваги від того, що ти це зробиш. Коли мова йде про якісь речі, які межують з законом – мене, я думаю, більшість знає: я неодноразово багатьом народним депутатам, в тому числі братам Дубневичам, мав можливість говорити «ні». І про це знає дуже значна частина мого депутатського корпусу і, напевно, десь саме тому оцей міф про «Дубневичі – Ганущин», «Ганущин – Дубневичі» давно вже відійшов у минуле. Але це завжди витягується на поверхню під час кампаній.

Для цього є підстави – ваше політичне минуле.

У час кампанії це нормально.

Так. Вітаю вас з тим, що ваш звіт затвердили. Але мене здивував один факт, що під час прийняття цього звіту там не було двох ваших заступників, і Білоуса, і Гірняка. Тепер я знаю, що зареєстрували депутати від БПП вимогу їхнього звітів. Тобто, відповідно, якщо їхні звіти не приймуться – це теж підстава їх усунути з посади. Я так розумію, в обласній раді залишиться хтось один в керівництві, в президії?

Це нікому не цікаво з тих, хто дивиться ZAXID.NET LIVE, але тактика є така. Чому я казав про те, що звіт – важливо? Тому що звіт – це чи не єдина підстава за підсумками його негативної оцінки ставити питання про недовіру. Єдина законна підстава. Тому звіт мав відбутися, можливо, і швидше, але ми з цим питанням затягнули, і я дуже просив, щоби ми завершили до літа. І всі мене чули до позаминулої суботи. В тому числі і ті, хто сидить біля мене в президії.

Андрій [Білоус] обрав теж свій шлях – це його право. Він, на жаль, не прийшов на той час у сесійну залу, коли слухалося питання мого звіту. Я вважаю, що це неправильно. Особливо вважаю, що це неправильно, враховуючи, що звіт не набрав один голос – і тут же обидва заступники з’явилися в президії.

До речі, у вас же звіт не з першого разу прийняли.

Тому що не спрацювала картка в одного депутата, який одразу написав заяву.

І що мене здивувало – оцей збіг… Вас підтримала «Самопоміч», хоча не так давно ви схожим чином усунули Парасковію Дворянин з посади вашого першого заступника.

Тільки давайте називати речі своїми іменами. Близько півтора року тому сесія Львівської обласної ради за результатами звіту позбавила Парасковію Дворянин права бути першим заступником голови Львівської обласної ради. Це право сесії.

Звичайно, але відомо, хто був ініціатором.

П’ять фракцій, відомо, що були ініціаторами – будь ласка, підніміть документи. Тому питання про те, як голосує «Самопоміч», – до «Самопомочі». Але я переконаний, що головним їхнім рушієм було те, що вони якраз розібралися в ситуації, де ноги ростуть з національного рівня. В інший спосіб – ті, хто знають принциповість «Самопомочі» по подібних питаннях, розуміють – їх переконати було би неможливо.

Чи це якось пов’язано (підтримка вас з боку «Самопомочі») з тим, що обласна рада таки погодилася продати Львову будинок школи-інтернату на Короленка?

Про це ходить багато історій.

…який дуже місто домагалося.

Про це ходить багато історій. Але першими, хто прийшли з пропозицією «а давайте повернемося до питання передачі будинку на Короленка, №7 місту в обмін на кошти, які б ми мали виручити за рахунок аукціону» – це був не Ганущин. Це були два заступники голови обласної ради – Гірняк і Білоус. І це було приблизно три тижні тому. Це була не моя ініціатива.

І я не вбачаю, що збіг обставин уже аж настільки змусив би цілу фракцію «Самопоміч» триматися, так би мовити, якоїсь там лінії.

Зрозуміло. Ви згадували вже про це інтерв’ю, де ви сказали, що Львівщина на 100% в опозиції до Зеленського…

Я хочу підкреслити, що окремі ваші колеги мають мистецтво формувати заголовки…

Ви це сказали – це ваша цитата.

…які, очевидно, притягують увагу. Але зміст питання був такий, і відповідь були приблизно така, що «чи точно Львівщина буде в опозиції до Зеленського?» «Точно буде в опозиції до Зеленського. 100%, що вона залишиться в опозиції до Зеленського». Звичайно, що 100% громадян ніколи не будуть в опозиції до новообраного президента.

Чому ви вважаєте, що мешканці Львівщини не змінять свою думку?

Ну, ми бачимо перші кроки. Ми бачимо кроки по спробах запровадження референдуму про примирення з Російською Федерацією, який нанівець зведе всю архітектуру дотепер міжнародної підтримки України в світі по цьому питанні. Ми бачимо кроки з призначення осіб, які підпадають під закон про люстрацію на найвищі державні посади. Ми бачимо, як себе новообраний президент веде на публічних заходах, де ігнорує і принципово не вживає української державної мови. Як, до речі, це роблять і окремі його радники, які прекрасно володіють українською.

Я розумію, але в нас і при попередній владі президент Порошенко був російськомовний в побуті, Аваков…

Цитата, наголошення на цитатах – це одне. Прийнятий закон про мову державну – це зовсім інші обов’язки. І демонстративна заміна навіть мови на публічній сторінці не допомогла, якщо ви пам’ятаєте.

Хотів запитати власне про демонстративність. Сьогодні президент Зеленський прилетів до Львова. Ви би по протоколу мали його зустрічати – але ви не зустріли його. Чому?

Я отримав такий собі сигнал про те, що, судячи по всьому, з урахуванням вчорашніх рішень Львівської обласної ради, будуть якісь інші підходи до протоколу. І що під час зустрічі президента, який прибуває в місто чи в область, не буде запрошений голова Львівської обласної ради, чи обласної ради в даному випадку. І я, до речі, не знаю, як з керівниками правоохоронних структур, бо в них теж таке запрошення. І не мав нагоди переговорити з Садовим – я думаю, ви маєте можливість самі його спитати.

А чи пан Синютка, чи хтось від обласної адміністрації…

Наскільки я знаю, пан Синютка знаходиться у відпустці, а зустрічає виконуючий обов’язків голови ЛОДА пан Ростислав Землинський. Я, до речі, хотів передати новообраному президенту вчора прийняті заяви, якраз про мову.

Чого ж не скористалися?

Не запрошували. Бо є ще якийсь етикет, УДО й інші речі.

А не вважаєте, що таке ігнорування всенародно обраного президента може зашкодити нашому регіонові? І вашій політичній кар’єрі зокрема.

Пане Олеже, мова не йде про ігнорування – мова йде про адекватну реакцію в політиці, котра має місце. І давайте розділяти ці питання. Є невірні кроки – буде реакція Львівської обласної ради. Є вірні кроки – буде теж реакція позитивна Львівської обласної ради.

Добре, дякую. На жаль, наш час вичерпався. Нагадаю, що сьогодні у студії ZAXID.NET LIVE був голова Львівської облради Олександр Ганущин. Мене звати Олег Онисько, побачимося через тиждень. Дякую.